Zástěna do zahrady svépomocí

Stavba dřevěné zástěny anebo přírodního plotu, nemusí být žádný velký problém. Pokud dobře zhodnotíte své časové možnosti a svou zručnost, může být vaše nová zástěna v zahradě brzy na světě.
shutterstock_119463169-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Malé nebo žádné zkušenosti se stavbou kamenných zídek anebo špatné vybavení vaší dílny bez vhodných nástrojů může být značný problém, a to je případ, kdy byste práci měli ponechat spíše na odbornících. Pokud ale netrváte na příliš mohutném, nebo nákladném řešení, můžete si svépomocí vybudovat například základ z betonu a do něj zabudovat menší sloupky, kupříkladu z nerezové oceli anebo pozinkované oceli umístit ho například do štěrkového lože.

Takzvanou zeštíhlenou verzi představují bodové základny, jež mají sloupky zalité do betonu odděleně. Snad nejdůležitější je v tomto případě vyspádovat základ takovým způsobem, aby voda měla možnost odtékat od sloupku. Pro takováto řešení jsou vyráběny pozinkované železné patky, které se jednoduše zatlučou do země. Konstruovány jsou tak, aby dřevěné sloupky zůstaly několik centimetrů nad terénem, kde zůstávají chráněny před vlhkostí, která by jim při dlouhodobém působení významně škodila.

Trvanlivost dřevěné zástěny nebo plůtku roste doslova s každým milimetrem tloušťky prken a také s rostoucím průřezem sloupku. Použijeme-li sloupky plastové, bude záležet hlavně na kvalitě jejich vnitřní nosné mřížky. Kdo si může připlatit na materiál sloupků, nechť to udělá, neboť zcela jistě ušetří celkově. Nebude muset po dlouhá léta myslet na výměnu sloupků ani na jejich speciální údržbu.

Všimněte si, pokud si kupujete zástěnu již hotovou v některém ze zahradnických anebo hobby center, že levné zástěny bývají pouze sestavené a stlučené pomocí hřebíků. U dražších modelů jsou však jednotlivé části sešroubovány. Tato řešení jsou sice spojena s vyššími finančními náklady, ale velmi usnadňují pravidelnou péči a rovněž případné opravy. Náklady na jejich pořízení pak můžete rozpočítat na mnoho let dopředu.

Chcete-li mít ve své zahradě originální zástěnu a nehodláte se spokojit se standardní nabídkou z obchodů, sáhněte sami po šroubováku a pile a pusťte se do práce. Rám můžete zkonstruovat například ze střešních latí a během půlhodinky ho sešroubovat s pomocí úhelníku. Výplňový materiál je pak už jen na vás. Zvolit můžete drátěné pletivo, vrbové pruty, stříhaný bambus, lanka anebo tenké laťky. Zajímavou úpravu netradiční zástěny představuje palivové dřevo, které zároveň zcela respektuje přírodní ladění zástěny. Taková zástěna může být velmi estetická a zároveň praktická.

Text: Zuzana Bohdalová

16.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist