Kaktusy v interiéru i exteriéru

Kaktusy představují v suchých oblastech významný zdroj potravy pro širokou škálu různých živočichů a poskytují jim i úkryt. Ti, kdo pěstují různé druhy kaktusů, vědí, jak rozmanité a krásné umí tyto specifické rostliny být. Většina druhů nemá zelené listy – ty se přeměnily v trny. I přesto, že se o ně často popícháme, je milujeme.

Poznáte alespoň základní druhy kaktusů? Na světě jich je přes 1000
Poznáte alespoň základní druhy kaktusů? Na světě jich je přes 1000 (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy kaktusů

Kaktusovité rostliny (Cactaceae), známé též  jako kaktusy, jsou vytrvalé rostliny se sukulentními stonky specifické stavby. Druhy kaktusy zahrnují asi 1900 exemplářů v 127 rodech. Pocházejí z Ameriky a nalezneme je napříč celou Severní i Jižní Amerikou. Některé druhy kaktusů (například opuncie) jsou pěstovány pro jedlé a velmi chutné plody, z dalších druhů se získává šťáva, a z ní se následně připravují destiláty.

Jsou to velmi specifické rostliny, které ke svému životu potřebují podstatně odlišné podmínky než většina našich pokojovek i venkovních rostlin. Kaktusy rostou na široké škále stanovišť, nejčastěji jsou to písčité oblasti (pouště), ale také polopouště, savany, a nalezneme je dokonce i v deštných pralesech. Mohou růst i v horských pásmech okolo 5000 metrů nad mořem. Květy kaktusů jsou velmi pohledné a nápadné.

Nádherné pestrobarevné květy kaktusů
Nádherné pestrobarevné květy kaktusů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kaktusům se podobají i některé jiné sukulentní rostliny, které s nimi však vesměs nejsou nijak příbuzné a také se vyskytují v jiných částech světa. Mezi nejznámější druhy kaktusů patří rody opuncií (Opuntia, 205 druhů), mamilárií (Mammillaria, 166 druhů) a Echinopsis

Stonky kaktusů jsou sukulentní, na povrchu chráněné tlustou pokožkou s ostny nebo dlouhými vlasy. Pokožka je schopna zadržovat vláhu. Kořenový systém bývá mělký a rozprostřený, u některých zástupců je přítomen i hluboký kůlovitý hlavní kořen.

Opuncie se pěstují kvůli sladkým plodům
Opuncie se pěstují kvůli sladkým plodům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování

Úspěšné pěstování kaktusů vyžaduje dodržení dvou podmínek – jednak respektování období vegetace a období zimního klidu, zadruhé opatrnou zálivku. Kaktusům nejvíce vyhovuje minerální drť, ostrý písek nebo zemitá škvára smíchaná s kvalitní zahradní zeminou. Substrát by měl obsahovat důležité živiny. Substrát provlhčíme a poté necháme odtéct přebytečnou vodu.

Přesazování se provádí nejlépe brzy na jaře nebo v létě. Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Zhruba v říjnu je potřeba kaktusy začít zimovat. Všechny druhy kaktusů pěstovaných v interiérech zimují při teplotě 8–12 °C bez zálivky. Mohou být na světle i ve tmě.

Kaktusy potřebují k životu specifické podmínky
Kaktusy potřebují k životu specifické podmínky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V březnu kaktusy přineseme do tepla, postavíme je na jižní, západní nebo východní okno a pomalu necháme probouzet. Důležité je vypozorovat, kdy se na kaktusech začnou objevovat zelené vrcholy a nové trny, a třebaže to zní nepravděpodobně, zalijeme je horkou vodou o teplotě cca 50 °C.

Kaktusy lze rozmnožovat dvěma způsoby – vegetativně a výsevem. Výsev provádíme do speciálního substrátu pro kaktusy v březnu a dubnu. Semena vyséváme na povrch substrátu, který musí být dobře nasáklý vodou. Druhou možností, jak množit některé druhy kaktusů, je oddělit odnože od mateřské rostliny a zasadit do suchého substrátu. Umístíme je do teplého prostředí s nepřímým slunečním zářením a často rosíme. Některé druhy kaktusů lze pěstovat i hydroponicky.

Některé druhy kaktusů mohou růst i v našich podmínkách
Některé druhy kaktusů mohou růst i v našich podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oblíbené druhy kaktusů

  • Astrophytum – tyto druhy kaktusů jsou nápadné svým geometricky uspořádaným tvarem a absencí trnů
  • Echinocactus – nejčastěji kulovitého tvaru s množstvím tvrdých ostnů
  • Echinocereus
  • Mammillaria – nazývané také jako chlupaté kaktusy
  • Notocactus – nenáročné druhy kaktusů
  • Gymnocalycium – vhodné pro začátečníky
  • Lobivia 
  • Rebutia

Nejvyšší druhy sloupcovitých kaktusů mohou dosáhnout výšky až 20 metrů. Největší květy nalezneme u kaktusů rodu Hylocereus. Nejodolnějšími kaktusy vůči nízkým teplotám jsou některé opuncie, které vydrží teplotu až -35 °C.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, ceskykaktus.cz

Publikováno: před 1 týdnem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Přesazování kaktusů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přesazování kaktusů

Roubování kaktusů

Dana Makrlíková si povídá s odborníkem o roubování kaktusů.

Pěstování velikonočních kaktusů

Vánoční kaktus je všeobecně známá a rozšířená rostlina. Velikonoční kaktus budete mít jistě také doma, přesto netušíte, že se tak jmenuje. Jak tedy o velikonoční kaktus pečovat?

Zazimování kaktusů

Zazimování kaktusů

Jak pěstovat a přesazovat kaktusy

Jak pěstovat a přesazovat kaktusy, aby se jim dobře dařilo

Jak uzdravit napadený kaktus

Jak uzdravit napadený kaktus

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.