Zimní přestávka balkonových rostlin se chýlí ke konci

Konec února a začátek března znamená pro přezimující rostliny start do nové vegetační sezóny. Většina balkonových rostlin omezuje svůj růst v chladném a tmavém ročním období a s probouzejícím jarem se začíná opět probouzet ke zvýšené činnosti. Startuje svou látkovou výměnu a po zimním odpočinku začíná zvyšovat svůj nárůst a s ním i spotřebu živin a nutnost zvýšené zálivky.
shutterstock_1051936520-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Se začátkem nové sezóny balkonových rostlin je třeba změnit i způsob péče o ně. Právě nyní přichází ta správná doba na seříznutí rostlin, pokud jste to tedy neudělali již při stěhování rostlin na zimní stanoviště. Při sestřihování je nutné odstranit všechny výhonky, které se vzájemně kříží, dále takové, které jsou silně poškozené a rovněž odstraňte i velmi slabé výhonky. Zkraťte i silné stonky, které na rostlinách zůstanou, a to o třetinu. Řežte je vždy těsně nad listem.

Poté, co jste rostliny sestříhli, přesaďte je do větších nádob. Při přesazování použijte nový substrát, ze kterého rostliny budou čerpat živiny. Nový květináč by měl být asi o 2 až 3 cm v průměru větší, než ten předchozí.

S pravidelným hnojením rostlin však začněte až o měsíc později. Bez dostatku živin by vaše rostliny neměly tolik nádherných květů, jak od nich očekáváte. Na bohaté kvetení nestačí jen sluneční paprsky a občasná zálivka. Nejpozději za 4 -5 týdnů bude zásoba živin z nové zeminy po přesazení vyčerpaná a bude třeba začít balkonovým květinám dodávat pravidelný přísun v podobě hnojiva. K rostlinám zvlášť náročným na živiny řadíme pelargonie (muškáty) a dvouzubec (Bidens). K nejdůležitějším živinám, které rostliny potřebují ke svému životu, řadíme dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Déle v menším množství budou rostliny potřebovat ještě stopové prvky. Nejsnáze se vám budou rostliny hnojit tekutými hnojivy, která budete jednoduše přidávat do pravidelné zálivky.

Rostliny jste dosud drželi v chladu a temnu. Nyní přichází čas přestěhovat je do místnosti světlejší a teplejší, kde jim dopřejte alespoň 10°C, maximálně však 15 °C. A nezapomeňte na udržování vlhčího substrátu. Od poloviny března, pokud se oteplí, snažte přivykat své rostliny na venkovní prostředí. To znamená, že je přes poledne vystavíte na balkon či terasu, ale na stinné místo. Uvidíte, že námaha se stěhováním se vám, brzy začne vyplácet. Venku je světla více, než v bytě, a to i tehdy, pokud rostliny postavíte do stínu. Vždyť i my lidé, po dlouhé zimě vítáme každou chvilku, kterou můžete strávit venku na čerstvém vzduchu za pěkného počasí.

Pokud jste však na svých přezimujících balkonových rostlinách objevili škůdce a ti na nich napáchali nenapravitelné škody, rostlin se zbavte, a pořiďte si do nové sezóny nové sazenice či výpěstky. Škůdci by se mohli dále množit a napadat dosud zdravé další rostliny.

Text: Zuzana Bohdalová

6.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist