Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

U nás nalezneme různé druhy violek. Violky se objevují v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je příjemné najít v lese nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni i velkou léčivou sílu.

Fialky patří mezi typické druhy violek, které kvetou na jaře
Fialky patří mezi typické druhy violek, které kvetou na jaře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Poznáte nejznámější druhy violek?

Violka (Viola), také známá jako fialka, je druh jednoletých, ale i vytrvalých rostlin. Violky rostou ve volné přírodě, avšak některé druhy violek vysazujeme do záhonů a pěstebních nádob jako okrasné květiny. 

Jen v České republice nalezneme ve volné přírodě asi 25–30 druhů, po celém světě je to až 400 druhů violek. Původní druhy violky pocházejí z Pyrenejí.

Bylo vyšlechtěno množství odrůd, které kvetou od května do září, protože původní druh kvete pouze od června do srpna. Kultivary se liší výškou rostlin. Nízké violky mají 10 cm, ty vyšší až 25 cm. Rozlišují se ale i barvou květů od bílé přes žlutou, oranžovou a červenou až po modrou a fialovou, ačkoliv původní barva květů violek je modrá až fialová, vzácně i bílá. Na jedné rostlině mohou vykvést i desítky květů.

Bílý kultivar violky
Bílý kultivar violky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Všechny druhy violek potřebují vlhko, světlo a živnou půdu, nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Některé kultivary (mají v názvu slovo "ice") zvládají venku i mrazy, kdy ale nekvetou a spíše odpočívají. V tomto období byste je měli zakrýt chvojím na ochranu před holomrazy. 

Hodí se do skalek, obrub záhonů nebo truhlíků v kombinaci s jarními cibulovinami. Všechny druhy violek se výborně hodí do různých kvetoucích kompozic, nejvíce parády nadělají s afrikány, astrami čínskými, begoniemi a dalšími rostlinami, které hýří nádhernými barvami po celé letní období.

Druhy violek u nás

Violka vonná (viola odorata) – známější pod lidovým názvem fialka je hojně rozšířenou jarní bylinkou. Lidé si ji pro její krásnou vůni s oblibou trhají do váziček. Velmi příjemně voní. Květy vyrůstají rovněž přímo z oddenku a rostou na dlouhých stopkách. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší.

Violka vonná
Violka vonná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Violka vonná je známá jako léčivka bylina proti kašli, užívá se při astmatu, čistí krev či pomáhá při dně a revmatismu. A také se často používá ke zdobení při vaření či pečení. Má neutrální, spíše nevýraznou a ničím nerušivou chuť, přičemž se dá bez problémů použít i syrová.

Violka lesní (viola reichenbachiana) roste na čerstvých, minerálními látkami bohatších, humózních půdách v lesích, na mýtinách, v křovinách, také je často vysazována na zahradách a hřbitovech, kde rovněž zplaňuje.

Violka lesní
Violka lesní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Violka bahenní (viola palustris) je chladnomilný druh, rozšířený především v severní Evropě, a vlhkomilný druh, který roste především na okrajích rašelinišť, na slatiništích, prameništích či ve vlhkých olšinách.

Violka bahenní
Violka bahenní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Violka (maceška) rohatá (Viola cornuta), jedna z nejoblíbenějších dvouletek, se vysazuje do okrasných záhonů, na jejich obruby i do různých typů nádob. Její příbuzná maceška zahradní (Viola × wittrockiana) patří mezi nejrozšířenější druhy violek vůbec. Na jedné rostlině vykvétají desítky většinou vícebarevných květů, jejichž paleta zahrnuje všechny běžné barvy. Květy jsou drobné, menší než u macešky zahradní, ale je jich více.

Violka rohatá
Violka rohatá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Violky se na záhony, do skalek nebo do nádob vysazují v období od srpna do září, vysévají se ale už v červnu. Rostliny pokvetou ještě ten rok na podzim a pak znovu další rok na jaře.

Semena se vysévají do vyhřátého pařeniště nebo skleníku, teplota by neměla klesnout ani v noci pod 15 °C. Po výsevu se musí místo s klíčícími semenáčky udržovat vlhké, jinak hrozí zaschnutí a úhyn. Vyvinuté kvetoucí rostliny se vysazují na záhony v teplejších polohách již od poloviny dubna, ideální je ale počkat do poloviny května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Sladké a křehké listy i květy jsou vítanou pochoutkou pro slimáky, proto se včas připravte na nájezdy těchto nenažraných "oblud". Použijte na jejich likvidaci granule nebo parazitické hlístice.

Pokud mají rostliny zkroucené listy, byly napadeny mšicemi. Proti mšicím účinkuje postřik mýdlovou vodou, nebo pokud tyto druhy violek nepěstujete pro konzumaci, použijte chemický přípravek.

Zdroj informací: nkz.cz, bylinkyprovsechny.cz, kvetenacr.cz, naturabohemica.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 1 týdnem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování macešek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Magda Lebišová popovídá o pěstování macešek a předvede jejich sázení

Chov sklípkanů

Sklípkani se od pavouků liší svou velikostí a rozeznávávají se tři druhy. Pan Šťastný poradí, jak se o jednotlivé druhy starat a prozradí vše, co potřebujete k chovu sklípkanů vědět.

Královny lilie

Povíme vám, kolik odrůd lilií existuje, kde se pěstují a jaký je rozdíl mezi různými kořeny. Následně jak cibuli dobře vysadit, co znamená šupinování a jak ho provést.

Různé druhy koření

Pokud rádi vaříte, jistě se zajímáte o různé druhy koření. Pomůžeme vám se orientovat při výběru.

Opomíjené druhy zeleniny

Jaké znáte zapomenuté druhy zeleniny?

Sklizeň citrusů

Sklizeň citrusů

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.