Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Znáte druhy jitrocele, které nejvíce rostou na našem území? Víte, jak je do sebe odlišit a na co se který hodí? Všechny druhy jitrocele jsou považovány za léčivky, i když někteří zástupci jsou na tom o poznání hůře a jejich léčebné vlastnosti jsou spíše mizivé. Jitrocel větší je ale zdatným nositelem svého jména.

Poznáte všechny druhy jitrocele?
Poznáte všechny druhy jitrocele? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel větší patří mezi opomíjené druhy jitrocele

Jitrocel patří stále mezi nejznámější léčivé byliny. Všechny druhy jitrocele jsou považovány za léčivky, ale i za nepříjemný a těžko odstranitelný plevel. Jitrocel větší (Plantago major) je vytrvalá, 7–25 cm vysoká bylina s přízemními listovými růžicemi a stvoly. Na našem území se rozlišují dva poddruhy:

  • jitrocel větší pravý
  • jitrocel větší slaniskový

Vyskytuje se na trávnících podél cest a v obcích, na rumištích, polích, mezích, pastvinách, v zahradách apod. Roste na vlhkých, hlinitých, písčitých až kamenitých, úživných půdách. Mnohdy vytváří souvislé porosty, snáší dobře sešlap a znečištění půdy.

Škodlivost nastává pouze výjimečně při přemnožení
Škodlivost nastává pouze výjimečně při přemnožení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jitrocel větší je planě rostoucí léčivá bylina. Má širší okrouhlé listy, které nejsou tak dlouhé jako u jitrocele kopinatého, a je také nižší, květenství je naopak delší a není dohněda, dorůstá výšky až 30 cm. Semena obsahují hodně slizu i vlákniny, v rostlině je hodně betakarotenu, vitaminu C a vápník. Patří mezi ostatní druhy jitrocele, avšak jitrocel kopinatý jej poněkud zastiňuje. V kompostu značně urychluje tlení a podporuje nárůst potomstva u žížal. Proto, máte-li problémy s proležením kompostu, pravidelně do něj zapravujte jitrocel větší.

Po odkvětu se z jitrocele rozlétnou tisíce semínek
Po odkvětu se z jitrocele rozlétnou tisíce semínek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ve vlhku semena slizovatí a snadno se lepí na peří či chlupy zvířat a podrážky bot. Této vlastnosti tyto druhy jitrocele využívají k tomu, aby se semena roznesla po okolí, a mohly tak vznikat stále nové rostliny.

Vzhledem k ojedinělému výskytu je při intenzivním obhospodařování půdy hospodářský význam tohoto plevele malý. Problematickým se může stát v mezerovitých porostech při vyhynutí plodiny nebo při špatném založení travních porostů – a to právě díky snadnému přenosu semen. Pokud tedy nechcete tento druh jitrocele i jeho příbuzenstvo dostávat z trávníku po celou sezónu, dávejte si pozor, na co šlapete.

Kvete od června až do pozdního podzimu. Jedna rostlina tvoří až několik tisíc semen. Již po uzrání semena dobře klíčí – nejlépe z povrchu půdy. Jitrocel je bohatý na třísloviny, pektiny, enzymy, saponiny, slizové látky, hořčiny, glykosid aukubin, flavonoidy, vitamin C a provitamin A, enzymy, hořčiny, kyselinu křemičitou, draselné soli a vápník.

Vyskytuje se převážně na neobdělávané půdě
Vyskytuje se převážně na neobdělávané půdě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstraňte všechny druhy jitrocele z trávníku a záhonů včas

S důslednou likvidací je třeba začít včas. Od věci také není prevence, která vám může v budoucnu ušetřit spoustu starostí, času i peněz. Prevence je podstatně jednodušší, než hubení již rozrostlých rostlin.

  • Snažte se jednak vyčistit hlínu od případných semínek a kořínků plevelů ještě před samotným výsevem osiva, výrazně vám také mohou pomoci neselektivní herbicidy.
  • Po postřiku je potřeba s výsevem vyčkat minimálně čtrnáct dní.
  • Pokud nejsou chemické přípravky vaší doménou, zkuste zakrýt celou plochu černým igelitem, dobře ho zatižte a počkejte alespoň dva až tři týdny.
  • Velký pozor si dejte na již vzrostlé plevelné rostliny – nikdy je nenechte vykvést.
  • Poměrně úspěšně proti nežádoucím plevelům platí horká voda. Stačí ji nalít na rostliny, jež chcete zlikvidovat, nechat je uschnout a zbytky odstranit.
  • S plevelem si údajně snadno poradí například roztok octa se solí (2 hrnky octa + čtvrt hrnku soli).

Zdroj infomací: kvetenacr.cz, awashop.cz, zahradaapriroda.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 1 týdnem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Král silnic jitrocel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Král silnic jitrocel

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Zelený nápoj

Pan Jaroslav Zajíček nám připraví zelený nápoj. Řekne nám, co do něj patří, a k čemu slouží.

Péče o trávník bez plevele

Správný postup, jak se posarat na podzim o trávník.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.