Zástěny z bambusu

Bambus je materiál opravdu všestranně použitelný, vyrábí se z něj nábytek, jako rostlina zdobí zahrady, dokáže také vytvořit i příjemná zákoutí skrytá v zahradě a určená pro odpočinek a relaxaci. Jo to velmi pevný stavební materiál, který nabízí široké možnosti využití

Pokud se rozhodnete postavit z něj zahradní zástěnu, můžete ji vyrobit v různém provedení, například hustou neprůhlednou, lehkou transparentní zástěnu anebo zkrátka pouhý bambusový plot. Pokud máte na své zahradě vlastní rostliny bambusu, použijte z nich tenké bambusové výhony, pro ty se silným průměrem zajděte do některého ze zahradních center. Tvrdá bambusová stébla stříhejte přímo u země silnými nůžkami na větve.

Jestliže máte připraveno dostatečné množství bambusových prutů a nakoupili jste silné bambusové tyče, budete ještě potřebovat vrtačku na provrtání otvorů do nich a silnější splétaný motouz, podle velikosti zástěny i několik klubek. Otvory se do bambusu musí vrtat, aby se bambus nerozštípl.

V případě, že jste se rozhodli pro hustou zástěnu, bude nutné zasunovat stébla stejné délky do výřezů. Kvůli dodržení symetrie zasouvejte silnější a tenčí konce stébel střídavě vždy do levé a pravé strany. Rámy těchto zástěn jsou zajištěny podélně rozpůlenými bambusovými tyčemi svázanými provazem. Jako první přichází na řadu právě smontování rámu. Použijte 2 sloupky a jeden příčník z tyče, kterou jste předtím podélně rozpůlili. Odstup od spodního okraje vám pomůže dodržovat pomocná deska zafixovaná upínacím popruhem.

Vodorovné a svislé prvky spojujte vzájemně za pomoci kovových děrovaných destiček a  šroubů. Co se půlených tyčí týká, přišroubujte skrz děrovanou destičku nejdříve pouze jednu půlku. Protikus připevněte až nakonec. Destička se zakryje omotáním motouzem, čímž se zároveň zpevní i spoj.

Výřezy pro bambusová stébla můžete vyrobit pomocí přímočaré pily a sukovníku. V případě bambusu se s přímočarou pilou nejlépe pracuje na nízký zdvih a zároveň malou rychlost řezu. Obojí je na přímočaré pilce snadno nastavitelné. Otvory do bambusu se dělají nejlépe, když nastavíte vrtačku na příklep.

Pustíte-li se do vlastnoruční výroby bambusové zástěny, nezapomeňte nám pak do redakce zaslat fotografii vašeho hotového výrobku.

Text: Zuzana Bohdalová

11.1.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist