Způsoby čištění odpadních vod

Koupili jste chatu nebo dům a nevíte, co s odpadní vodou? Nejste si jisti, zda bude potřebné povolení, ohlášení nebo návštěva u jiného než stavebního úřadu? A jaké vůbec dnes existují možnosti, jak odpadní vodu čistit?

Způsoby čištění odpadních vod
Způsoby čištění odpadních vod (Zdroj: shutterstock.com)

Hledáte ekonomické a snazší řešení?

Mezi nejekonomičtější a nejsnazší řešení patří napojení domu na obecní kanalizaci, která může a nemusí být zakončena obecní čističkou odpadních vod (dále jen ČOV). Zde budete muset navštívit obecní a mnohdy také stavební úřad, záleží na daném řešení.

V případě napojení domácnosti přímo na obecní kanalizaci, která ústí do ČOV, budete muset navštívit pouze místní obecní úřad. Návštěva stavebního úřadu váš čeká v případě, že budete mít tří nebo více komorový septik. V tomto případě bude nutné ohlásit stavbu. Přečištěnou vodu následně můžete po dohodě s obecním úřadem vypouštět do obecní kanalizace. Kaly ze septiku musíte pak nechat vyvézt fekálním vozem.

Stavební úřad bude třeba navštívit také v případě, že budete pořizovat žumpu a odpadní vodu budete vyvážet fekálním vozem. I zde se jedná o stavbu, na kterou je nutné ohlášení. Snažte se zakoupit žumpu dostatečně velkou, abyste ji nemuseli každý měsíc nechat vyvážet. Pořízení žumpy je vhodné hlavně u rekreačních objektů, kde není možnost napojení na obecní kanalizaci, nebo v případě, že nejste schopni zajistit stálý přísun odpadní vody, kterou vyžadují mnohé typy ČOV. Výše zmíněné řešení obnáší pouze návštěvu obecního či stavební úřadu.

Pokud ovšem chcete vodu vypouštět do vodního toku (povrchových vod) či do podpovrchových vod, musíte navštívit i příslušný vodoprávní úřad. Návštěva tohoto úřadu se týká jak ČOV, tak i vícekomorového septiku, kde máme kal, který jsme povinni nechat vyvézt, ale také máme přečištěnou odpadní vodu, kterou chceme vypouštět mimo obecní kanalizaci.

Pořizujeme ČOV

Před pořízením ČOV si ujasněte, kolik osob (EO, EQ) ji bude stabilně využívat a také jak hodláte nakládat s vyčištěnou vodou. Dle toho musíte celé zadání předat firmě a příslušným úřadům. Při výběru vás bude prvně zajímat hlavně údaj EO či mnohdy i EQ, jedná se o zkratku ekvivalentní – obyvatel či kvocient. Podle toho je dimenzována nejen velikost ČOV, ale také způsob čistění. Do čísel EO (EQ) nepočítejte návštěvy a podobně, čističky si s krátkodobým přetížením si poradí.

Dále bude nutné zvážit, jestli jste schopni čističku zásobovat pravidelně odpadní vodou a podle pravidelnosti zásobování následně zvolíte vhodné řešení. Nakonec je třeba se zamyslet nad tím, jak chceme s přečištěnou vodou nakládat a dle toho pořídíme další stupně filtrace.

Jak to funguje?

Ještě předtím než odpadní voda doputuje do samotné čističky, musí projít jímkou, která zbaví odpadní vodu hrubých nečistot. Může se jednat o kamínky, různé pevné předměty ze záchodu nebo výlevky a podobně. Tuto jímku bude nutné občas vyčistit, až poté může odpadní voda pokračovat dál.

Protože se předpokládá, že znečištěná voda z domácnosti bude z drtivé většiny biologicky rozložitelná, používá se pro její vyčistění biochemických procesů. Při nich se využívá schopnosti mikroorganismů mineralizovat a rozkládat organické látky v odpadní vodě. Setkat se můžete s procesem aerobním a anaerobním, v prvním případě je potřeba přísunu kyslíku a v druhém je naopak přísun kyslíku nežádoucí, toho se ale využívá spíše u průmyslového čistění, často se tak setkáte s čističkami využívajícími aerobního procesu nebo kombinaci obou dvou procesů. Poslední fáze čistění spočívá už pouze v dočistění vody. To záleží hlavně na požadovaných nárocích na kvalitu přečištěné vodu.

Používané technologie čistění

Pro stále obydlené objekty se používá technologie Aktivace. Ta se dělí na tři technologická řešení, kontinuální průtok a diskontinuální průtok, kdy je nezbytné čističku stále zásobovat odpadní vodou. Třetí řešení je systém TOPAS, ten je možné používat i pro přerušovaný provoz.

Další způsob technologického čistění je pomocí biofiltrů. Zde je kladen velký důraz na řádné předčištění od hrubých nečistot, které by mohly filtry ucpat. Předposlední technologií jsou rotační diskové reaktory. Mikroorganismy jsou zde více odolné vůči chemickému složení odpadní vody. Technologie je velmi náročná a s tím roste i riziko možnosti poruchy.

Posledním typem čistění jsou kořenové čističky, které pracují na základě přírodních zákonů čistění. Jejich nevýhoda spočívá v potřebě větší plochy, kdy je doporučená plocha na 1 EO 5 m2.

Způsoby čištění odpadních vod
Způsoby čištění odpadních vod (Zdroj: shutterstock.com)

Jaké je vhodné řešení

Vhodných řešení, jak čistit vodu, existuje více. Vždy je vhodné se danou problematikou více zabývat, poradit se s odbornou firmou nebo se sousedy, kteří již nějaké řešení mají. Zvážit možnosti opětovného využití vyčištěné vody.

Nezapomínejte také na to, že ČOV je velmi živý mechanismus, který je třeba postupně vyladit, než bude fungovat, jak má, přeci jen čistění je řešeno pomocí živých mikroorganismů, které je možné zabít ať už nedostatkem odpadní vody nebo používáním nevhodných přípravků na mytí nádobí a podobně.

Foto: Shuttesrtock.com

Publikováno: 29.09.2021, Autor: | autor: Jan Vrbata

Mohlo by vás dále zajímat

Co jsou to kořenové čističky odpadních vod a jak je můžete využít?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

K čemu jsou dobré kořenové čističky odpadních vod? Kořenové čističky odpadních vod jsou typem čistírny odpadních vod, které ke svému provozu nepotřebují elektřinu.

Kořenová čistírna odpadních vod

Reportáž o kořenových čistírnách odpadních vod a jejím efektivním spojení se vzhledem zahrady jako celku

Kutil vytvořil ze smetiště krásnou japonskou zahradu

Láďa Hruška navštívil Lubomíra Češku, který si vybudoval zahradu v japonském a africkém stylu.

Kořenová čistírna odpadních vod

Kořenová čistírna odpadních vod

Jak odstranit zápach ze septiků a žump

Jak odstranit zápach ze septiků a žump

Čistírna odpadních vod

Čistírna odpadních vod

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.