Zelená pastva pro oko

Pokud máte pocit, že trávník roste sám o sobě, bez cizího přičinění, nemáte pravdu. I když takový typ trávníku můžete najít ve městě, v parcích nebo na neudržovaných soukromých zahradách, nezapomeňte, že kdo se o trávník nestará, tomu nakonec zmizí před očima. Jak tomu tedy předejít?

Trávník neexistuje pouze jeden, což může lehce komplikovat situaci. Abyste zvolili správnou travní směs, musíte si být předem naprosto jistí, k čemu travnatá plocha bude sloužit. Základní rozdělení zahrnuje šest různých směsí, které můžete použít.

Parková směs je vhodná, pokud nepotřebujete reprezentativní trávník a nechcete jeho údržbou trávit hodně času. Hodí se ale spíše do okrasných zahrad. Směs hřištní se hodí pro trávník, který bude nejspíše velmi zatěžovaný.

Jako na golfovém hřišti

Chcete-li vypadat reprezentativně, zvolte golfovou travní směs. Počítejte ale s tím, že bude nutné udržovat jej opravdu pravidelně a starat se o něj doslova s láskou. Rekreační směs je ideální na zahrady, kde si hrají děti. Je odolnější, proto dokáže čelit i jejich vysokým nárokům.

Stínová směs je výborná pro plochy, kde příliš nesvítí slunce, směs univerzální s příměsí plevele se potom hodí se na louky nebo jako výplň míst kolem vlastní zahrady.

Bez sekání ani ránu

Jestli jste se někdy zamýšleli, proč vlastně musíte trávu sekat, zde je hlavní důvod: pokud trávě zabráníme růst do výšky, začne se postupně rozpínat i do šířky a navíc zhoustne. V opačném případě se nám začne do trávníku míchat plevel.

Důležité je sekat trávu klasickou sekačkou. Strunová totiž nesestřihne trávník rovně, a proto se doporučuje pouze na sekání čerstvě nasazené trávy. Sekačku je třeba pravidelně čistit od posekané trávy, aby byly nože stále ostré. Účelem sekání přece není trávu drtit. Poprvé je třeba trávu posekat zjara, někdy v polovině března, přičemž platí, že velmi vysokou a přerostlou trávu nejprve posekáme do jedné třetiny a o pár dní později ji více krátíme.
Jakmile se dáte do sekání, pak je jen na vás, jak často budete tento rituál opakovat. Platí však, že čím častěji, tím je trávník kvalitnější.

Sekejte často a s přehledem

U zahradních trávníků je ideální sekat minimálně jednou za dva týdny, doporučuje se ale spíš jednou až dvakrát týdně. U lučních porostů je trávu třeba posekat aspoň dvakrát za rok, aby se travní semeno zachovalo.


Odborníci doporučují sekat nejprve plochy na okraji trávníku a pak postupně sekat plochu uvnitř. S přístrojem se pak nemusíte složitě vracet zpátky a sekání je plynulejší.

Nezapomínejte na vodu

I tráva je rostlina a potřebuje vlhkost. Nenechávejte zalévání jen na parné dny. Aby tráva dobře rostla, potřebuje pravidelně svlažit a jeden prudký liják za týden ji v horkých letních měsících nepomůže. Zalévat byste ji měli během léta a pozdního léta raději každý den.

Martina Tlachová

31.8.2010 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist