Návrh zahrady – kdy a jak začít

Návrh zahrady – kdy a jak začít

Rady a tipy, vydáno 13. 12. 2010

Máte dokončenou novostavbu domu, chtěli byste mít krásnou a útulnou zahradu a nevíte jak na to? Právě pro Vás je připravena série těchto článků, která Vás provede krok po kroku kompletní problematikou od návrhu zahrady, přes realizaci až po její údržbu a pohodlné a bezstarostné využívání. Prvním krokem k vysněné zahradě je oslovení zahradního architekta.

Rostlina dne

Kávovník

Kávovník

Kávovník je stále zelený, polotropický keř. Dorůstá zde výšky cca 5 m, v bytových podmínkách okolo 1,5 m. Kávovník je...
​Kdy je ten správný čas oslovit zahradního architekta
V případě novostavby je tomu tak nejlépe v době, kdy máte hotovou hrubou stavbu, dříve je to zbytečné. Projektant potřebuje vidět ráz domu, aby s ním mohl koncepčně a kompozičně sladit a potřebuje také vidět stávající terén po dostavbě domu, aby dokázal, co možná nejlépe propočítat náklady na terénní úpravy pozemku. Pokud se jedná o rekonstrukci nebo přestavbu stávajícího domu, je vhodná doba pro kontaktování projektanta po dokončení venkovních stavebních úprav. Zpracování projektu není rozhodně dlouhodobá záležitost, jedná se v průměru zhruba o 4 až 5 týdnů od první návštěvy, dle náročnosti projektu a požadavků zákazníka.

Jak najít dobrého projektanta a do jaké míry se spolupodílet na návrhu zahrady( obr 1 a 2 )
Nejlépe je vyhledat takovou zahradnickou firmu, která Vám nabízí jak vypracování projektu zahrady, tak také její zrealizování.Tato firma Vám pak zajistí komplexně vše počínaje projektem a konče předáním hotové zahrady s nabídkou následné pravidelné či jednorázové údržbové péče. V tomto oboru je důležité, aby šly ruku v ruce znalosti zahradního architekta pracujícího za počítačem se znalostmi „z terénu“ při realizacích. Projektant má pak možnost dohlédnout na to, aby byla zachovaná základní myšlenka návrhu a aby byla zahrada zrealizovaná tak, jak je v projektu zakresleno. Vám to naopak ušetří čas s hledáním další firmy a v průběhu zpracování projektu máte možnost již vybranou firmu lépe poznat a prohlédnout si z jejich referencí, jak vypadají jejich návrhy zahrad nejen „na papíře“ale také v reálu po dokončení. Navíc lze v průběhu navrhování částečně přizpůsobit výslednou cenu realizace finančním možnostem klienta například použitím dražšího nebo levnějšího rostlinného sortimentu apod. Cílem projektanta je vyhovět přání a požadavkům klienta v souladu se správnými zahradnickými postupy a zákonitostmi.
Obr 1   Návrh zahrady A - půdorys

Návrh zahrady – kdy a jak začít

Obr 2    3D vizualizace zahrady ANávrh zahrady – kdy a jak začít
Proto je důležité hned na začátku s projektantem hovořit o tom, jaký typ zahrady se Vám líbí (venkovská, moderní atd… ) a jakým způsobem chcete zahradu využívat (odpočinek, dětské hry, zahradničení,…). Ještě důležitější je ale důvěřovat v projektantově odbornosti a zkušenosti a nechat na jeho uvážení nejenom umístění jednotlivých rostlin, ale také celkovou kompozici zahrady (tvary a velikosti záhonů, návaznost osadby na dům, seskupení rostlin, navrženou hustotu výsadby atd…). Vždy je důležité řešit zahradu jako jeden celek, nikoli po částech. Každý projektant Vám dá možnost k projektu se vyjádřit a pokud se objeví více variant řešení, dá Vám prostor k diskusi. Výsledný návrh zahrady se Vám jako klientovi musí líbit,  projektant ho tvoří pro Vás, nikoli pro sebe a měl by se snažit zakomponovat všechny Vaše potřeby a požadavky do koncepce projektu tak, aby byla zahrada hezká a zároveň funkční.

Jak probíhá první schůzka a co si na ni připravit
Kromě představ a přání o využití Vaší budoucí zahrady je důležité připravit si na první schůzku také půdorysný plán pozemku se zákresem domu a případně ostatních staveb na pozemku.V případě, že máte pozemek svažitý, je dobré mít ho také výškově zaměřený, usnadníte tím projektantovi práci. Máte li již hotové dlažby a další zpevněné plochy ( např. podestu pod zahradní domek, terasu atd. ) i toto vše je zapotřebí do plánku pozemku přesně zakreslit.

Co obsahuje projekt zahrady
Zahradní architekt si pozemek prohlédne, nafotí, případně přeměří a pobaví se s Vámi o Vašich představách. Na základě toho vypracuje první studii zahrady, kterou se zákazníkem na následujících schůzkách dále rozvíjí a dopracovává. Výsledkem je finální projekt zahrady, který obsahuje osazovací plán zahrady v půdoryse, seznam rostlin, průvodní dokument – textovou část projektu a 3D vizualizace návrhu.Toto všechno obdržíte jak v tištěné podobě tak také v elektronické na CD. Většina zahradních architektů již dnes používá při projektování speciální grafický program, ve kterém si může zákazník jednoduše prohlédnout celou zahradu část po části ve 3D a vše si tak snáz představit.
Obr 3    Návrh zahrady B - půdorys

Návrh zahrady – kdy a jak začít
Program umožňuje prohlédnout si zahradu v jednotlivých letech po výsadbě a také si můžete projít zahradu v jednotlivých ročních obdobích (máte např. možnost podívat se jak se střídájí ve kvetení jednotlivé rostliny a které rostliny zůstanou i přes zimu stále zelené ). Dále lze v programu zobrazit pohyb stínů staveb i stromů na pozemku. Po dokončení projektu přichází na řadu samotná realizace zahradních úprav. Zakládání zahrady není rozhodně otázkou pouze jara nebo podzimu, vyjma chladné zimy s teplotami hluboko pod nulou nebo se sněhovou nadílkou lze zakládat zahradu kdykoliv, naopak zimní období je ideální pro zpracování projektu, protože máte čas vše si do jara promyslet.
Obr 4    3D vizualizace zahrady B
Návrh zahrady – kdy a jak začít

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská (Chaloupková)
www.stylovezahrady.cz

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 02. 2017 Reagovat
Soňa654: Pěkný článek, obdivuju ty, kteří to zvládnou sami. Já celý život žila v bytě, takže se moc nevyznám v tom, kterou rostlinu kam dát, aby co nejlíp rostla. Proto jsem si nechala poradit od profesionálů z firmy http://www.jungleinteriors.cz/, kteří nám navrhli a poté i vytvořili nádhernou zahradu. K tomu všemu se nám poskytli instrukce k péči o rostliny a když jsme byli na cestách, tak se nám o ni starali. Skutečně spolehlivá firma.
11. 12. 2013 Reagovat
Bára: Na návrh i realizaci zahrady jsme si vzali firmu Baobab (na doporučení sousedů - dělali jim zahradní jezírko) a nelitujeme. Bezproblémová komunikace a výsledek stoprocentní. Každý nám zahradu chválí.
27. 06. 2013 Reagovat
Michal: Souhlasím že ty návrhy nejsou moc povedeně zpracované a spíše bych se toho lekl být v roli zákazníka. Nicméně mezi návrhem a konečnou realizací zahrady asi bude velký rozdíl. Velmi zajímavé realizace zahrad má za sebou také firma www.realizace-zahrad-spicka.cz
15. 11. 2012 Reagovat
blázen: ahoj ty návrhy sou fuj !!!!!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha