Způsoby čištění odpadních vod

Koupili jste chatu nebo dům a nevíte, co s odpadní vodou? Nejste si jisti, zda bude potřebné povolení, ohlášení nebo návštěva u jiného než stavebního úřadu? A jaké vůbec dnes existují možnosti, jak odpadní vodu čistit?
mozne-reseni-cisticky-s-biologickymi-filtry.-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

Hledáte ekonomické a snazší řešení?

Mezi nejekonomičtější a nejsnazší řešení patří napojení domu na obecní kanalizaci, která může a nemusí být zakončena obecní čističkou odpadních vod (dále jen ČOV). Zde budete muset navštívit obecní a mnohdy také stavební úřad, záleží na daném řešení.

V případě napojení domácnosti přímo na obecní kanalizaci, která ústí do ČOV, budete muset navštívit pouze místní obecní úřad. Návštěva stavebního úřadu váš čeká v případě, že budete mít tří nebo více komorový septik. V tomto případě bude nutné ohlásit stavbu. Přečištěnou vodu následně můžete po dohodě s obecním úřadem vypouštět do obecní kanalizace. Kaly ze septiku musíte pak nechat vyvézt fekálním vozem.

Stavební úřad bude třeba navštívit také v případě, že budete pořizovat žumpu a odpadní vodu budete vyvážet fekálním vozem. I zde se jedná o stavbu, na kterou je nutné ohlášení. Snažte se zakoupit žumpu dostatečně velkou, abyste ji nemuseli každý měsíc nechat vyvážet. Pořízení žumpy je vhodné hlavně u rekreačních objektů, kde není možnost napojení na obecní kanalizaci, nebo v případě, že nejste schopni zajistit stálý přísun odpadní vody, kterou vyžadují mnohé typy ČOV. Výše zmíněné řešení obnáší pouze návštěvu obecního či stavební úřadu.

Pokud ovšem chcete vodu vypouštět do vodního toku (povrchových vod) či do podpovrchových vod, musíte navštívit i příslušný vodoprávní úřad. Návštěva tohoto úřadu se týká jak ČOV, tak i vícekomorového septiku, kde máme kal, který jsme povinni nechat vyvézt, ale také máme přečištěnou odpadní vodu, kterou chceme vypouštět mimo obecní kanalizaci.

Pořizujeme ČOV

Před pořízením ČOV si ujasněte, kolik osob (EO, EQ) ji bude stabilně využívat a také jak hodláte nakládat s vyčištěnou vodou. Dle toho musíte celé zadání předat firmě a příslušným úřadům. Při výběru vás bude prvně zajímat hlavně údaj EO či mnohdy i EQ, jedná se o zkratku ekvivalentní – obyvatel či kvocient. Podle toho je dimenzována nejen velikost ČOV, ale také způsob čistění. Do čísel EO (EQ) nepočítejte návštěvy a podobně, čističky si s krátkodobým přetížením si poradí.

Dále bude nutné zvážit, jestli jste schopni čističku zásobovat pravidelně odpadní vodou a podle pravidelnosti zásobování následně zvolíte vhodné řešení. Nakonec je třeba se zamyslet nad tím, jak chceme s přečištěnou vodou nakládat a dle toho pořídíme další stupně filtrace.

Jak to funguje?

Ještě předtím než odpadní voda doputuje do samotné čističky, musí projít jímkou, která zbaví odpadní vodu hrubých nečistot. Může se jednat o kamínky, různé pevné předměty ze záchodu nebo výlevky a podobně. Tuto jímku bude nutné občas vyčistit, až poté může odpadní voda pokračovat dál.

Protože se předpokládá, že znečištěná voda z domácnosti bude z drtivé většiny biologicky rozložitelná, používá se pro její vyčistění biochemických procesů. Při nich se využívá schopnosti mikroorganismů mineralizovat a rozkládat organické látky v odpadní vodě. Setkat se můžete s procesem aerobním a anaerobním, v prvním případě je potřeba přísunu kyslíku a v druhém je naopak přísun kyslíku nežádoucí, toho se ale využívá spíše u průmyslového čistění, často se tak setkáte s čističkami využívajícími aerobního procesu nebo kombinaci obou dvou procesů. Poslední fáze čistění spočívá už pouze v dočistění vody. To záleží hlavně na požadovaných nárocích na kvalitu přečištěné vodu.

Používané technologie čistění

Pro stále obydlené objekty se používá technologie Aktivace. Ta se dělí na tři technologická řešení, kontinuální průtok a diskontinuální průtok, kdy je nezbytné čističku stále zásobovat odpadní vodou. Třetí řešení je systém TOPAS, ten je možné používat i pro přerušovaný provoz.

Další způsob technologického čistění je pomocí biofiltrů. Zde je kladen velký důraz na řádné předčištění od hrubých nečistot, které by mohly filtry ucpat. Předposlední technologií jsou rotační diskové reaktory. Mikroorganismy jsou zde více odolné vůči chemickému složení odpadní vody. Technologie je velmi náročná a s tím roste i riziko možnosti poruchy.

Posledním typem čistění jsou kořenové čističky, které pracují na základě přírodních zákonů čistění. Jejich nevýhoda spočívá v potřebě větší plochy, kdy je doporučená plocha na 1 EO 5 m2.

Jaké je vhodné řešení

Vhodných řešení, jak čistit vodu, existuje více. Vždy je vhodné se danou problematikou více zabývat, poradit se s odbornou firmou nebo se sousedy, kteří již nějaké řešení mají. Zvážit možnosti opětovného využití vyčištěné vody.

Nezapomínejte také na to, že ČOV je velmi živý mechanismus, který je třeba postupně vyladit, než bude fungovat, jak má, přeci jen čistění je řešeno pomocí živých mikroorganismů, které je možné zabít ať už nedostatkem odpadní vody nebo používáním nevhodných přípravků na mytí nádobí a podobně.

Foto: Shuttesrtock.com

29.9.2021 6:00| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist