Trávník po dovolené

Trávník po dovolené

Rady a tipy, vydáno 13. 08. 2015

Pokud jste trávník v poslední době nechali trochu přerůst a nijak zvlášť o něj nepečovali, třeba proto, že jste byli na delší dovolené, nyní je čas začít se těmto zeleným partiím zahrady opět důkladně věnovat.

Rostlina dne

Yzop

Yzop

Yzop je teplomilná bylinka, u nás roste jako trvalka. Původní yzop má klasy modrých květů, dnes ale můžete pořídit...

Zanedbaný trávník chce opět pravidelnou péči

Důležité je hlavně začít znovu trávník pravidelně sekat. V srpnu již trávník nehnojíme, ovšem sečeme ho každé dva týdny. Odstraňujeme z něj rovněž plevelné rostliny. K této činnosti bychom měli být dobře vybaveni, už proto, abychom si na rukách nenadělali puchýře. Vhodnými nástroji jsou vypichovače plevele vyráběné z trvanlivé odolné ocele. Použít ovšem můžeme i kypřící drápky nebo plecí škrabku. Trávníkům můžeme výrazně vylepšit vzhled tak, že jejich okraje zarovnáme rýčem.

Vyschlý trávník

Dlouhotrvající sucho a vysoké teploty se mohou na trávnících podepsat nenapravitelným způsobem. Tráva začíná nejdříve žloutnout, pak hnědnout až nakonec úplně uschne. Se zálivkou bychom tedy v letních vedrech neměli rozhodně otálet, jinak se na trávníku dočkáme nevzhledných skvrn a trávník zde budeme muset následně obnovovat. O nutnosti zásobovat trávník vodou rozhodne nejen barva trávníku a vysoké teploty, ale i druh půdy, na níž trávník vyrůstá. Jen malé množství vody dokáže zadržet písčitá půda s malým množstvím humusu. Na těchto půdách zaléváme trávníky každý čtvrtý den půl hodiny hadicí s většími otvory v trysce. Každý týden, někdy už každý pátý den zavlažujeme středně těžké půdy, pokud možno tryskou s jemným rozstřikem, a to vždy po dobu jedné hodiny. Jestliže půda pod naším trávníkem vyschla natolik, že je suchá do hloubky 4 až 5 cm, pak hned napoprvé zavlažujeme trávník tak dlouho, dokud znovu neobnovíme kontakt se spodní vlhkou vrstvou půdy pod ním.

 

Sekání dlouho neošetřovaného trávníku 

Při obnovování péče o trávník hned napoprvé sekačku nastavíme na poloviční výšku těch nejvyšších travin. Vyvarujeme se okamžitého sekání trávy na krátko, neboť bychom tak vytvořili další holiny v trávníku a podpořili navíc růst plevelů. Dále při každém sečení trávy zkracujeme výšku sekání vždy o kousek a sečeme trávník pravidelně v odstupu cca 4 – 6 dní. Během měsíce tak docílíme znovu krásného trávníku.

Co dělat s holými místy

Na malé holiny nám postačí umístit travnaté záplaty. Jestliže jsme však trávník již ošetřili a stále na něm zůstávají holá místa, přikročíme k jejich opětovnému osetí.

Plevel a jeho chemické ošetření

Pokud se nám nepodařilo mechanickou cestou zbavit trávník plevelů, počkáme pár dní a vyzkoušíme chemickou likvidaci plevelů. Počkáme si, a jakmile plevel vytvoří několik základních lístků, tak aby byla schopna přijímat dostatečné množství zálivky, ošetříme plevel chemicky. Jakmile nasadíme chemickou likvidaci plevelů, nesmíme pak trávník alespoň týden hnojit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: topturf.net, gelderman.com, griffinpest.com, naturebassin.com, bentwoodrealty.com, outdoortheme.com, mrgrassblog.net, greenthumb.co.uk.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha