Ženšen – afrodisiakální životabudič

Ženšen pravý (Panax ginseng) je pomalu rostoucí trvalka nenápadného květu ale všemocného kořene. Za nejúčinnější a nejdražší se vždy považovaly její velké staré kořeny ve tvaru muže se ztopořeným penisem. Ačkoliv tento popis bájného kořene ženšenu zavání legendami, těžko se tomu můžeme divit, vždyť v Asii se používá jako nejúčinnější povzbuzovač potence již téměř 5 000 let.

Ženšen – afrodisiakální životabudič
Ženšen – afrodisiakální životabudič (Zdroj: shutterstock.com)

Posviťte si na ženšen!

Název ženšen nachází svůj prapůvod ve staré Číně a znamená to \“kořen života\“. Právě kořen této byliny má podobně jako mandragora, anatomický a lidské tělo připomínající tvar. Čím se více podobá člověku, tím větší síla a intenzivnější léčivé vlastnosti se mu připisují. Mimo jiné je také velmi populárním afrodiziakem a přísadou do alkoholických koktejlů.

Tři nejznámější druhy ženšenu

Americký ženšen, korejský ženšen sibiřský ženšen. Všechny podporují  imunitní systém a pomáhají tělu, přizpůsobit se změnám. To rovněž přispívá k psychické i fyzické vitalitě. Zatímco asijské druhy se projevily pozitivně v boji s problémy zákeřné cukrovky nebo krevním tlakem. Americká odrůda se ukázala schopnější spíše jako stimulant.

Jak tedy léčí?

Ženšen znají mnohé kultury a národy již po tisíciletí. Léčebné látky v ženšenu upravují a snižují hladinu cukru a tuku v krvi. Ženšen působí stimulačně, podporuje imunitní pochody v těle, má silné regenerační a rekonvalescenční účinky, proto jej často používají onkologicky nemocní lidé po chemoterapii. Jeho užívání snižuje hladinu cholesterolu, posiluje cévní systém a preventivně působí proti srdečním a cévním onemocněnícm,  jako je infarkt a mozková příhoda. Ženšen patří mezi osvědčené prostředky při žaludečních obtížích, zabraňuje průjmu, podporuje střevní peristaltiku a regeneruje játra.

Může i škodit?

Kromě široké palety léčivých účinků, může ženšen mít i určité nežádoucí vlivy. Paradoxně sem patří i příznaky, při kterých ženšen jinak pomáhá. Projevit se může nespavost, podrážděnost, únava, někdy i tzv. hypoglykémie – snížení hladiny krevního cukru. Vzácně byly zaznamenány i projevy zvýšené krvácivosti. Nežádoucí účinky jsou někdy nazývány jako tzv. \“ženšenová nemoc\“. Ženšen by každopádně neměly užívat těhotné a kojící ženy či děti.

Jak vypěstovat ženšen v sedmi bodech:-)

1. Semena nejprve namočíme na 24 hodin do vlažné až teplé vody aby ji nasála a rychleji vyklíčila. Substrát volíme spíše vzdušný, bohatý na živiny.
2. Zasadíme do hloubky asi  0,5 cm.
3. Nádobu se semínky je nutno udržovat vlhkou, je tedy dobré ji přikrýt průhledným igelitem s otvory pro přívod vzduchu. Rostliny vyklíčí obvykle za dva týdny, vyšší teplota nad 20°C klíčení  hodně pomůže.
4. Klíčit však může i více jak 3 týdny.  Nádobu se substrátem přímému slunci raději nevystavujte příliš dlouho.
5. Několikacentimetrové rostliny můžeme už na jaro umístit ven na okrasnou zahradu. Ženšen je liánovitá rostlina, je tedy dobré, nabídnout jí oporu nebo ji pověsit v závěsném květináči. Zálivku chce častější aby půda pod tíhou žíznivé Panaxa ginseng příliš nevysychala.
6. Ženšen není příliš vhodné přihnojovat chemickými hnojivy, je vždy lepší volit hnojiva přírodní.
7. Například ženšen pětilistý je mrazuvzdorný až do -17°C, přes zimu je ale lepší umístit jej do chodby nebo do závětří kde teplota nestoupá nad 10°C. Rostlina může být jednoletá i víceletá.

Zásady ovlivňující kvalitu ženšenu.

1. Doba růstu ženšenu
Všechny ženšenové výrobky by měly být vyrobeny z kořenu, rostoucího 4-6 let.
2. Podtlaková extrakce ženšenového extraktu
Takřka průmyslová metoda umožňuje vyloučení přebytečné vody, alkoholu a stoprocentní zachování vlastností všech užitých komponent.
3. Výrobní proces \“lektvarů a elixírů\“
Nízká teplota a nízký tlak jsou rozhodující pro zachování všech přísad, zvláště saponinu. Tato metoda sušení pod 50 stupňů Celsia umožňuje zachování typické vůně ženšenu i jeho chuti, a to až po dobu deset let i více.

TIPY:

Květináč s mladým ženšenem je dobré nejprve odvodnit a umístit do polostínu.
– Nejvyšší obsah léčivých složek se v listech vyskytuje v létě (nejintenzivněji dokáže ženšen léčit v červenci a v srpnu)
Čaj s vysokým obsahem účinných látek: Dvě čajové lžičky listů na jeden šálek čaje. (před užíváním je dobré, poradit se s lékařem)
Ženšenová káva: Káva neobsahuje ztužené tuky, a proto je velmi zdravá. Ženšenová káva také vyniká výraznou chutí a silným aroma!
Ženšenová zubní pasta: Je velmi vhodná při potížích s paradentózou a krvácejícími dásněmi! Kromě příjemné vůně z úst dokáže ženšenová pasta také zničit afty, přemůže přecitlivělé dásně a přirozeně brání vzniku zubního kazu.
Ženšenové mýdlo: Více než potřebné pro citlivou či alergickou pleť. Díky neutrálnímu PH ženšenové mýdlo nedráždí a je doporučováno  pro citlivou pokožku intimních partií.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 01.06.2020

Mohlo by vás dále zajímat

Víte, jak správně využít ženšen pětilistý?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ženšen pětilistý skvěle využijte jako domácí léčivou bylinku, ale i v čerstvém zeleninovém salátu.

Léčivá rostlina: kořen ženšenu

Léčivá rostlina: kořen ženšenu

Ženšen

Každý by chtěl mít bájnou rostlinu nesmrtelnosti na zahrádce. Ale málokdo ví, že za slabší odvar se dá považovat ženšen, který má velké množství příznivých účinků.

Klanopraška čínská

Poradíme jak pěstovat klanoprašku čínskou a její léčivé účinky.

Pepřovník - bonsaj, která uspokojí nejednoho gurmána

jak pěstovat pepřovník jako bonsaj pro získávání pepře

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.