Znáte rajčenku? Jihoamerická rostlina vám dá i 100 plodů

Tamarillo neboli rajčenku si můžete vypěstovat sami. Je to poměrně nenáročná rostlina, která dává jedlé plody a jejíž růst je přímo závislý na velikosti nádoby, v níž je pěstována. V obchodech ji hledejte na pultech s exotickým ovocem. Své praktické využití nachází všude tam, kde se uplatní i klasická rajčata.

Co je třeba o rostlinách vědět

Rajčenka řepová neboli tamarillo (často i treetomato) má i v latině více způsobů pojmenování, a to Cyphomandra betacea nebo také Solanum betaceum. V podstatě se jedná o stálezelený keř, který v původních pěstebních podmínkách, ve své domovině v Jižní Americe, může dorůst až do výšky 5 metrů.

U nás se však často pěstuje pouze jako máloletá  rostlina. Pěstitelsky velmi zajímavá je zkušenost, že z jedné rostliny je možné sklidit za příznivých podmínek až okolo stovky plodů.

Tento bohatě rozvětvený polokeř má mírně chlupaté velké srdčité listy s poměrně výrazným žilkováním. Kvete pouze v noci, a to i tehdy, pokud na něm nedozrávají plody. Vzhledem k tomu, že rostlina patří do rodu lilkovitých (Solanum), její květy se podobají květům rajčat anebo brambor. Květy příjemně voní, jsou  bílo-růžové a vytvářejí hroznovitá květenství.

Jak je to s plody rajčenky

Plody či spíše jejich šťavnatá dužina mají sklovitou konzistenci. Chuťově je toto ovoce těžko srovnatelné s jakýmkoli jiným. Plody se před konzumací loupou, neboť jejich slupka je nahořklá. Po rozkrojení jsou plody cítit typickou rajčatovou vůní.

Se zralými plody je třeba nakládat opatrně, aby se nepomačkaly a tím pádem i nepoškodily. K nám se dovážejí nejčastěji z Brazílie, Kolumbie nebo Nového Zélandu. Tvarově jsou tyto plody spíše podobné švestkám na dlouhých stopkách. Jejich slupka je lesklá, hladká, často proužkovaná a má oranžovou, červenou nebo purpurovou barvu.

Uspořádáním semen v dužině a maličko i chutí připomínají plody rajčat, jsou nakyslé aromatické chuti. Plody se sklízejí ještě nezralé a musejí se proto nechat dojít. Do té doby se na nich ponechává i stopka.

Jak konzumovat tamarillo neboli rajčenku

Běžně při konzumaci vyjídáme dužninu rajčenky lžičkou.  Rajčenkami nakrájenými na plátky můžeme zdobit ovocné saláty, hodí se i na dozdobení ovocných pohárů se zmrzlinou a šlehačkou.  Z plodů jsou výborné i marmelády, želé anebo ovocné šťávy.

Vzhledem k tomu, že tamarillo je i jednou ze surovin potřebných pro výrobu worchesterské omáčky, můžeme jej servírovat i k toustům, topinkám a ke studeným pokrmům anebo z něj vyrábět čatní.

Jak rajčenku správně pěstovat

Pro pěstování rajčenky je důležitých hned několik faktorů. V prvé řadě je to dostatek světla, nutnost opylování, velikost pěstební nádoby a tvarování. Rostlinu můžeme zakoupit jako semenáček, anebo si ji rovnou sami vysejeme.

Vzhledem k vysokým požadavkům na světlo ji umístíme na co nejsvětlejším místě v bytě nebo ji pěstujeme venku. Tam ji ale musíme chránit před slunečním úpalem. Dá se pěstovat i na balkoně, kde ji stejně jako v zahradě nemusíme zajišťovat opylování. To je ale nutností, pokud máme rostlinu doma. Opylování provedeme pomocí štětečku. Tím přeneseme pyl z tyčinek na bliznu.

Pěstební nádoba pro semenáček je určující pro velikost budoucí rostliny. Nejmenší použitelná nádoba by měla mít alespoň 14 cm v průměru. Během vegetace rostlinu přihnojujeme pomocí zálivky, a to nejlépe každý druhý týden. Pěstujeme ji v dobře propustném substrátu a vydatně zaléváme. Rostlina ale nesmí ve vodě stát.

Množení tamarilla

Z venkovních prostor je nutné přenést na zimu rostlinu do míst, kde teplota neklesne pod 10 °C. Nesmí ji poškodit první mrazíky. Pokud rajčenku pěstujeme ze semen, může náš semenáček dosáhnout bez jakéhokoli řezu výšky až 2 metry. Plody pak na něm dozrají již třetím rokem.

Chceme-li si rajčenku namnožit, použijeme k tomu řízky z těch částí rostliny, které jsme odstranili při jejím tvarování. Ideální řízky mají délku 15 až 20 cm, ty pak necháme zakořenit ve vodě anebo přímo ve vlhkém substrátu přikryté sklenicí nebo igelitovým sáčkem.

Co může ohrozit rajčenku

Rajčenku je třeba pěstovat ve výživném dobře propustném substrátu, aby jí neuhnívaly kořeny. Rostlina nesnáší jak přemokření, tak přeschnutí.

Rostlinu i plody může napadnout padlí. Listy rostlin mohou být zasaženy okusem housenky kovoskleců nebo mšicemi. Na dozrávajících plodech si rády pochutnají larvy vrtulí a hnilenek. Pokud zajistíte svým rostlinám odpovídající podmínky k růstu, škůdci se jim budou vyhýbat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

15.1.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist