Vlhkomilné druhy trvalek

Na každé zahradě se najde nějaké to místečko, které nám připraví mírné komplikace při řešení nové výsadby. Pokud vládne v některé části vaší zahrady vlhko, určitě nezoufejte, protože právě takové podmínky vyhovují celé řadě rostlin.

Vlhkomilné druhy trvalek
Vlhkomilné druhy trvalek (Zdroj: shutterstock.com)

Při výběru rostlin na vlhké stanoviště je nutné nejdříve zjistit, o jaké podmínky se přesně jedná. Vlhká půda totiž nemusí mít vždy stejné vlastnosti. Jiné podmínky panují v zastíněném koutu zahrady, kam se sluneční paprsky jen tak nedostanou nebo v místě, kde je vysoká hladina podzemní vody. V prvním případě se bude jednat spíše o svěží mírně vlhkou půdu, která bude vyhovovat hlavně stínomilným trvalkám. V případě druhém důkladně zjistěte, zda v půdě stagnuje voda nebo je půda opět jen mírně vlhká.

Velkou výhodou těchto stanovišť je minimální nutnost zálivky, kterou provedeme spíše po výsadbě, aby se zásobily mladé kořeny vodou a aby se spojil výsadbový substrát a omezilo se tak riziko vzduchových kapes, nebo v období dlouhodobého sucha.

Před tím, než se pustíte do plánování výsadby, také zjistěte, jaká je kvalita půdy. Vyšší obsah vody totiž často způsobuje, že je půda trvale studená, může obsahovat málo vzduchu, organické hmoty nebo má naprosto nevyhovující strukturu, kterou je nutné vylepšit substrátem či přídavkem kompostu bohatého na humus. Pokud vlhká půda obsahuje vysoký poměr jílu, můžete ji vylehčit přídavkem křemičitého písku.

spole-enstvo-rostlin-u-pot-ku-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jaký sortiment zvolit

Ačkoliv tyto podmínky nejsou úplně ideální a mohou vás při výběru rostlin potrápit, máte naštěstí z čeho vybírat. S vlhkou půdou si totiž velice dobře rozumí bohatý sortiment kapradin, které navíc uvítají polostín i stín, dále některé okrasné trávy a samozřejmě také kvetoucí trvalky, které svými květy rozzáří i to nejstudenější zahradní zákoutí.

Pro jarní i podzimní období máte také na výběr některé cibulnaté a hlíznaté rostliny. Vyzkoušejte třeba ocún byzantský (Colchicum byzantinum), příbuzný duh ocún jesenní (C. autumnale), jednu z nejčasnějších cibulovin bleduli jarní (Leucojum vernum), jedlý česnek medvědí (Allium ursinum) nebo třeba žlutě kvetoucí křivatec žlutý (Gagea lutea).

Zelená je dobrá

S vlhkou půdou si hravě poradí také některé okrasné trávy a kapradiny. Pokud namítáte, že tyto skupiny zahradu nerozzáří barvami, věřte, se dají perfektně kombinovat právě s kvetoucími rostlinami, kterým dovolí hezky vyniknout.

Zajímavě ovšem působí i monokultury složené pouze z jednoho druhu kapradin. Z této skupiny určitě vyzkoušejte vzrůstný pérovník pštrosí (Matteucia struthiopteris), kterému se daří také na břehu okrasného jezírka nebo potůčku, dále papratku samičí (Athyrium filix-femina), kapraď černající (Dryopteris atrata), podezřeň královskou (Osmunda regalis) nebo osladič obecný (Polypodium vulgare).

Ze sortimentu okrasných trav se pro výsadbu do vlhké půdy hodí například ostřice Grayova (Carex grayi), ostřice Buchananova (C. buchananii) nebo ostřice chocholatá (C. comans).

vrbina-te-kovan-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Trvalky s atraktivními květy

Některá místa na zahradě si bez pestrých květů ani nedokážeme představit, ale jen některé se hodí do vlhké půdy. Můžeme ovšem doporučit čechravu Arendsovu (Astilbe x arendsii), kosatec sibiřský (Iris sibirica), vzrůstnou udatnu dvoudomou (Aruncus dioicus), plamenku latnatou (Phlox paniculata), jarmanku větší (Astrantia major), oblíbené bohyšky (Hosta), vrbinu penízkovou (Lysimachia nummularia), vrbinu sehnutou (L. clethroides), vrbinu tečkovanou (L. puncata) nebo některé druhy prvosenek (Primula).

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 09.06.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Zadržování vody v půdě

Zadržování vody v půdě je velmi důležitá činnost, které bychom se měli při našem zahrádkaření také věnovat. Jinak budeme mít ze záhonů úhor.

Pěstování píchavky

Pěstování píchavky

Řez kanadských borůvek

Jak a kam nejlépe zasadit kanadskou borůvku, a jak provádět jejich řez.

Jak na slimáky a plzáky

Jak na slimáky a plzáky

Masožravé rostliny

Pěstování masožravých rostlin doma, jejich ošetření a jiné důležité rady nám prozradí pan Martin Zoun

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.