Zenová zahrada – místo pro vaši relaxaci

Zenová zahrada je místem pro tichou meditaci, relaxaci, zastavení se během dnů plných stresu. Nikde nejsou dány speciální požadavky na její nejvhodnější velikost. Pokud do prostoru, který máte k dispozici zakomponujete všechny elementy, které charakterizují Zenovou zahradu, pak je úplně jedno, zda se jedná o zahrádku o velikosti jednoho čtverečního metru nebo fotbalového hřiště.
zenova-zahrada-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Kromě květin v zenové zahradě nesmí chybět přírodní materiály jako je kámen, písek, dřevo a bambus. I když příprava a tvorba takové zahrady vyžaduje více energie  a námahy, péče o ní je naopak velmi jednoduchá a může se stát součástí vašeho rituálu nebo relaxačního cvičení.

Jak tedy vytvořit zenovou zahradu?

Krok číslo 1
Vyznačte se na zahradě místo, které věnujete zenové zahradě. Ty tradiční, měly obdélníkový tvar, ale vůbec nevadí jestli máte k dispozici ovál nebo jiný, atypický tvar.

Krok číslo 2
Vyčistěte a odplevelte vyznačený prostor a také se ho pokuste vyrovnat co nejlépe to jde. Některé nerovnosti se ale dají zakrýt kameny, takže se netrapte, pokud před sebou nemáte perfektní rovinu.

Krok číslo 3
Vyberte kameny střední velikosti nebo sošku jako hlavní prvek zahrady. Jejich velikost se snažte přizpůsobit rozloze zahrady.

Krok číslo 4
Lichý počet kamenů nepravidelně rozprostřete po zahradě tak, aby větší byly vzadu a menší vpředu. Tím zahradu opticky zvětšíte.

Krok číslo 5
Na povrch vaší nové zenové zahrady položte netkanou tkaninu, která zabrání růstu plevele, upravte ji tak, aby pokrývala i místo okolo rozmístěných kamenů. Na ní nasypte štěrk s malými kamínky nebo preferovanější písek do výšky 20 – 40 centimetrů podle  rovnosti povrchu.

Krok číslo 6

Vyznačte si pouze jeden nebo dva chodníky k místu kde budete často sedět. Zahrada neslouží k pobíhání, ale k relaxaci.

Krok číslo 7
Mezi kameny nepravidelně položte lichý počet malých japonských keřů, bonsají, bambusů nebo jiných stromků, které nenarůstají  do výšky a které nemají květy. Správná zenová zahrada nemá být příliš barevná, protože barvy rozptylují ty, kteří se chtějí věnovat meditaci.

Pokud se chcete věnovat meditaci, nebo jen zklidnit svoji mysl, usaďte se do své zenové zahrady, zhluboka dýchejte a pohrávejte si s pískem, který vám pomůže na chvíli vytěsnit myšlenky.  Písek v zenové zahradě představuje oceán, kameny symbolizují oblaka a zemi. Zakomponujete-li do zahrady i jezírko s proudící vodou (může to být i fontánka), pak bude budete mít i zdroj života. Naučte se umění relaxace a čerpání energie ať můžete s lehkostí zvládat každodenní stres.

Sabrina Harisová

8.9.2010 7:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist