Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Jitrocel je vytrvalá rostlina, ve které mnozí vidí zázračnou bylinu. Blahodárné účinky mu připisovali již ve starém Řecku, kde byl označován za chladivou bylinu. Ani středověk nebyl výjimkou – lidé jej tehdy nazývali ranocelem. Možná bychom si mohli myslet, že tato rostlina představuje pouze samé plusy, zahrádkáři však na ni mají zcela odlišný názor. Vidí v něm otravný plevel, kterého je těžké se zbavit. Setkat se s ním můžeme prakticky na každé zahradě.

Jitrocel patří mezi otravný plevel na zahradě
Jitrocel patří mezi otravný plevel na zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel jako těžký soupeř zahrádkářů

Jitrocel se řadí mezi kosmopolitní rostliny, což znamená, že se s ním můžeme sekat skoro po celém světě. Vzhledem k tomu, že nemá přehnané nároky na půdu ani pěstování, můžeme jej vidět poměrně často a skoro všude. Zatímco v okolí cest či na loukách jeho výskyt nijak neřešíme, na zahradách jej považujeme za plevel. Svou přítomností dokáže hyzdit nejen trávníky, záhony, skalky, ale i přístupové cesty k domu.

Jitrocel je bylina, kterou řadíme do čeledi jitrocelovitých. Na světě existuje více než 250 druhů, které zahrnují jak jednoleté, tak i dvouleté nebo vytrvalé rostliny. Výjimečně se můžeme setkat s jitrocelem v podobě keře. Některé druhy se chovají celkem invazivně, proto je řadíme mezi plevele. Šíří se prostřednictvím lepivých semen do širokého okolí.

Vítr roznáší semena do širokého okolí
Vítr roznáší semena do širokého okolí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jednotlivé druhy se mezi sebou liší jak vzhledem, vzrostlou výškou, tak i svými listy nebo nároky na vhodné klimatické podmínky. Obecně můžeme říct, že jitrocel je bylina, která ve své přízemní části vytváří růžici z dlouhých kopinatých listů, jež jsou celokrajné a mají souběžnou žilnatinu. Z této listové růžice vyrůstají přímé, avšak rýhované stvoly. Stvol může dorůstat do výšky 10 cm až 30 cm. Výjimečně se však můžeme setkat s rostlinami vysokými až 50 cm. Na stvolu vidíme válcovitý klas s drobnými oboupohlavními květy. K opilování rostlin dochází především prostřednictvím větru. Ve většině případů je tato rostlina mrazuvzdorná. Aby toho nebylo málo, jednotlivé druhy se mohou navíc mezi sebou křížit.

Rostlina dorůstá do výšky 10–30 cm
Rostlina dorůstá do výšky 10–30 cm (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prostředí pro jitrocel

Jitroceli se daří v mírně vlhké až vlhké půdě. Preferuje hlinitou až hlinitopísčitou půdu s neutrálním i zásaditým pH. Není však výjimkou vidět tuto rostlinu na písčitých stanovištích či štěrkových i kamenitých místech. Rostlina není nijak náročná na prostředí, ve kterém roste. Jitrocel kvete od května do října. V některých případech vydrží kvést až do příchodu prvních mrazů. Každá rostlina obsahuje několik semen, která se velice jednoduše šíří do blízkého okolí.

Jitrocel kvete od května do října
Jitrocel kvete od května do října (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel na zahradě

Na našich zahradách se nejčastěji vyskytují 3 druhy jitrocele. Vidět zde můžeme jitrocel větší, kopinatý či prostřední. Nejčastějším a zároveň i nejznámějším zástupcem tohoto rodu je jitrocel kopinatý. Jedná se o vytrvalou bylinu, která má mnoho lidových názvů. Trsnatá rostlina vyrůstá z přízemní růžice a daří se jí v okrasných záhonech i na našich trávnících.

Kromě známého jitrocele kopinatého nás může na zahradách potrápit i jeho neméně rozšířený druh, kterým je jitrocel větší. Jedná se o trvalku, která je často označovaná jako jitrocel širokolistý. Vidět ji můžeme na travnatých plochách i v těsné blízkosti domů či podél příjezdových cest.

Jitrocel škodí trávníku i příjezdové cestě
Jitrocel škodí trávníku i příjezdové cestě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škodlivým plevelem, který nás na zahradách také trápí, je jitrocel prostřední. Narazit na něj můžeme prakticky na každé zahradě. Zbavit se jitrocele není tak jednoduché, jak se může zdát. Obyčejné sešlapávání na něj neplatí – zvládá je velice dobře. Dokonce ani sečení trávy není řešením. Listová růžice je totiž tak přitisklá k zemi, že ji sekačka prakticky nezasáhne – naopak odstraní konkurenční travní porost v okolí byliny. Jitrocel sečením paradoxně posilujeme v jeho růstu.

Sekáním trávy jitroceli neublížíme
Sekáním trávy jitroceli neublížíme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se zbavit jitrocele na zahradě

Jitrocel na zahradách přirovnáváme k otravnému pleveli. Škodu může napáchat převážně v našich okrasných trávnících. Jeho přisedlá listová růžice ubližuje svému blízkému okolí a může mít za následek kompletní vyhynutí okolní trávy. Je velice těžce hubitelný. Bez chemické ochrany se v boji proti jitroceli neobejdeme, vhodné jsou selektivní herbicidy

Jitrocel má jeden jednoduchý a kulovitý kořen. Jestliže nechceme tuto rostlinu na zahradě vídat, musíme ji vytrhnout kompletně celou i s kořenem. Jestliže kořen přetrhneme, bylina vyroste na stejném místě znovu.

Jitrocel musíme vyrvat i s kořenem
Jitrocel musíme vyrvat i s kořenem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K hubení otravného plevele můžeme použít i doma vyrobený herbicid. Potřebovat budeme pouze ocet a 1 lžičku přípravku na nádobí. Připravíme si rozprašovač, který zaplníme do jeho poloviny octem a přidáme přípravek na nádobí. Vše pečlivě promícháme. Vzniklou sloučeninu nastříkáme na jitrocel a necháme působit.

Zdroj informací: www.zdravi.euro.cz, www.zahrada-centrum.cz, www.dumazahrada.cz, www.ceskestavby.cz

Publikováno: před 3 týdny, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Král silnic jitrocel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Král silnic jitrocel

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Novinky v zelenině a květinách

Ludmila Dušková představuje nové odrůdy brambor, květáku, zelí, brokolice a kapusty.

Zelený nápoj

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.