Zkuste pěstovat bylinky netradičně

Bylinky nás provázejí na zahradě i doma, využíváme jejich léčebných sil, pokud se necítíme příliš ve formě a jejich chuť vítáme jako vylepšení mnoha pokrmů. Přinášejí nám radost a zdraví, a tak si je kupujeme, ale ještě raději si je sami pěstujeme. Pěstování bylinek není rozhodně žádná nuda. Může být spojené s nejrůznějšími místy a zároveň jejich pěstování může být zdrojem nápadů na zajímavé dekorace v interiéru ale i exteriéru.
shutterstock_1054404173-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Podívejme se tedy na několik příkladů, jak lze pěstovat bylinky netradičními způsoby tak, aby nám i našemu okolí přinášely bylinky co nejvíce radosti a zábavy.

Pokud jste zatím do tajů pěstování bylinek příliš nepronikli, a přesto byste chtěli s jejich pěstováním začít, bude samozřejmě dobré, něco si o bylinkách, které upřednostňujete, nejdříve nastudovat. Bylinky se dají pěstovat pro zdraví a krásu, musíme jim však dopřát takové podmínky, aby se jim dařilo a dobře prospívaly.

Ti, kdo mají s pěstováním bylinek už jisté zkušenosti, nohou začít experimentovat. Pokud chcete mít bylinky stále po ruce, pravděpodobně je už nějakou dobu pěstujete na záhonu poblíž domu, ale bylinky nemusíte pěstovat jen volně v půdě, nabízí se také způsob pěstování ve vertikálních zahrádkách (obr. č. 26) zkonstruovaných například z dřevěných palet, nebo zavěšené v nádobkách na plotě či treláži (obr. č. 18) v zahradě případně na poličkách u stěny domu (obr. č. 10), kde budou mít dostatek tepla i světla.

Pro jejich předpěstování se skvěle osvědčil okenní parapet v bytě (obr. č. 22), abyste jim připravili doslova skleníkové prostředí, můžete jejich klíčení urychlit přikrytím dolní částí plastové lahve (viz obr. č. 1). Včas si bylinky označte, pokud vyséváte více druhů, ať víte, co pěstujete a jak a kam máte bylinky následně rozsazovat. K jejich identifikaci vám skvěle poslouží staré lžičky (obr. č. 28) nebo jmenovky (obr. č. 31) pokud jste se rozhodli pěstovat léčivé rostlinky například v nízkých košících.

K pěstování bylinek můžete využít i průhledné plastové kapsáře (obr. 33). Alespoň dobře uvidíte na jejich kořínky a budete moci ihned posoudit, zda rostliny potřebují zavlažit či nikoli. Využijte rovněž různé dřevěné bedničky (obr. č. 6, 32, 34). Klasické nádoby zvané „petrželky“, by rozhodně neměly zůstat opomenuty. V nich právě bylinky vyniknou ze všech rostlin nejlépe (obr. č. 36). Netradiční umístění na vyřazených dřevěných dvířkách (obr. č. 2) je přímo okouzlující a nebude zapotřebí nic víc než troška zručnosti, nátěrové barvy, 4 zavařovací sklenice, objímky a trocha výsevního substrátu. Jen nezapomeňte na to, že pokud vyséváte nebo vysazujete bylinky do nádob bez spodního odtokového otvoru (obr. 24, 27), musíte na dno nádobky dát trošku drenáže, aby bylinky nebyly permanentně přemokřené.

Text: Zuzana Bohdalová

19.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist