Zimní truhlíky potěší každé oko

Zimní truhlíky potěší každé oko

Zimní zahrady, vydáno 17. 12. 2013

Nejen vaše zahrada může být i v zimě krásná, ale i vaše okenní truhlíky mohou lákat k pohledu a potěšit každé oko, které na nich spočine, byť jen na chvíli. Někdo z vás možná namítne, proč mít vyzdobené truhlíky v zimě, když v nich nemohou být živé rostliny, které by zimu nepřečkaly. Jiní si řeknou, že venku pořád sněží a cokoliv na okně okamžitě zapadne sněhem. Všechno má však své řešení. A tato řešení zimních truhlíků vám přinášíme právě v dnešním článku a v bohaté doprovodné fotogalerii.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že kromě velkého množství odolných rostlin, které jsou schopny přečkat v exteriéru zimu i v truhlíku a nejen vysazené do volné půdy, je poměrně velké množství. Za všechny jmenujme alespoň buxus, břečťan, tis anebo nejrůznější miniaturní formy jehličnanů.
 
A za druhé, nemusíme okenní truhlíky dekorovat jen vysazenými rostlinami, ale můžeme je zdobit širokou a pestrou škálu přírodních materiálů, které jednoduše zapícháme do zeminy, která nám v truhlících zbyla například po letničkách.

Ideální pro základ vypichovaného truhlíku je větší množství jehličin, nejlépe různých druhů. Můžeme kombinovat borovici s jedlí i se smrkem, neboť ten nám venku tak rychle neopadá jako v interiéru. Kromě chvojí je možné využít i větvičky cesmíny, jmelí, tis, zerav, buxus, bobkovišeň, listy mahonu, modřínové větvičky, na kterých zůstaly šišky anebo zakrácené větve svídy, břízy, na bílo nebo na červeno barvené větvičky vrby. Barevný nádech těmto exteriérovým kompozicím kromě barvených větviček dodají i bobuloviny, na kterých se často ještě uprostřed zimy drží bobule. Vhodné budou kaliny, větévky hlohu, šípky, pokud ještě drží na větvičkách, skalník, dřín anebo sušené květy hortenzie na pevných stopkách, které se budou dobře zapichovat.

Abychom podtrhli přírodní ladění celé truhlíkové výzdoby, můžeme přidat nadrátované šišky anebo nadrátované dekorační koule z vrbového proutí. Zvláště večer bude vypadat v truhlících velice efektně výzdoba z chvojí s vpletenými elektrickými svíčkami, které však musí být určené pro exteriérové použití.

Pokud se nebráníme kombinaci přírodních materiálů s umělými, můžeme k dekoraci truhlíku využít také umělou vánoční hvězdu, sněhové vločky z plastu, dekorační jablíčka zapíchaná na špejlích anebo baňky na špejlích. Záleží na tom, zda dekoraci truhlíku chcete pojmout spíše neutrálně anebo přímo ve vánočním ladění. V tom případě se bránit se nemusíte ani širokým červeným mašlím.  

Přírodní ladění truhlíku zdobeného bobulovinami vám umožní do středu prostornějšího truhlíku, který není příliš vysoko, umístit také něco k snědku pro zpěvné ptactvo, které u nás přezimuje. Zkuste využít například keramické pítko, ve kterém tentokrát nebude voda, ale slunečnicové semínko. K takovéto výzdobě bude dobře ladit i vřes anebo okrasná kapusta.

Ale v okenním truhlíku nemusí být vůbec žádné rostliny a přesto bude působit kouzelně. Vyzkoušejte k jeho dekoraci čajové svíčky v nejrůznějších skleničkách a skleněných svícnech. Pro vaši bezpečnost i bezpečnost vašeho domu bude lepší, pokud takovouto dekoraci už nebudete doplňovat žádnými rostlinami, neboť by pak mohla snadno vzplanout. 
  
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bwisegardening.blogspot.com, noplacelikehome-wanda.blogspot.com, behance.net, 48longstems.com, breezytrees.blogspot.com, thisislifeblog.com, lovemyearth.blogspot.com, vickisgardens.com, theimpatientgardener.com, deborahsilver.com, gardeninginthelines.com, fivepointfive.blogspot.com, gardenista.com, mydesigndump.blogspot.com, pinterest.com, shineyourlightblog.com, yardz.typepad.co.uk, dolalak.com, folowpics.net, melsgreengarden.com,  caionewportbeach.blogspot.com, elderandsistercraven.blogspot.com, 5thandstate.blogspot.com, flickr.com,  powell-co.com, ourfairfieldhomeandgarden.com, whoneedsflowers.blogspot.com, thelilypadcottage.com, apartmenttherapy.com, thevioletfern.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

22. 10. 2016 Reagovat
jarka: Chybí mi zde mochyně, která je ve všech podzimních i zimních truhlících, květináčích a miskách nádherným prvkem.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha