Zimní péče o citrusy – poradíme, jak na to

K velmi oblíbeným nádobovým rostlinám patří jak citroníky, tak pomerančovníky, mandarinky a další citrusy. V létě se nám péče o ně daří poměrně dobře a bez problémů, avšak nejrůznější potíže nastávají v zimním období. Abychom mohli svou domácnost zásobovat dostatkem čerstvých vitamínů z vlastních zdrojů, musíme o rostliny dobře pečovat nejen v létě, ale i v zimě.
shutterstock_1345023851-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Požadavky citrusů

Vzhledem k tomu, že citrusy (Citrus, Fortunella) jsou stálezelené rostliny, potřebují i v zimě dostatek světla. Je tedy zřejmé, že jejich umístění do sklepních prostor nebude to, co citrusy přes zimu potřebují. Ani umístění za hustou záclonou na okně pro ně nebude to pravé. Pokud přesto nemáte jiné, vhodnější místo pro přezimování citrusů, můžete jim vylepšit světelné podmínky přisvětlováním pomocí speciální lampy pro osvětlování rostlin.

Správná zálivka

Bohužel se stále často stává, že velké množství citrusů během zimního období uhyne vlivem přemokření anebo napadení kořenovou hnilobou. Spíše zvládnou sucho, než přemokření. Za vlhka jejich výhony začnou hnědnout a koruny stromků se z toho již nevzpamatují. Pamatujete na to, že keře či stromky je vhodné zalévat v zimě až tehdy, jakmile půda, ve které jsou vysazené, řádně oschne. I tehdy ale zalévejte střídmě. Citroníky se často pěstují v jílovité půdě, a ta je jak známo málo propustná a zadržuje vlhkost dokonce po celé týdny, počítejte tedy s tím. Pokud keře budete přezimovat v chladu, budou potřebovat opravdu jen velmi malé množství závlahy.

 

Doporučované teploty pro přezimování

Pro nastavování správné teploty k přezimování je důležitá intenzita světla. Pokud můžeme citrusům zabezpečit velmi světlé stanoviště, mohou na něm citrusy přezimovat při teplotách mezi 10 až 15°C. V případě tmavšího stanoviště je třeba ubrat na přezimovací teplotě, jen tak se mohou rostliny dostat do klidové fáze a nevydají na to příliš své zásobní energie.  Pro tyto případy je ideální teplota mezi 5 až 10 °C. Aby byly nádoby s rostlinami dostatečně izolovány od chladu jdoucího od země, je dobré postavit je na polystyrenové desky.

 

16.1.2023 8:00| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: receptář, vlastní zkušenost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist