Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Cesmína je ikona tradičních anglických Vánoc. Její tuhé, tvarované až ostnaté listy v kombinaci se zářivě červenými plody jsou pro ni typické. V našich nadmořských podmínkách se pěstuje spíše jako okrasný keř. Má spoustu kladných vlastností, není však odolná proti mrazu, proto je dobré vysazovat cesmínu na chráněné místo někam do závětří.

Cesmína je zimní rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cesmína je zimní rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cesmína je zimní rostlina

Cesmína je stálezelená rostlina. Na území našeho státu nemá přirozený výskyt, našim zahradám však není úplně cizí. Nejčastěji se pěstuje jako okrasný keř. Je velmi vhodná i jako živý plot. Nejčastěji se však s ní setkáváme na adventních věncích a jiných tradičních dekoracích provázející nejkrásnější svátky v roce.

Cesmínu můžeme bezpečně poznat podle jejich typicky tuhých, okrajovaných až ostnatých listů a jasně červených bobulí. Plody připomínají brusinky. Na rozdíl od nich jsou však velmi toxické. Keře zdobí od září až do března. Naopak listy jsou oblíbeným pomocníkem lidového léčitelství. Svým voskovým vzhledem a krásnou sytou zelenou barvou, kterou někdy doprovází bílé či žluté lemování, podtrhují působivý vzhled rostliny. I dřevo z tohoto keře je poměrně často využívané. Jedná se o celkem drahé dřevo, které se často používá jako náhrada za eben.

Vykrajované listy jsou pro cesmínu typické
Vykrajované listy jsou pro cesmínu typické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy cesmíny

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) – jedná se o druh cesmíny, který je nejvíce spojován právě s Vánocemi. Její listy jsou ostnaté a plody sytě červené. V našich podnebních podmínkách pěstujeme tento druh jako okrasnou rostlinku, kterou můžeme dále dělit na odrůdy „Alaska“ či „Argentea Marginata“. Druhá zmíněná odrůda se může pochlubit bílo-zelenými listy.

Cesmína vroubkovaná (Ilex crenatta) – tento druh cesmíny řadíme mezi stálezelené keře s lesklými a hladkými listy. Díky hustým, střídavě rostoucím listům můžeme mít na zahradě velmi hustě rostoucí keř, který se navíc i perfektně tvaruje. Oblíbenými odrůdami tohoto druhu je „Fastigiata“ či „Golden Gem“.

Cesmína altaklarenská (Ilex altaclerensis) – cesmínový keř má krásné mírně zoubkované lístky a poměrně tmavé plody, které působí až červeno hnědě. Tento druh se výborně hodí pro vybudování živého plotu. Mezi oblíbené odrůdy řadíme „Golden King“, který se odlišuje zlatou barvou na okraji listů.

Cesmína má daleko víc druhů. Jako nejznámější u nás můžeme ještě zmínit cesmínu paraguayskou, přeslenitou nebo americkou.

Zlatavá barva na okraji listů je dominantou odrůdy „Golden King“
Zlatavá barva na okraji listů je dominantou odrůdy „Golden King“ (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pěstovat cesmínu

Cesmína může dorůstat do výšky až 5 metrů. Díky pravidelnému sestřihu a dobré tvarovatelnosti však můžeme tuto rostlinu udržovat v naprosto libovolném tvaru i rozměru. Výborně se hodí jak pro tvorbu živého plotu, tak i jako okrasný keř na zahradě.

Jednotlivé druhy cesmíny mají kromě přesných specifikací dle konkrétní rostliny i něco společného. Všechny druhy i odrůdy mají rády vlhčí stanoviště, které se nachází v polostínu. Rostliny dobře snáší i plný stín. Půda by měla být mírně kyselá a humózní. Proto je dobré při výsadbě vyhloubit trochu hlubší jámu, kterou na dně vysypeme rašelinou. Jejich stanoviště by mělo být vlhké, nikoliv však přemokřené.

Cesmína se hodí pro živý plot
Cesmína se hodí pro živý plot (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cesmíny můžeme pěstovat jako jednotlivé okrasné keře. Velmi dobře se jim však daří i ve skupinové výsadbě. Keře jsou vzhledem k suchým dnům poměrně odolné, jakmile však horké letní dny přetrvávají delší dobu, musíme je pravidelně zalévat.

Květy cesmíny

Květy cesmíny bývají buď jednoduché, nebo vytváří svazečky. Pro hmyz, který je opiluje, jsou velice přitažlivé, produkují totiž velké množství nektaru. Většinou mívají žlutou barvu, ale není žádným překvapením, pokud cesmína kvete narůžověle, bíle, červeně, nebo dokonce i zeleně. Plody rostliny jsou pro lidi prudce jedovaté.

Květy jsou jednoduché nebo ve svazečcích
Květy jsou jednoduché nebo ve svazečcích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cesmína se většinou pěstuje v podobě keře. Vzhledem k tomu, že se snadno a dobře tvaruje, můžeme docílit různé podoby. Pokud však chceme mít cesmínu v podobě rostliny na kmínku, musí se na kmínek naroubovat. Nejčastěji se tak upravuje cesmína ostrolistá či vroubkovaná. Takto upravenou rostlinku můžeme buď koupit, nebo si ji naroubovat sami. Nejprve si musíme zvolit vhodnou podnož. Následně z mateřského keře odřízneme zhruba 4 životaschopné větve, které připevníme za kůru podnože přímo v její horní části. Roubovaná místa musíme stáhnout fólií.

Zdroj informací: www.rostlinky.cz; www.abecedazahrady.dama.cz; www.zahradkarskaporadna.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování stálezelených listnantých rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování stálezelených listnantých rostlin

Cesmína a čemeřice jako vánoční rostliny

Cesmína a čemeřice jako vánoční rostliny, dekorativní možnosti, pěstování.

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Pěstování a zpracování cesmíny

Pěstování a zpracování cesmíny

Pěstitelská poradna: fuchsie, vánoční dekorativní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové na téma fuchsie v zimě a ukázka dekorativních vánočních rostlin.

Živý plot z Cesmíny

Živý plot z Cesmíny

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.