Zazimování rostlin v nádobách

Zatímco ve volné přírodě se již rostliny připravují na zimní spánek, těm rostlinám, které jsme umístili do nádob, budeme muset se zazimováním pomoci my. Před příchodem zimy je bude nutné důkladně je zabezpečit a poskytnout jim přes zimu takové podmínky, aby nás opět v příští letní sezoně potěšily svým krásným a zdravým vzhledem.
zazimovane-rostliny-zazimovani-rostlin-geotextilie-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Již před příchodem prvních mrazíků je bezpodmínečně nutné přemístit nádobové rostliny na vhodná zimní stanoviště. S přenesením však vyčkejte, dokud kořenový bal těchto rostlin dostatečně nevyschne. Před samotným zazimováním je nutné provést prohlídku rostlin a odstranit z nich případné napadené nebo poškozené listy a výhonky.

Nezapomeňte, že různé druhy rostlin potřebují různé podmínky k přezimování. Například citrusy mají vegetační klid při teplotách mezi 3 – 12°C. Jestliže je postavíte na místo, kde bude tepleji, začnou znovu růst. Ideální zimní ubytování pro citrusové plody je světlé, ale bez přímého slunce. V období charakterizovaném nižším slunečním svitem, ztrácejí citrusy mnoho listů, čímž vlastně šetří svou energii na sezónní růst. Pokud jejich větve zůstanou po celou dobu zelené, je vše pořádku a znamená to, že je o ně dobře postaráno. Případné nastalé problémy se na nich projeví zahnědnutím a zasycháním výhonků, což je důsledkem nadměrného zalévání. V březnu výrazně zkraťte nově vyrostlé holé výhony.

Kaktusy na přezimování nejsou tak náročné, ani nepotřebují bezpodmínečně chladné a světlé místo. Většina druhů dobře snáší pokojové teploty. Mohou tudíž i v zimě zůstat na svých obvyklých místech. Ty kaktusy, které budou zůstávat i přes zimu při pokojové teplotě, budete muset občas šetrně zalít. Kaktusům dopřejte světlé místo, ale nemělo by to být zrovna nad radiátorem.

Mezi další nádobové rostliny, které jsme letnili, patří ibišky neboli čínské růže. Ty při správné celoroční péči kvetou doslova neustále nebo s menšími přestávkami. Mohou přezimovat ve světlé chodbě, nejlépe při teplotách mezi 12 – 18°C. Se zálivkou v těchto podmínkách musíte být však opatrní, zalévejte pouze občas a méně, aby nedošlo k zahnívání kořenů. Ibišky mohou citlivě zareagovat i na nedostatek světla, ten pak způsobí opadávání listů a bohužel i zasychání poupat. Obvykle se však daří ibiškům zajistit dobrou péči i v zimě, a tak se pak můžete z jejich krásy těšit po dlouhá léta.

Text: Zuzana Bohdalová

24.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist