Zimní ochrana vodních rostlin

Naši péči a ochranu před zimou a zamrznutím si zaslouží nejen přenosné rostliny, ale i rostliny vodní. I jim je zapotřebí věnovat čas a poskytnout jim vhodné podmínky k tomu, aby dobře a bez poškození přečkaly zimu a na jaře a v létě zase mohly vytvářet v našich jezírkách a nádržích okouzlující podívanou.
shutterstock_596108498-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Vodní a bažinné rostliny, které pocházejí z oblastí mírného pásma, jsou dostatečně mrazuvzdorné. Jejich listy a výhony obvykle na podzim odumírají. Kořeny však potřebují, tam, kde v plochých nádržích zamrzá voda až ke dnu, alespoň trochu ochránit chvojím.

Pokud pěstujeme na své zahradě vodní rostliny v nádobách a menších nádržích, můžeme zapustit rostliny i s nádobami do země a lehce je zastínit. Jsou-li mezi našimi vodními a bahenními rostlinami také traviny, ponecháme na nich jejich stébla až do jara a až poté je zastřihneme.

Jednodomé podvodní i plovoucí rostliny tvoří přezimující formy, klesnou ke dnu, a tak úspěšně přečkají toto nevlídné roční období.

Co se leknínů týče, těm v průběhu října zežloutly listy. Jsou citlivé na mráz a potřebují ochranu. V přirozených rybníčcích a nádržích se šikmými stěnami, které jsou dostatečně hluboké, je můžeme bez obav ponechat ve vodě. V žádném případě však nesmíme připustit, aby v nich voda promrzla až ke dnu. Nejlépe tomu zabráníme tak, že po vytvoření únosného ledu na hladině do něj prosekáme díru, následně vypumpujeme anebo vyčerpáme tolik vody, aby mezi ledem a vodou vznikla mezera asi 15 cm a díru v ledu pak uzavřeme, například svazkem chvojí anebo balíkem slámy. Můžeme ji také přikrýt polystyrenovou deskou. Tak vznikne dostatečná vrstva vzduchu mezi ledem a vodou, která je rostlinám, ale i rybám vždy k duhu.

Má-li však naše jezírko stěny svislé, musíme v něm vodu vypustit. Lekníny, které jsme do něj vysadili, necháme přezimovat na jeho dně pod 30 cm vrstvou listí, slámy, rašeliny a tu pak přikryjeme ještě vrstvou chvojí.

Lekníny uložené v nádobách ošetříme stejně a pak je uložíme například v mrazuprostém sklepě anebo na jiném chladném místě, kupříkladu na chodbě. Nádoba s lekníny však nesmí v žádném případě vyschnout. Na to je potřeba dávat pozor a stav vody v nádobě pravidelně kontrolovat. Kde hrozí nebezpečí vyschnutí, tam můžeme nádoby s vodními rostlinami také zapustit raději do půdy v zahradě. A poté je přikrýt některým z výše uvedených způsobů.

Text: Zuzana Bohdalová

19.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist