Zimní zahrady jsou celoroční oázou pro rostliny z celého světa

Již sám název naznačuje hlavní úkol tohoto prostoru. Zimní zahrada má tedy jasný cíl, zachytit barevné i tvarové bohatství přírody z letních měsíců a pomoci nám ho uchovat i pro zimní období. Vždyť i velké zimní zahrady u zámků, u významných staveb a ve výstavních areálech plní tuto svou funkci dodnes. Seznamují nás s rostlinami, které bychom v naší přírodě neměli šanci nikdy spatřit na vlastní oči. Zimní zahrady nám rozšiřují znalosti o přírodě a umožňují spatřit drahocenné exotické rostliny z dálných krajů, které k nám mnohdy doputovaly před dávnými časy.
shutterstock_556997860-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Zimní zahrady u našich domů dnes představují jakoby našim poměrům přizpůsobený skleník, začleněný do našich obývacích prostor. Mezi účelně rozmístěnými, velmi často i velice vzácnými rostlinami, si jejich majitel jistě rád zřídí příjemné posezení na pohovce anebo alespoň menší sedací kout. Proto se pro účel zřízení zimní zahrady lépe hodí čtvercový prostor, než úzký obdélníkový.

Rostliny uvnitř zimní zahrady mohou být umístěny různým způsobem. Skvěle působí uvnitř zimní zahrady vyvýšený záhon vyzděný z přírodních kamenů. Takový záhon lze osázet přímo anebo jej zastavět květináči, které poskládáme na štěrkové podloží. K doplnění pak použijeme visuté nádoby anebo nejrůznější závěsné police. Při volbě vhodných rostlin bychom se měli rozhodovat podobně, jako při plánování venkovní zahrady. I pro zimní zahradu bychom rostliny měli vybírat tak, aby zde stále něco kvetlo. Pokud máme zimní zahradu dostatečně prostornou, je na místě zvážit i případné zbudování malé vodní nádrže, která takový prostor vždy oživí a dodá mu na zajímavosti. Nádrž může být zabudovaná například do zdiva vyvýšeného záhonu. Stálý přítok čisté vodu zde bude zajišťovat čerpadlo a potřebné filtrační zařízení. Stejně jako květy na květinových záhonech, tak i kvetoucí rostliny pak mohou na hladině vodní plochy vytvářet doslova okouzlující mozaiku barev a tvarů.

Za sklem mohou najít svůj domov i v naší zeměpisné poloze rostliny doslova z celého světa. Nejdůležitějším předpokladem, který zajistí, aby se jim zde dařilo dobře, je respektovat jejich nároky a dopřát jim takové klimatické podmínky, které jsou pro ně obvyklé v místech jejich původu. Nejpodstatnějším kritériem pro jejich výběr by měla být teplota uvnitř vaší zimní zahrady.

Při ozeleňování dostatečně prostorné zimní zahrady pod skleněnou střechou si můžete dovolit vysadit zde také stromy. Jejich koruna poslouží k zastínění místa zvoleného pro vaše posezení a také zajistí stín pro rostliny, které přímé slunce právě nemilují. Keře a statné trvalky s výškou mezi 1 až 3 metry vytvoří tolik žádanou clonu oproti nevítaným pohledům zvenčí.

Co se týče hustoty osázení, máte prakticky dvě možnosti. Jednou z nich je vytvořit doslova džungli neproniknutelných listů a větví, která vypadá velmi zajímavě. Anebo se jako druhá varianta nabízí o něco řidší porost, který se zase o poznání lépe udržuje. Volba je zcela na vás.

Text: Zuzana Bohdalová

31.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist