Stěhujeme se do zimní zahrady

Stěhujeme se do zimní zahrady

Zimní zahrady, vydáno 08. 11. 2011

Do studené jsme už přestěhovali muškáty, do mírně temperované fuchsie nebo oleandry. Kdo má ale vytápěnou zimní zahradu, bude v ní teď trávit hodně času. Je tu totiž hodně světla, což v zimě potřebuje člověk i mnohé jeho pokojové květiny.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Než definitivně opustíme zahradu, musíme si tu zimní pěkně připravit, aby nám až do jara sloužila ve všech směrech pro odpočinek a pohodové chvíle.

Kontrolní technický den
Předpokládáme, že máte zimní zahradu s izolačními dvojskly nebo trojskly, ve spodní části zateplenou – nechcete přece topit pánu bohu do oken. Přes léto byla okna nejspíš otevřená do kořán, teď je naopak na pár měsíců uzavřete a budete využívat jen mikroventilační systém nebo klimatizaci. Na místě je tedy zkontrolovat, zda okna dobře těsní a všechny otvírací kličky dobře fungují. Také žaluzie zaslouží pečlivou prohlídku, zejména u levnějších typů mohou být zpuchřelá lanka. Oprava takové žaluzie se skoro nevyplatí, lepší je poškozenou část vyměnit za novou. U sofistikovaných systémů otvírání oken a stahování žaluzií nebo předokenních rolet pomocí elektroniky musíte také prověřit její správné fungování. Kdo používá dálkové ovládání, doplní si do něj nové baterie. Pak přijde na řadu topení, ať už v zimní zahradě používáte jakékoliv. U radiátorů jsou nejčastějším kamenem úrazu regulační ventily. Termostatické patří dnes k normě, ale opět – ty levnější nemívají dlouhou životnost. Chce to tedy prověřit, zda v každé poloze dávají takové množství tepla, jaké mají, pokud prokluzují, nejde s nimi volně otáčet nebo při malém otevření cítíte, že radiátor je rozpálený, raději ventil vyměňte. Jsou i zimní zahrady, kde si přitápíme kamny. Ta samozřejmě před prvním topením potřebují důkladně vyčistit. Pokud jste to nestihli v létě, honem povolejte kominíka na kontrolu komína a vyčištění komínových dvířek. Tak – teď ještě rozsviťte všechna svítidla, prasklé žárovky vyměňte za nové (samozřejmě raději ty úsporné). Pak už zbývá jen generální úklid a můžete se do zimní zahrady stěhovat.

Vybavení pro pohodu
Jestli trávíte v zimní zahradě opravdu hodně času, máte zde určitě zavedenou i vodu do minikuchyně. Koutek, kde budete vařit kávu a čaj pro sebe, ale také pro návštěvy, si zaslouží vybavit sadou hezkých hrníčků, sklenic, talířků, příborů. Umístěte si sem varnou konvici, abyste nemuseli odbíhat do kuchyně. Kdo chce v zimní zahradě skutečně vařit nebo grilovat, musí pamatovat na dobré odvětrání. Stěhujete do zimní zahrady dřevěný nábytek z letní terasy? Bude zde mít úplně jiné tepelné podmínky, takže ho nezapomeňte před zimou nejen očistit, ale také – zejména u nábytku z exotických dřev nebo ratanu – napustit speciálním olejovým nátěrem, který ho ochrání před rozesycháním. Kovový nábytek je v tomto směru praktičtější, ten moderní z hliníkových potahovaných konstrukcí nepotřebuje údržbu téměř žádnou, takže pokud zrovna pořizujete do zimní zahrady nábytek nový a počítáte s tím, že ho v létě budete užívat venku, zvažte, zda kovový není praktičtější varianta. Polštáře a sedáky na sluníčku nejspíš značně vybledly, zaslouží si tedy nové potahy.

Rostliny jsou dekorace
V teplé zimní zahradě si můžete dopřát širokou škálu subtropických a tropických pokojovek, od vzrostlých banánovníků a monster až po drobnolisté liány, fíkusy nebo citrusy. Možná jste je přes léto trochu zanedbávali, teď od nich ovšem čekáte, že budou zimní zahradu zásobovat kyslíkem a hlavně zdobit. Všechny tedy dobře prohlédněte, pokud někde objevíte škůdce, rychle zasáhněte insekticidy. Dopřejte rostlinám novou zeminu, buď přesazením do nové větší nádoby nebo alespoň doplněním čerstvé půdy. Při přesazování odstraňte nevzhledné nebo zaschlé části rostlin a ponechte jen ty, které skutečně zdobí. Pamatujte na to, že zejména tropické rostliny potřebují k životu mnohem více hodin světla, než u nás v zimním období je. Do tropického koutku jim tedy umístěte osvětlení, co nejvíce imitující denní světlo a několik hodin denně jim přisvěcujte. V dobře izolované zimní zahradě, kde větráte jen minimálně, je dobré zajistit vám i rostlinám vyšší vlhkost vzduchu umístěním fontánky nebo malé nádržky – jezírka, ve kterém můžete mít i vodní rostliny a třeba i pár rybiček.

Text: Gabriela Koulová
Foto: adarotterdam.nl, idesignarch.com, prweb.com, outletfurniturebuzz.co.uk, sussexhardwood.co.uk, bio-fusiondesigns.com, vivaldi-conservatories.co.uk 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha