Živé vánoční stromky – jakému dáváte přednost?

Dominantou svátečně vyzdobené místnosti je vánoční stromek. Něčí volba je jasná, někdo každoročně váhá, zda má pořídit jedli, smrk, či borovici. Tato volba je spíše záležitostí vkusu jednotlivců anebo vánočních tradic v té či oné rodině.
stromek-v-kvetinaci-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Stále větší oblibu si získává jedle kavkazská. Má měkké jehlice a vydrží po dlouhou dobu. Než může splnit svůj náročný úkol a stát se vánočním stromkem, potřebuje k tomu růst aspoň 12 až 14 let. Proto je také výrazně dražší než mnohem rychleji rostoucí smrčky.

Tradičním vánočním stromkem je asi nejrozšířenější volba, a to smrk ztepilý. Cenově patří k nejdostupnějším, ale zase velmi brzy opadává. Vánočním stromečkem se pro nás může stát i smrk pichlavý. Má namodralé, velmi krátké a silně pichlavé jehlice, proto se doporučuje zdobit jej v rukavicích.

Jak poznat čerstvost?

Aby vám vánoční stromek vydržel co nejdéle, kupujte jej čerstvě uříznutý, poznáte jej podle bílé plochy řezu. Ještě než budete stromek zdobit, postavte jej do nádoby s vodou někam do chladu. Až před zdobením seřízněte spodek kmínku a uvolněte jeho svázané větve. Ideální je použít stojan, který umožní mít stromek postavený ve vodě.

Dárky se letos na Štědrý večer u vás však mohou objevit i pod jiným stromečkem než je borovice, smrk či jedlička. Nazdobit si můžete například i araukárii. Jestliže ji umístíte do pěkné nádoby, získáte netradiční vánoční stromeček. Má však velmi křehké větve, a proto na něj zavěšujte jen drobné a lehčí ozdoby.

Kam s tím v kontejneru?

Velmi dobře a zajímavě může vypadat i vedle sebe postavená trojice stejně velkých nebo spíš stejně malých stromečků, živých, rostoucích v květináčích. Cena kontejnerovaných stromků se v současnosti blíží cenám stromků řezaných. Pokud jste se rozhodli pro stromek v kontejneru, měli byste mít možnost umístit ho po vánocích opět někde venku, na zahradu nebo alespoň na balkon či lodžii. Takový stromek by totiž v bytě neměl zůstat déle než týden, jinak uschne a opadá. Ani rychlé přemisťování ze dne na den z místnosti ven anebo obráceně mu nesvědčí. Ideální je, pokud můžete alespoň na tři dny takový stromek umístit v místnosti se střední teplotou, například ve sklepě s oknem.

 

9.12.2022 1:40| autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Článek vytvořen ve spolupráci s redakcí Living.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist