Živé neboli rostlé dekorace na zahradu

Co byste řekli na rozlité mléko v zahradě, na klubko provazu, které kvete, na mořskou hvězdu na stole anebo na boty, které začaly růst? Možná se vám otázka zdá více než podivná, ale ve všech případech se jedná o živé zahradní dekorace. A dnes jsme jich pro vás připravili opravdu hodně!
shutterstock_1187285959-1100x618.jpgCelá galerie 22 Zdroj: shutterstock.com

Zahrady samotné jsou pro nás všechny zdrojem květinového potěšení, ale jako třešničky na dortu jim můžeme dodat ještě něco navíc – dekorace. A když už se jedná o dekorace zahradní, měly by být rozhodně živé. Toho velmi snadno dosáhneme tak, že je osadíme květinami.

Jak jednoduše zjistíte z fotografií doprovázejících dnešní článek, stačí dobrý nápad a šikovné ruce a kouzlo je na světě. Pro dekorační účely jsou velmi vhodné zvláště sukulentní rostliny, které se dají zpracovat do nejroztodivnějších forem, obrazců a na spoustu způsobů. Dají se jimi osázet dřevěné rámečky, koník ze slámy, staré plecháčky, slaměné věnce, vyřazená pracovní obuv nebo staré naběračky zavěšené na plotě. Nádhernou živou dekoraci na zahradní stůl snadno vytvoříte i z korpusu ve tvaru mořské hvězdy, který obalíte mechem a vysadíte do něj pár kousků netřesků a rozchodníků.

Vděčnou a stále neokoukanou dekorací se v zahradách stávají nejrůznější vozítka, dvoukolky, stará kola, vyřazená kolečka nebo bicykly. Zajímavým způsobem se dají v zahradách využít k dekoračním účelům i nepotřebné židličky, které mnohdy postačí natřít a nalakovat a šikovně osadit květinami třeba právě tam, kde kdysi býval sedák a nyní už tam zeje pěkná díra.

Možná se budete divit, ale i stará, ale dosud bytelná pletená kabela zavěšená například na klice od altánu nebo kůlny může nadělat ještě spoustu parády. Stačí ji vyložit igelitovým sáčkem, naplnit trochou keramzitu použitého jako drenáž, zasypat zeminou a vysadit do ní pár odolných rostlin. Anebo jen vezměte sklenici s vodou, vložte ji do kabely a do sklenice pak natrhejte čerstvé květiny přímo z vaší zahrady.

Možná neseberete odvahu pustit se zrovna do výroby chameleona nebo želvy, dekorací, u nichž je jako základ použito králičí pletivo. Takové dekorace už vyžadují vyšší stupeň zručnosti a také nemalou spotřebu materiálu, o množství potřebných rostlin na jejich osazení ani nemluvě, ale my v redakci jsme zkrátka neodolali a chtěli jsme vám ukázat i je.

Ovšem vytvořit si na zahradě dekoraci v podobě konve vylitého mléka, to už je jiná. Samozřejmě, že takováto krása nejlépe vynikne na podkladě zeleného trávníku. Pak už postačí sehnat starou mlékařskou konev a dostatečný počet sazenic turanu (Erigeron)s bílým květem nebo iberky (Iberis sempervirens). Bude to chtít poněkud razantnější zásah do trávníků, kam si pomocí hadice na vodu, nebo silnějšího provazu vymodelujete trasu, kudy z konve bude proudit „vylité mléko“ a vyhloubíte jámu, vysypete ji čerstvou zeminou a do ní vysadíte připravené sazenice. Jakmile v létě tato nádhera vykvete do bíla, zjistíte, jak jste byli při výrobě této zahradní dekorace šikovní.

Vaše zahradní tvorba tím však zdaleka nemusí být u konce. Podívejte se, jak kouzelně vypadá například pařez starého stromu, jemuž vyhnil střed a ten byl využit k výsadbě cibulovin, v našem případě růžových tulipánů. Lidská fantazie zkrátka nezná mezí, a tak se nemusíte omezovat ani vy při vaší osobní zahradní tvorbě. Přejeme vám mnoho zdaru.

Text: Zuzana Bohdalová

26.2.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist