Znáte Helenium neboli záplevák?

Zápleváky se v Evropě pěstují již 300 let. Svými květy vykrývají časově období mezi letními a na podzim kvetoucími rostlinami. Kvetou velmi dlouho a jsou velmi vhodné k řezu. Kytice z nich vytvořená působí svěže a nadýchaně. Jsou to doslova sluníčka našich zahrad.
zaplevak-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pokud využijeme do vázy žlutě kvetoucí odrůdu Kanaria nebo Septembergold budeme mít pocit, jako by nám svítilo slunce zrovna uprostřed místnosti.
Zápleváky se výborně hodí do pozadí trvalkových záhonů. Na svých původních místech vydrží i řadu let. Po pěti letech je však dobré jim dopřát nové pěstební místo a přesadit je. Velmi působivé bude, pokud zkombinujete několik odrůd helenia na jednom místě v zahradě. Různé odrůdy totiž kvetou v odlišných časových obdobích. Zajistí vám tak dlouhodobě krásný výhled na některou z částí vaší zahrady.

Existuje mnoho druhů zápleváků se širokou škálou barev květů. Od žluté přes zlatou, oranžovou, červenou až po hnědou. Jejich vystouplé středové terče mají obvykle kontrastní barvu.

K dobrému vývoji potřebují vysadit na slunečné místo a dopřejeme jim i dostatek vláhy a kvalitní nevysychavou půdu. Pokud si chceme helenium namnožit, použijeme formu dělení trsů anebo množíme rostliny z kořenových řízků. Množení dělením trsů je však méně náročná a dostatečně spolehlivá metoda. Nejlepší termín je jaro.

Vysoké odrůdy zápleváků se při prudších deštích nebo silném větru mohou začít kácet, a tak je lepší, když tyto trsy volně svážeme nebo k jejich stonkům použijeme drátěné obruče jako oporu. Vyšší odrůdy brzy na jaře trochu sestřihneme, aby se rostliny rozvětvily. Ty pak v pokročilém letním období nebudou tak vysoké a holé.
Vyholování spodních částí rostlin je snad jediný problém, který se u zápleváků může vyskytnout. I tuto menší vadu na jejich kráse lze však s úspěchem zamaskovat. Vysadíme před ně tedy nižší trvalky, které tato holá místa zamaskují.

Vhodnými trvalkami pro tyto účely mohou být ostrožky, monardy, třapatky nebo plaménky. Aby však takovéto trvalkové záhony nevypadaly v průběhu léta zanedbaně, je třeba jim věnovat trochu péče navíc: odstřihovat jim odkvetlé květy a vytrhávat mezi nimi případnou plevel.

Zahrada může být pro každého prozářeným místem klidného odpočinku. Chce to sice přiložit ruku k dílu, ale výsledný efekt pak vždy stojí za to. A stejně tak to bude, i když budete svou péčí zahrnovat zápleváky, které mají tu schopnost oživit i méně zajímavé kouty zahrádek.
Ať vám tedy tato mrazuvzdorná vydatně kvetoucí „sluníčka“ našich zahrad dělají radost co nejdéle.

Text: Zuzana Bohdalová

27.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist