Zdravé klíčky, které si vypěstujete během několika dní

Konec roku rozhodně neznamená, že úplně zapomeneme konzumovat zdravé potraviny a pustíme se do tučných a sladkých pokrmů. Právě naopak! Pokud chcete něco udělat se svou kondicí i zdravím, zkuste jíst o něco zdravěji. Ačkoliv vám na zahradě neroste žádné ovoce ani zelenina, můžete si něco zdravého vypěstovat klidně na okně v obýváku. Skvělým zpestřením jídelníčku tak jsou třeba zelené klíčky a naklíčené luštěniny, díky kterým doplníte důležité vitamíny a minerály.

Zdravé klíčky, které si vypěstujete během několika dní
Zdravé klíčky, které si vypěstujete během několika dní (Zdroj: Pixabay)

Pokud se zajímáte o zdravou stravu, jistě i během zimy do svého jídelníčku rádi zařazujete zeleninu a ovoce. Nutno dodat, že ne všechna zelenina je zdravá tak, jak bychom mohli očekávat, pokud by byla pěstována správným způsobem.

Běžně dostupná zelenina a ovoce je totiž sklízena v nevhodnou dobu, takže se v plodech ani listech nedokáže nasyntetizovat obvyklé množství vitamínů a minerálů, kvůli nimž si dané plodiny kupujeme. Své navíc odvede také pěstování s použitím chemických postřiků a dlouhodobé skladování v chladicích boxech.

Pokud se tedy chcete stravovat opravdu zdravě, vyzkoušejte si vypěstovat klíčky nebo zelenou nať některých bylinek. Klíčením se štěpí některé jinak nestravitelné látky, takže jsou naklíčená semínka mnohem lépe stravitelná.

Výhody domácího klíčení

Klíčky i naklíčené natě lze samozřejmě sehnat i v obchodech, ale klíčení není nic složitého a navíc se hodí i pro malé děti, které se tak alespoň něčemu novému přiučí. Další výhodou domácího klíčení je možnost výběru z mnoha druhů luštěnin, obilovin či bylinek, které jsou v dnešní době k dispozici. Také přesně víte, v jakém prostředí rostlinky uchováváte, jak byly ošetřovány a jak jsou čerstvé.

Pokud si s klíčením nevíte rady, navštivte některý ze specializovaných obchodů. Firmy zareagovaly na nebývalou poptávku širokou nabídkou jak pomůcek pro klíčení, tak i speciálními balíčky se semínky. Můžete se tak setkat nejen s jednodruhovým balením semínek, ale velmi oblíbené jsou také některé směsi různých druhů rostlin, které mají stejnou dobu klíčení.

Klíčení i pro začátečníky

První semínka hrachu jste si jistě naklíčili již v době předškolního věku. Není to tedy nic složitého, ale přeci jenom je třeba dodržet několik podmínek. Pro úplný začátek si vystačíte i s jedinou sklenicí s děrovaným uzávěrem, v níž můžete klíčit například luštěniny.

U všech typů semínek, nejen u luštěnin, ovšem platí, že je nutné semínka před klíčením pečlivě promýt studenou vodou, aby byla co nejvíce čistá. Pak se uloží do sklenice, zalijí se vodou a nechají tak jeden den klíčit. U luštěnin a obilovin se klíčků dočkáte opravdu brzy, mnohdy i po jediném dni.

Pak klíčky opět propláchněte vodou a můžete konzumovat samotné nebo je přidejte do salátů, na chléb, do pomazánky nebo do polévek.

Některá semínka se spíše hodí pro vypěstování zelené natě, jak je tomu třeba u rukoly či řeřichy seté. V tomto případě se vám bude hodit do vody namočená gáza nebo vata položená na talířek. Pokud ovšem chcete pro klíčení použít některé speciální pomůcky, není nic jednoduššího, než si obstarat misku na klíčení. Ta je navíc vybavena i sítkem, na něž rozložíte vodou propláchnutá semínka.

Postup nakličování natí pomocí misky na klíčení

Při jakémkoli klíčení je třeba všechny pomůcky pečlivě umýt ekologickým mycím prostředkem, aby nedošlo ke kontaminaci semínek plísněmi nebo jinými látkami. Semínka rozložte na sítko, pečlivě propláchněte studenou vodou a položte na misku, která je naplněná vodou tak, aby voda sahala těsně pod sítko.

Většina druhů natí klíčí ve tmě, proto misku přiklopte tmavým talířem nebo jinou miskou, která nepropouští světlo. Jakmile se objeví plnohodnotně vyvinuté klíčky, můžete kryt sejmout.

Každý den ovšem klíčky i misku proplachujte studenou vodou. Klíčení přeci jenom probíhá za zvýšené vlhkosti, takže hrozí zplesnivění vašich výpěstků. Plnohodnotně vyvinutou nať sklízejte nůžkami nebo ostrým nožem.

Co můžete naklíčit

Z luštěnin se pro klíčení skvěle hodí například čočka, hrách či fazolky mungo. Z obilovin snadno naklíčíte pšenici špaldu nebo žito.

Zajímavé možnosti zpestření jídelníčku pak nabízejí některé léčivé rostliny, které klíčíme se záměrem pěstování zelené natě. Jistě jste se setkali například s řeřichou setou, rukolou, hořčicí, ale vyzkoušet lze i pískavici řecké seno či vojtěšku známou pod označením alfalfa.

 

Zdroj: Jana Truksová se specialistou na výživu

Publikováno: 03.11.2022, Autor: | autor: Jana Truksová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně nechat vyklíčit palmu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O správném způsobu klíčení různých druhů palem.

Čím podpořit klíčení semen

Čím podpořit klíčení semen

Předpěstování okurek

Předpěstování okurek

Návod na urychlení výsevu

Jak urychlit jarní výsev nových rostlin poradí Jan Kopřiva a Ludmila Dušková.

Výsev paprik

Pokud se chystáte na vysévání paprik, možná se vám bude hodit pár užitečných rad.

Rozmnožování orchideí in vitro

Do specializované laboratoře na rozmnožování orchideí se nedostane jen tak každý. Vy se tam ale s námi můžete podívat i z pohodlí vašeho domova.

ČTĚTE DÁLE

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.

Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě
Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě

Péče o zahradu

Černý kořen je sice znám již od 16. století, v naší kuchyni je však stále nedoceněný. Vypěstujte si jej a zařaďte si ho do jídelníčku.