Zavlažování ve skleníku aneb Zkuste automatiku

Pěstujete zeleninu ve skleníku a přemýšlíte nad tím, jak si usnadnit práci se zaléváním? Můžete chodit pravidelně zalévat konví nebo hadicí, ale mnohem příjemnější a ve své podstatě i úspornější je automatická závlaha.
kapkova-zavlaha_shutterstock_304307447-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

V dnešní době existuje celá řada firem, které vám na požádání vyrobí a aplikují závlahový systém přesně podle vašich požadavků, ať už pěstujete rostliny na pěstebních stolech, v půdě, nebo v hydroponii.

Lze si také zakoupit stavebnici pro stavu svépomocí. Každá taková sada obsahuje základní přístroj k redukci tlaku vody ze zdroje kombinovaný s filtrem, rozvodné potrubí a hadice, regulátory průtoku, různé typy kapkovačů a zavlažovačů, držáky a montážní pomůcky.

Automatizované závlahové systémy šetří až 2/3 vody a umožňují zavlažování ve sklenících i bez vaší neustálé přítomnosti. Pravdou ale je, že každá rostlina má jiné nároky na množství zálivky a vzdušnou vlhkost.

Například u rajčat a okurek je vhodné zavlažovat přímo ke kořenům, protože kropením na list vzniká vzdušná vlhkost, která vede ke vzniku plísní.

shutterstock-360692246.jpg

Zdroj: archiv redakce

Do skleníku po kapkách

Pro skleníky se nejlépe osvědčuje tzv. systém mikrozávlahy, a to buď jako kapková závlaha, kterou můžeme aplikovat buď kapkovacím potrubím, nebo pomocí kapkovačů.

Kapkovací potrubí má v určitých vzdálenostech od sebe instalovány zvláštní typy kapkovačů válcového tvaru. Potrubí je položeno na povrchu záhonů nebo uloženo v půdě v hloubce 10 až 15 centimetrů. Tento způsob je levný, protože využívá plastových hadic a je možnost rozvod přizpůsobit pěstovanému druhu rostlin.

Bodová mikrozávlaha je realizována pomocí kapkovačů, kapkovacích jehel nebo mikrozavlažovačů připojených na rozvodné potrubí. Kapkovače se mohou na rozvodné potrubí umísťovat podle potřeby a není nutné se držet předem daného sponu jako u kapkovacího potrubí.

Výhody kapkové závlahy:

  • šetří vodu i energii – je levná
  • voda jde nejkratší cestou ke kořenům rostlin
  • neohrožuje zdroje pitné vody
  • nevyplavuje živiny do spodních vrstev půdy
  • nevzniká půdní eroze
  • kapkovou závlahou můžeme i hnojit přímo ke kořenům
  • voda se v potrubí mírně ohřeje, což má na vývoj rostlin blahodárný vliv a navíc teplá voda v potrubí působí ve večerních hodinách na rostliny jako akumulační kamna

Dalším druhem mikrozávlahy je mikropostřik, jehož zavlažovací prvky se stejným způsobem jako kapače připojují na zavlažovací potrubí. Pokud potřebujete zavlažovat rostliny jemným postřikem, můžete použít mikropostřikovače a mikrozavlažovače. Ty jsou vhodné jak do skleníků, tak i na skalky či jiné výsadby okrasných rostlin nebo do zahradnických center.

shutterstock-388863793.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jakou vodu?

K zalévání lze použít vodu z vodovodního řadu či studně, ale ta není nejvhodnější, protože může příliš tvrdá, chladná a ošetřená chemií. Nejlepší je dešťová voda.

V suchých létech doporučujeme postavit ke skleníku černý sud, do kterého napustíme vodu. Takto odstátá voda je pro zavlažování vhodnější a pobytem v černém sudu získá příjemnou teplotu, která bude vyhovovat i rostlinám ne nebude hrozit teplotní šok.

shutterstock-347358953.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstrock.com

11.8.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist