Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě

Černý kořen je vytrvalá rostlinka, která dokáže být osvěžující změnou v jídelníčku. Tato zelenina se podobá křenu, jeho chuť však připomíná pastinák. V kuchyni s ním zacházíme, jako bychom měli na kuchyňské desce chřest. Jak tuto lahodnou zeleninu pěstovat na našich zahradách, si povíme v tomto článku.

Černý kořen osvěží jídelníček
Černý kořen osvěží jídelníček (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Četný kořen na zahradě

Černý kořen čili hadí mord španělský nepatří právě mezi rozšířené druhy zeleniny. Dalo by se však říct, že vzhledem k jeho chuti, vysokému obsahu biologicky vázané vody, vláknině, bílkovinám i bezdusíkatým látkám je tato zelenina v naší kuchyni bezpochyby nedoceněná, navíc je velkým zdrojem železa, hořčíku, sodíku a fosforu. V dnešní době nad touto potravinou jásají hlavně diabetici. V dřívějších dobách však lidé věřili, že jestliže vloží kořen do hadí tlamy, zabijí ho.

Černý kořen se sice řadí mezi vytrvalé rostliny, na zahradě jej však pěstujeme jako jednoletku, maximálně dvouletku. Ve svém druhém roce života rostlinka kvete a vytváří semena. Občas kvete kořen již prvním rokem. Má jasně žluté květy, které jemně voní po čokoládě.

Rostlina má jasně žluté květy
Rostlina má jasně žluté květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Černý kořen je rostlinka nenáročná na klimatické podmínky, daří se jí prakticky všude – dokonce ani netrpí na žádné choroby či škůdce. Rostlina však vyžaduje humózní a dobře vyhnojené místo. Kořen potřebuje hluboce zpracovanou půdu s dobrou vlhkostí. Nemá ráda čerstvé organické hnojení či přihnojování dusíkem v průběhu její vegetace. Kdybychom kořeny přihnojovali, chutnala by zelenina hořce a její dužina by byla řidší až houbovitá.

Kořen potřebuje dobře vyhnojenou půdu
Kořen potřebuje dobře vyhnojenou půdu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Černý kořen vyséváme během měsíce března až začátkem dubna, a to do řádků vzdálených od sebe 30–40 cm. Po vzejití musíme zeleninu jednotit na 10 cm. Aby byla pro nás následná sklizeň jednodušší, je dobré pěstovat kořen v tzv. hrubcích. V případě, že plánujeme sklizeň až v následujícím roce v podzimním období, můžeme zeleninu vysévat do řádků i v srpnu, musíme však vylomit všechny květní stvoly. Sklizeň probíhá postupně od října až do jara. Vůbec se nemusíme bát nechat rostlinku přezimovat volně v půdě, je odolná. Kořeny, které vyryjeme z půdy na podzim, můžeme skladovat po celé zimní období. Je však nutné, abychom kořen založili do písku.

Černý kořen můžeme skladovat po celou zimu
Černý kořen můžeme skladovat po celou zimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chuť a vůně černého kořene

Hadí mord španělský čili černý kořen patří mezi plnohodnotnou zeleninu, která se vyznačuje opravdu velkým množstvím výživných látek. Na první pohled nás nijak neupoutá. Jakmile jej však oloupeme, připomíná chřest. Jeho aroma je ale mnohem intenzivnější a s ořechovým nádechem.

Na první pohled nás černý kořen nijak neupoutá
Na první pohled nás černý kořen nijak neupoutá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Díky opravdu velkému množství vlákniny je černý kořen vyhledáván jako surovina pro přípravu jídel jak pro lidi držící dietu, tak i pro diabetiky. Jak MUDr. Zbyněk Mlčoch říká, zelenina je zdrojem minerálních látek, velkého množství vápníku, železa, hořčíku, mědi, zinku i fosforu. Obsahuje vitaminy C, B1, B2, E a provitamin A.

Černý kořen je zkrátka dar z nebes. Je velice dobře stravitelný a pomáhá nám dokonce i se střevní mikroflórou či chronickým zánětem močových cest. Je vhodný také při revmatismu, osteoporóze, problémech s klouby nebo i při výskytu ekzému. Kořen stačí pouze po dobu 10 minut vařit, následně jej popíjíme jako vyluhovaný odvar.

Černý kořen v kuchyni

Černý kořen můžeme konzumovat nejen jako syrovou zeleninu, ale můžeme jej i tepelně upravit vařením, dušením nebo smažením. Jeho využití je zkrátka všestranné. Syrový kořen pouze oškrábeme a můžeme s ním pracovat. Jestliže chceme zachovat jeho bílou barvu, musíme jej ihned po oškrábání ponořit do vody s citronem nebo octem, velice brzy totiž začíná hnědnout. Používat jej můžeme jak do salátů, tak i jako součást ostatní kořenové zeleniny do polévky nebo v podobě přílohy k masu.

Černý kořen můžeme upravovat dle vlastní chuti
Černý kořen můžeme upravovat dle vlastní chuti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Každý si může černý kořen upravit dle své chuti. Kromě vysoké výživové hodnoty se tato zelenina pyšní velmi nízkou hodnotou kalorií. Ve 100 g zeleniny je pouhých 14 kalorií, proto je vhodná při redukční dietě.

Zelenina je ideální pro redukční dietu
Zelenina je ideální pro redukční dietu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z kořene můžeme připravit např. výbornou polévku, dušený kořen s cuketou a rajčaty nebo i vynikající růžový detoxikační salát. Jestliže černý kořen nastrouháme nahrubo s jablky a mrkví, přidáme jogurtovou zálivku nebo kokosové mléko, sůl, pepř a citronovou šťávu, získáme během pár okamžiků vynikající salát, který nijak neublíží naší postavě.

Zdroj informací: www.dobrasemena.cz, www.semena.cz, www.abecedazahrady.dama.cz, www.budejovice.rozhlas.cz, www.bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování méně obvyklých druhů zeleniny a trvalek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O pěstování méně obvyklých druhů zeleniny: listový celer, řapíkatý celer, černý kořen / Pěstování trvalek - kala, hosta

Pěstování čemeřice

Reportáž o pěstování čemeřice a jejich druhů, jako je čemeřice černá, zelená nebo nachová.

Jak pěstovat jostu

Josta je keř, který je silně odolný vůči chorobám, proto při jeho pěstování nepotřebujete chemické postřiky. Zvláště když víte, jak máte správně o jostu pečovat.

Oleandr a péče o něj

Toužíte mít doma oleandr, ale nevíte, jak se o něj máte starat? Pomůžeme vám s jeho pěstováním.

Vysazování rybízu

Vysazování rybízu

Výsadba prostokořenné sadby

Ing. Vladimír Blecha ukáže jak správně na podzim vysadit prostokořennou sadbu

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!