Jak zazimovat zahradní jezírko

Jak zazimovat zahradní jezírko

Rady a tipy, vydáno 07. 09. 2010

Jezírko je nádherným doplňkem designové zahrady a může jím i zůstat za předpokladu, že se o něj staráte. Pokud v něm chováte ryby, vodní želvy nebo pěstujete rostlinky, je nutné ho připravit na podzim a zimní měsíce. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak zazimovat zahradní jezírko. Jak začít?

Rostlina dne

Řebříček obecný

Řebříček obecný

Bylina, která má hojivé účinky. Lodyhy řebříčku byly považovány za posvátné a druidové je používaly při věštění počasí,...

Tip č. 1 – Pokud v zahradním jezírku nic nechováte a je úplně prázdné, můžete vodu odčerpat. Je-li situace jiná, jezírko vypusťte jen z části, vyčistěte a pak znovu doplňte.  

Tip č. 2 – Měli byste zabránit úplnému zamrznutí jezírka, použitím například slámy nebo PET lahví. Hladina tak nezamrzne úplně a tím umožníte rybám dýchání. Pokud hrozí opravdu velké mrazy, můžeme hladinu jezírka zakrýt polystyrénovými deskami, svazky větviček nebo kousky dřeva .

Tip č. 3 – Jestliže máte v jezírku čerpadlo, doporučuje se ho zazimovat v domě. Vyjměte také UV lampy anebo filtry.

 

Velká fotogalerie zahradních jezírek
zahradní jezírka inspirace fotogalerie


Tip č. 4 -  Chováte- li ryby a chcete-li je nechat přes zimu v jezírku, mělo by mít hloubku okolo 1 metru a půl. V zimních měsících je totiž teplota v hloubce okolo 4 stupňů. Čím mělčí jezírko, tím snadněji promrzá.

Tip č. 5 –  Teplomilné ryby a želvy vyjměte z jezírka a nechte je přezimovat v domácím akváriu. Ostatní, ty méně choulostivé,  můžete nechat v jezírku, jen zařiďte, aby dno bylo písčité nebo bahnité, pro snadnější tvorbu úkrytů.

Jak zazimovat zahradní jezírko
​Tip č. 6 – Abyste příští rok našli své jezírko v dobré kondici, můžete použít chladnovodní bakterie s enzymy pro čištění vody. Jejich účinek se nemění ani při velkých mrazech ani při opakovaném mrznutí a tání jezírka. Jsou přátelské k životnímu prostředí a mohou se používat i když se do jezírka na jaře vrátí ryby a rostliny.

Pokud se o jezírko pravidelně staráte, použití agresivní chemie není nutné. Na zazimování máte čas do prvních větších mrazů a zatím můžete přemýšlet, jak si jezírko vyšperkujete zase na jaře.

Sabrina Harisová
Foto: fallsandpondsbydesign.com, qwickstep.com, sunriselandscapedesigns.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha