Znáte kamenný koberec? Jak ho využít v zahradě

Nejde sice o úplně žhavou novinku, ale i tak se kamenný koberec zatím používá v zahradách spíše výjimečně. Pojďme se podívat na možnosti jeho využití v exteriéru. Přidáváme velkou fotogalerii, která vám ukáže, jak to může u vás vypadat.
shutterstock_1619897128-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kamenný koberec směsí kamínků mramorové drti nebo říčních oblázků, které jsou napevno spojeny zdravotně nezávadným pojivem – pryskyřicí. Jednotlivé barvy a typy lze libovolně kombinovat. Mezi výhody kamenného koberce patří snadná a rychlá pokládka, kterou bez obtíží zvládne každý kutil. Je ideální k rekonstrukci a obnově nevzhledných starých betonových povrchů, ale i na asfalt, dlažbu či kámen. Pokládku lze provádět při teplotách nad 10 stupňů. Jeho povrch je jednotný, beze spár a nedokonalých detailů.

Zahradní cesty

Vadí vám zablácené cestičky na zahradě nebo starý betonových chodník už neodpovídá vašim představám? Ve všech případech lze povrch obnovit pomocí kamenného koberce. Jeho přírodní vzhled nenaruší charakter zahrady, bude se dobře vyjímat nejen v okolí budov, ale i napříč celou zahradou – ať již okrasnou či užitkovou.

Terasy a altány

Terasy a altány jsou místa určená k odpočinku a měli bychom se v nich cítit dobře. Kamenný koberec lze přizpůsobit různým podkladům i tvarům. Podlahu navíc není pro jeho vodopropustnost nutné spárovat a vybavovat odvodňovací vpustí. Díky široké nabídce barevných odstínů můžete vytvořit povrch s přírodním vzhledem, který výborně vyniká v kombinaci se dřevem.

Příjezdové cesty

Zatímco zámková dlažba po několika letech vybledne, kamenný koberec si zachovává jasný a luxusní vzhled. „Svou tvrdostí se vyrovná běžně používaným materiálům a vhod přijde také jeho snadná údržba. V porovnání se zámkovou dlažbou, na které jsou vidět skvrny od provozních kapalin automobilu, tímto nešvarem kamenné podlahy netrpí. Jakoukoliv větší nečistotu snadno odstraníte vysokotlakým čističem,“ upřesňuje Marek Ondra ze společnosti zabývající se výrobou kamenných koberců.

Okolí bazénů

Zapomínáme, že okolí bazénů by nemělo být kluzké, abychom se vyvarovali zraněním. Kamenný koberec je protiskluzový a vodopropustný. Jeho povrch velmi rychle schne a nevytváří se na něm nebezpečné kaluže. Navíc slunce oblázky příliš nerozpaluje, tudíž se nemusíte obávat nesnesitelně horkého povrchu. Pojivo v podobě pryskyřice je naprosto zdravotně nezávadné, hygienické, neobsahuje toxické nonylfenoly a neškodí přírodě ani vodním zdrojům.

Zídky a podezdívky

Pokud nechcete obkládat nebo znovu betonem opravovat starou podezdívku u plotu, můžete ji potáhnout betonovým kobercem. Podmínkou je, aby byla podezdívka celistvá, nedrolila se a plotové sloupky pevně držely. Dále ho lze použít i na další vertikální zahradní prvky. Výhodou je navíc možnost sladění povrchu s chodníkem či terasou.

 

 

23.2.2023 9:00| autor: redakce | zdroj: Topstone

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist