Zazimujte zahradní jezírko – už je čas!

Je nejvyšší čas připravit jezírko na zimu. Nestačí ho jen dobře vyčistit od napadaného listí, aby se voda pod ledem nekazila. Vodní rostliny si zaslouží naši pozornost stejně jako ty na záhonech.

Zazimujte zahradní jezírko – už je čas!
Zazimujte zahradní jezírko – už je čas! (Zdroj: shutterstock.com)

Záleží především na velikosti a hloubce jezírka, podle toho je třeba se o vodní rostliny postarat. V mělkém jezírku nebo v malé nádobě či nádrži umístěné nad zemí totiž zimu nepřečkají ani mrazuvzdorné druhy. Pokud tedy máte takovou nádobu přenosnou, umístěte ji do zimní zahrady nebo do jiné světlé místnosti, kde bude teplota do 15 – 18 °C. Z mělkých jezírek do 40 cm hloubky vyjmeme raději všechny rostliny a zazimujeme je doma v chladné světlé místnosti v nádobě, kde budou mít dostatek světla a přísun vzduchu pomocí akvarijního filtru.

Lekníny, stulíky a hyacinty

Na prvním místě nás jistě zajímají oblíbené druhy, které v létě zdobí hladinu krásnými květy a plovoucími listy. Stulík žlutý (Nuphar lutea) i stulík malý (Nuphar pumila) jsou druhy u nás volně rostoucí. Pro menší jezírka se rozhodně hodí spíše ten druhý, protože mu stačí hloubka okolo 30 cm a jeho oddenky bez potíží přežijí i pod ledem. S lekníny je to složitější. Ideální je pěstovat je v koších, aby bylo možno s nimi před zimou snadno manipulovat. Přestože některé druhy dokážou přežít i zamrzlém bahně, je lépe lekníny ochránit přemístěním do větší hloubky, než je pro vegetační období obvyklých 30-40 cm. Stejně jako ryby pak v zimě potřebují, aby voda byla okysličená, je tedy potřeba vysekávat otvory nebo provzdušňovat vodu speciálním zařízením. Mrazuvzdorných leknínů je na trhu celá řada (Nymphea alba, Nymphea odorata, Nymphea tetragona a různé jejich hybridy), velkokvětých i miniaturních. Pokud ovšem sáhnete po nějakém tropickém druhu, musíte ho na zimu ošetřit stejně jako vodní hyacint neboli tokozelku (Eichhornia crassipes), další nádherně kvetoucí vodní rostlinu. V zimě vyžadují pravidelnou kontrolu. Přesaďte je do mělké nádoby do asi pěticentimetrové vrstvy hlinitopísčitého substrátu. Dolijte asi 15 cm vody. Tropické lekníny a tokozelku můžete přezimovat v chladnější místnosti kolem 15 °C. Pokud ovšem nádobu s nimi umístíte do vytápěné zimní zahrady, kde je pokojová teplota, musíte zajistit také dostatečné množství světla. Potřebují ho alespoň dvanáct hodin denně, což u nás v zimním období rozhodně není. Takto přezimujícím rostlinám tedy přisvětlujte zářivkou nebo žárovkou s denním spektrem světla.

Plovoucí rostliny

Ve větších jezírkách vypadá velmi pěkně část hladiny porostlá v létě hustými lístky a drobnými kvítky rostlin, které nezakořeňují, ale volně plavou na hladině. Většina z nich je jednoletá a druh přečkává zimu v pupenech nebo semenech u dna jezírka, odkud pak na jaře vyraší nové rostlinky. Pro toto přežití ovšem potřebují bahno, které nezamrzá, tedy hloubku nejméně 80 cm. Půvabně vypadají vodní kapradiny nepukalka plovoucí (Salvitania natans) nebo Azola karolínská (Azolla caroliniana). Z jejich přemnožení nemusíte mít na zahradním jezírku obavu, protože zima dovolí přežít jen omezenému počtu nových rostlinek, navíc jsou poměrně náročné na živiny. Z přezimujících pupenů vyráží pěkně bíle kvetoucí voďanka žabí (Hydrochsis morsus ranae), tato rostlina ale dovede být až nepříjemně expanzivní.

Rostliny u břehu

Vlhkomilné okrasné trávy stejně jako bahenní kosatce nepotřebují na zimu žádnou péči, klidně přežijí i v zamrzlé půdě. Kosatce si schovací život do oddenků, trávy je lepší ponechat neostříhané, protože tak je ochráněn živý střed rostliny před mrazem. Při břehu můžete snadno pěstovat a na zimu ponechat jejich přirozenému životu naše domácí pomněnky, pryskyřníky, blatouchy nebo řeřišnice. V mělké vodě pak dobře přezimují také šípatka, plazivý ďáblík, škřípince s dlouhými dekorativními stébly a bujně se rozrůstající zblochan. Choulostivější je modráska srdčitá (Pontederia cordata), tuto modrými klasy vykvétající krásku je lépe pěstovat v podvodním koši a na zimu ji přenést do větší hloubky.

Text: Gabriela Koulová

 

Publikováno: 28.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit jezírko na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Marek Pišl popovídá o tom jak připravit zahradní jezírko na zimu

Zakládání jezírka

O zakládání jezírka, vodních rostlinách a rybkách.

Rostliny pro pěstování v jezírku

Rostliny pro pěstování v jezírku

Zazimování rostlin v jezírkách

Zazimování rostlin a leknínu v jezírkách a péče o ryby v zimním období

Zazimování fóliového jezírka

Co všechno je potřeba udělat před příchodem zimy pro zazimování zahradního jezírka?

Jarní údržba zahradních jezírek

Jarní údržba zahradních jezírek

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!