Zahrady ve svahu

Zahrady ve svahu

Zahradní inspirace, vydáno 06. 09. 2012

Neobvyklý reliéf terénu předurčuje zahradu ve svahu k jedinečnosti a svébytnému vzhledu. Je zkrátka tak výjimečná, že je neopakovatelná. A právě to možná mnozí považují za výzvu, vybudovat zahradu, jakou nemá nikdo jiný. Různorodost a půvab zahrad ve svahu je však dosažitelná vždy mnohem složitějším způsobem, než u zahrad klasických, budovaných v rovině.

Rostlina dne

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský) je mohutný listnatý strom. Přírodní druh je dlouhověký strom dorůstající až dvaceti...

Různá místa, různě položená nabízejí k pěstování ve svahu až nepřebernou paletu možností v tom, jaké rostliny zde lze pěstovat. Rostliny totiž dosahují do rozdílných výšek, mohou se pnout po zdech anebo z nich viset dolů, případně se kobercovitě rozrůstají všemi směry. I pro sluncem zalité svahy, stejně tak i vlhké svahy ve stínu, pro všechna místa lze najít vhodné rostliny. Tyto rostliny, jakmile se na svých místech usadí, začnou vyrůstat a zpevňovat zeminu, vytvoří pak krásnou atmosféru zahrady.

Co se týče rostlin, musíme již při plánování budoucí zahrady ve svahu vzít v úvahu jak jejich růstové vlastnosti, tak jejich životní podmínky. Estetické i výtvarné hledisko se uplatní  v momentě, kdy uvažujeme o rozmístění rostlin po ploše a v prostoru.Do svahu vybíráme vždy typy rostlin, vytrvalých s dlouhou životností a ty, které dokážou zpevňovat půdu. Sesazovat můžeme rostliny se stejnými nároky a to klidně i tak, že nakonec vznikne takový rostlinný pokryv, který nebude mít žádné mezery.

Co se výsadby stromů ve svahu týká, je třeba si uvědomit i možnost nebezpečí vysychání kořenového systému tam, kde je svah příliš příkrý a strom stojí tudíž přímo na šikmině. Prostorné svahové lavice však mohou zabránit těmto problémům a mohou poskytnout velkým solitérním stromů dostatek místa pro jejich výsadbu i následný růst.Poněkud jednodušší je to ve svahu výsadbou keřů než s výsadbou stromů. Keře mají totiž  obecně méně objemný kořenový systém a jejich výhony vyrůstající z kořenového krčku se snáze přizpůsobí podmínkám vznikajícím ve svahu. Jestliže správně sesadíme nízké a vysoké keře, výrazně pozitivně tím ovlivníme rozmístění osluněných a zastíněných ploch.
 
Jednou z nejlepších dřevin, které lze do svahu umístit je zimostráz (Buxus sempervirens). Je možné jej tvarovat pomocí řezu a navíc snáší stín i sucho a pod ním mohou růst i trvalky.

Pro výsadbu růží je vhodný svah, který je dobře osluněný. Pro výsadbu ve svahu jsou nejvhodnější růže keřové. Vyžadují pouze minimální péči: čas od času prosvětlení k podpoření růstu a zmlazení dřeva.

Dobře se hodí do svahu i půdopokryvné rostliny, ze kterých lze vybrat jednoznačného favorita, a tím je břečťan (Hedera helix). Pokrývá půdu, ale současně šplhá i do výšky, kde se může pnout třeba i po stromech.  I když jej necháte, aby zakryl většinu plochy, nebude působit monotónně a poskytne hezký pohled i v průběhu zimy.  Při výsadbě do svahu neuděláte chybu ani s mochnou (Potentilla), půdopokryvnými brsleny (Euonymus), skalníky (Cotoneaster) anebo polokeřem třezalkou kalíškatou (Hypericum calycinum). U ní se však může stát, že pokud projde v zimě holomrazy, je třeba u ní provést následně zpětný řez.  Dobrou volbou se může stát i pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis). Stejně jako třezalce kalíškaté se jí daří na půdách s nízkým obsahem vápníku a navíc se řadí k velmi vytrvalým rostlinám.

Pokud svah dobře osadíte, můžete se těšit v každé roční době jinému pohledu. Stejně jako se budou měnit roční období, bude i vegetace na svahu měnit svou podobu a vy budete mít radost z dobře vykonané práce. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: laurries.blogspot.com, lindenlandscapedesign.com, pacifichorticulture.org, allanbecker-gardenguru.squarespace.com, colorscapesgreenhouse.com, paysageduleon.fr, lesplantesvivacesdevero.com., pratique.fr, lejardindecheneland.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 08. 2016 Reagovat
Helena Čámská: Dobrý den, já a moji dobří známí máme nový domov. Jde o dům se zahradou ve svahu. Chtěla bych přispět i já svojí pomocí na zahradě, i když nejsem znalá zahradnických prací. Nyní jsem našla váš článek a obrázky zahrad. Moc se mi líbí váš článek s fotkami!!!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha