Zkuste bolest břicha zahnat bylinkami

Bylinky na bolest břicha vám mohou krátkodobě pomoci, většinou se může jednat o čaje nebo odvary z nich. Pomůže i lehká masáž. Pokud však bolest trvá déle, na nic nečekejte a vyhledejte raději lékaře, protože se může jednat o vážné onemocnění. Poradíme, jaké bylinky na bolest břicha využít, kde je případně pěstovat a jak si je správně připravit.
depositphotos_273260354_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Máte problémy se zažíváním? Vyzkoušejte bylinky na bolest břicha

Jakákoliv bolest je vždy velmi nepříjemná záležitost, potrápí občas dospělé i děti. Bylinky na bolest břicha mohou pomoci v případě zažívacích problémů i nevolností. Bylinky máte běžně na zahradě nebo si je můžete zakoupit v lékárně či specializovaném obchodě. Užívat můžete jednotlivé bylinky nebo jejich směsi připravené jako čaj, odvar nebo tinkturu.

Čaj z bylinek na bolest břicha

Čaj může pomoci. Vhodné bylinky na bolest břicha jsou heřmánek, meduňka, říp, koriandr nebo fenykl. Pomoci může macerát ze slézu nebo i odvar z kmínu.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý pomůže při nadýmání, křečích, střevních poruchách nebo žaludečních obtížích. Jednu vrchovatou lžičku spařte čtvrt litrem vroucí vody a nechte krátce vylouhovat. Tento čaj pijte jen omezenou dobu při obtížích. Dlouhodobé užívání může narušit střevní mikroflóru, protože působí jako antibiotikum.

Tuto jednoletou bylinu vysazujte na zahradě do půdy zapracované kompostem. Vysévejte na jaře ze semen. Na stanovišti vám může vydržet i roky, i když je to jednoletá bylina.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská patří mezi bylinky na bolest břicha. Pomůže při problémech s trávením a zažíváním. Úplně nejlepší je čaj s čerstvých lístků, ale můžete použít i meduňku sušenou. Jednu polévkovou lžíci přelijte půl litrem vroucí vody. Nechte zakryté louhovat deset minut a poté sceďte. Čaj můžete dochutit medem. Neužívejte tento čaj horký, ideální je vlažný a můžete jej užívat denně. Mějte na paměti, že se meduňka užívá též k nespavosti, a proto nebude čaj úplně vhodný pro řidiče.

Otužilou trsnatou vytrvalou bylinu můžete pěstovat na zahradě nebo doma v truhlíku. Vysazujte ze semen na jaře nebo množením trsů na podzim.

Řepík lékařský

Řepík lékařský pomáhá při těžkostech při trávení. Čaj si připravte z jedné čajové lžičky sušených listů, které spaříte čtvrt litrem vroucí vody a necháte krátce vylouhovat. Pijte dvakrát denně jeden šálek.

Tuto vytrvalou léčivou bylinu pěstujte raději na zahradě v místech skalek nebo na suchých stráních. Semena vysévejte na jaře do sušších míst.

Koriandr setý

Mezi bylinky na bolest břicha patří i koriandr setý. Napomáhá tvorbě žaludečních kyselin a tím pozitivně ovlivňuje trávení zvláště tučných jídel, a také zabraňuje plynatosti. Koriandr užívejte při těžkostech v žaludku a žaludečních křečích. Má ozdravné účinky také při střevních parazitech, často uleví při zácpě a zmírňuje bolest břicha. Jednu polévkovou lžíci nadrcených semen zalijte třemi decilitry vroucí vody a nechte deset minut louhovat.

Semena můžete konzumovat celá, a to třikrát denně jednu malou kávovou lžičku. Milovníci vína mohou tři polékové lžíce koriandru přidat do kvalitního červeného vína, nechat deset dnů louhovat. Poté víno scedit a užívat jednu až čtyři polévkové lžíce denně. Pozor toto je nevhodné pro děti i řidiče.

Tuto bylinku na bolest břicha pěstujte raději venku na zahradě pro její specifickou vůni po plošticích. Tuto otužilou jednoletku můžete vysévat ze semen v intervalech 3-4 týdnů od časného jara až do začátku podzimu.

Fenykl obecný je známá bylinka na bolest břicha

Fenykl obecný tlumí nadýmání, křeče žaludku a střev, podporuje tvorbu trávicích šťáv. Čaj z bylinky na bolest břicha připravíte nadrcením jedné kávové lžičky semen. Přelijte třemi decilitry vroucí vody a nechte deset minut vylouhovat. Užívejte maximálně tři šálky denně.

Pěstovat můžete venku na zahradě nebo v truhlíku doma. Tuto vytrvalou bylin vysévejte ze semen na jaře a trsy rozdělujte na podzim.

Sléz lesní

Sléz lesní užívejte nejlépe čerstvý. Vzhledem k tomu, že se jedná o slizovou rostlinu, je nejlepší používat macerát vyrobený za studena. Horká voda velkou část slizu zničí, a to pro zažívací potíže není žádoucí. Rovněž tento macerát využijete při zánětech žaludku nebo střevních kolikách, rovněž při zácpě, protože působí jako mírné projímadlo. Studený macerát si připravíte ze dvou lžic sušeného slezového květu, který zalijete půl litrem studené vody a necháte přes noc macerovat. Ráno jej přihřejte, pozor nevařte. Teplý macerát sceďte a přelijte do termosky. Po malých doušcích užívejte během celého dne.

Sléz má nejraději dobře propustnou písčitou půdu bohatou na vápník (při střední vlhkosti a bohatém zásobení živinami). Místo by to mělo být slunečné, ale zároveň i dobře chráněné před větrem, který by ho mohl polámat. Při pěstování si dejte pozor na přemokření.

Bylinky na bolest břicha a jiné trávicí obtíže užívejte dle návodu a při přetrvávajících potížích raději vyhledejte lékaře.

Bylinné kapky

Pomoci při bolestech břicha mohou bylinkové kapky, které jsou vyrobeny přesným složením léčivých bylin. Nejčastěji se jedná o mátu s puškvorcem, hořcem, pelyňkem, fenyklem a skořicí. Máta udržuje správnou funkci trávicí soustavy a střev. Pelyněk a fenykl podporuje chuť k jídlu a normální trávení. Puškvorec s hořcem udržují normální trávení a skořice přispívá k normální funkci žaludku a správné činnosti střev bez nadměrné produkce plynů

Čajové směsi

K dostání jsou i čajové směsi určené přímo na bolesti břicha nebo žaludku, při špatném zažívání nebo nadýmání. Rovněž při křečích žaludku nebo střev. Většinou jde o přesný poměr několika bylin na bolest břicha. K dostání jsou v lékárnách, supermarketech nebo speciálních obchodech. Užívejte dle návodu, a pokud potíže přetrvávají, vyhledejte lékaře.

31.8.2023 12:44| autor: Šárka Miškovská | zdroj: 105 bylinek a koření-R. Šťastná (ISBN: 978-80-7546-333-3), drpopov.cz, semena.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist