Zimní ochrana zahradních růží

Zahradní růže si musíme hýčkat. Jejich nádherné květy jsou vždy tak okouzlující, že by nás jistě mrzelo, kdybychom o ně přišli třeba kvůli velkým mrazům nebo extrémním změnám počasí. Ať už máme tedy na zahradě stromkové růže, nebo růže keřové, případně popínavé, všechny si zaslouží být v zimě chráněny.
shutterstock_738879016-1-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Jedním z bezpečnostních opatření, které můžeme růžím zajistit, je méně stříhání na podzim.  Čím méně jsou růže touto dobou stříhané, tím méně jsou pak přes zimu choulostivé. Před nástupem mrazů a silnějším sněžením je vhodné růže zaopatřit některou formou zimní ochrany. Přitom pamatujeme na to, že nejchoulostivějším místem u růží jsou vždy místa, kde byly naštěpovány.

Jak chráníme popínavé růže

Popínavé růže všech druhů i velikostí nám budou vděčné za přihrnutí větvemi přímo u země. Choulostivější odrůdy je lepší sejmout z konstrukcí, po nichž se pnou, položit je na zem a tam přikrýt například stříhaným smrkovým chvojím. Zásadně nikdy je nepřikrýváme zeminou.

Zimní ochrana keřových růží

Citlivým místem keřových růží je štěpování 3 – 5 cm pod povrchem. U keřových růží je považována za naprosto spolehlivou ochranu nakopčení ornice. Použijeme k tomu půdu z téhož záhonu a navrstvíme ji do výšky cca 15 – 20 cm. Vzniklé brázdy pak vyplníme například rašelinou nebo listím, případně hnojem.

U růžových záhonů, které mají další rostlinný podrost, můžeme jednak chránit pokrývkou z chvojí nebo celý záhon ukryjeme pod netkanou textilií. Tak přinejmenším oslabíme nepříznivé povětrnostní vlivy, které by mohly nežádoucím způsobem působit na místo očkování.

Jak zaopatřit stromkové růže

U stromkových růží musíme začít již počátkem listopadu s postupným mírným ohýbáním. Nejprve je odvážeme od podpůrných tyčí a postupným ohýbáním kmínků asi o čtvrtinu, je přikláníme k zemi. V blízkosti koruny je třeba upevnit je dřevěným hákem.

Na konci listopadu je nejvyšší čas očistit větvičky růží i okolní půdu od listí.  V koruně svážeme výhony dohromady a korunu přiháčkujeme úplně blízko u země.  Na korunu i na místo štěpování pak přihazujeme zeminu do výše asi 10 cm. Pouze vrcholky výhonů zeminou nepokrýváme. Abychom chránili štěpovaná místa přes silným slunečním zářením, přikryjeme je větvemi z konifer.

Co dělat se staršími stromkovými růžemi

U starších stromkových růží už hrozí poměrně velké riziko, že bychom jim ohýbáním ublížili. Proto je v jejich případě nejspolehlivější ochranou převázat korunové výhony a místo štěpování dlouhou slámou anebo smrkovým chvojím, případně režným pytlem. Místo štěpování stromkových růží najdeme vždy těsně pod korunou.

Foto: Shuttterstock.com           

29.11.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist