Známé i neznámé druhy magnolií

Magnolie odedávna uchvacují každého bohatostí svých okouzlujících květů, a proto nejeden z pěstitelů zatouží mít takový skvost i ve své zahradě. U nás měla vždy největší zastoupení Magnolia soulangeana, která patří k mrazuvzdorným druhům. Za posledních několik let se k nám ale začínají dostávat novinky v podobě vynikajících kříženců vyselektovaných obvykle v zemích svého původu, z Číny a Japonska, ale mnohé druhy byly vyšlechtěny již i v Evropě.
magnolie-magnolia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Velmi nadějným druhem, který má velkou šanci stát se klenotem zahrad je Magnolia ‚Genie‘ díky svému nezvyklému zabarvení květu. Na zimu sice opadává, jedná se však o bohatě větvený keř, ale zcela jistě zaujme tulipánovitě tvarovanými květy, které jako poupata mají nádherně červenočernou barvu a jakmile se začnou otvírat, mění tuto barvu postupně na kaštanově purpurovou. Navíc si květy svou barvu dokážou uchovat po velmi dlouhou dobu.

Velmi krásný kultivar magnolie, která má svůj původ v Číně je Magnolia ‚Satisfaction‘. Tato magnolie vytváří velmi kompaktní keře dorůstající výšky okolo 2,5 m a je oceňována především pro krásné, výrazné květy, které jsou z vnější strany červené, avšak uvnitř se zabarvují do světle růžové s nádechem do bílé barvy.

Lahůdkou v sortimentu magnolií je Magnolia ‚Ian’s Red s květy o velikosti až kolem 20cm, které jsou zbarvené do vínově červena. Tato barva květů přetrvává po dlouhou dobu. V dospělosti může dosáhnout tento keř vzhled stromu až o výšce 5 metrů.

Pro magnolie nezvyklou žlutou barvu květů mohou nabídnout hned tři druhy. Například brzy na jaře vykvétající Magnolia ‚Koban Dori‘. Specifikem tohoto kultivaru je velké množství žlutých květů. Navíc tento keř má nezvyklý pyramidální tvar a vzhledem kvůli malé rozložitosti keře je vhodný pro využití na malých zahradách. Dalším žlutě kvetoucím druhem je Magnolia ‚Daphne‘, která má květy zářivě žluté jak z vnitřní, tak z vnější strany. Výhodou této odrůdy je, že květů se u ní dočkáte již na mladých keřích. A do třetice žlutě kvetoucích odrůd je tu Magnolia’Butterbowl‘. Při křížení této odrůdy byly původně dokonce tři ze šlechtěných druhů a její šlechtění zabralo odborníkům dokonce 15 let! Výsledek ovšem stojí za to. Tato magnolie je velmi atraktivního vzhledu se zářivě žlutooranžovými květy a nápadně velikými okvětními lístky. Celkově dorůstá výšky až 4 metrů.

Text: Zuzana Bohdalová

20.5.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist