Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Plevel na zahrádce představuje svízel. A může být ještě větší, pokud je jedovatý – pak totiž může být i nebezpečný. Je zde totiž velké riziko, že si ho můžeme splést s nějakou zeleninou, třeba s nějakým salátem nebo špenátem, a nevědomky ho sníme. Neštěstí může být na světě. Seznamte se s námi s těmi nejčastěji se vyskytujícími jedovatými plevely na českých zahrádkách.

Plevel na zahrádce může být také jedovatý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plevel na zahrádce může být také jedovatý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plevel může být jedovatý, a tím pádem i nebezpečný

Plevel, který je jedovatý, je také velmi často snadno zaměnitelný i s jinými rostlinami. I proto byste měli být při zahradničení opatrní. Takový plevel je nebezpečný nejen pro vás, ale i pro děti nebo zvířata. Ty nejjedovatější rostliny přitom rostou všude, takže je doopravdy můžete najít i na své zahrádce. 

Jaký jedovatý plevel můžete nejčastěji najít na své zahrádce?

Tetlucha kozí pysk

Tetlucha kozí pysk se může zaměnit s petrželí. Její dozrálé nažky se pak podobají kmínu. Jde o středně nebezpečný plevel, který zapleveluje nejčastěji okopaniny a porosty zeleniny. V hustých porostech obilnin a travin se příliš neuplatní. Požití tohoto plevele způsobuje dávení, závratě a ve větším množství může způsobit i smrt. Pomocným poznávacím znamením je i to, že když rozemnete jeho listy nebo lodyhu, na rozdíl od petržele nepříjemně zapáchá.

Bažanka roční se podobá zase jedné velmi oblíbené bylince

Bažanka roční je v Česku hojně rostoucím plevelem, který nejvíce roste v teplých oblastech na půdách hnojených nebo jinak bohatých na dusík. A proto se nejvíce vyskytuje na zahradách, polích, vinicích, rumištích a u obydlí. Typické pro ni je, že zapleveluje okopaniny, zeleninu, ale i jiný porost. Potlačují ji rychle rostoucí stínicí rostliny. Bažanka roční se pak velmi snadno zamění s bazalkou. I ona je jedovatá, naštěstí otravy mají spíše mírnější charakter.

Bažanka se snadno zaměňuje s bazalkou
Bažanka se snadno zaměňuje s bazalkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bolehlav plamatý je velmi nebezpečný

Bolehlav plamatý je velmi rozšířený plevel. Roste na teplých stanovištích – tedy hlavně v nížinách a podhůří, na rumištích, hnojištích, kompostech, podél cest, v příkopech i na březích řek. Mimo tato místa ho ale najdete i na polích a zahradách. Preferuje kypré hlinité půdy s dostatkem vlhkosti a dusíku. Velmi snadno by se mohl zaměnit s petrželí. Zaměnit se však může i s další kořenovou a listovou zeleninou nebo kořením z čeledi miříkovitých. Jde přitom však o velice nebezpečný plevel, který by vás mohl zabít. Aby vás usmrtil, stačilo by pozřít jen několik jeho listů. Taková záměna by tedy mohla být fatálním omylem. 

Durman obecný 

Durman obecný je jedovatou rostlinou z čeledi lilkovitých. Je velice působivou rostlinou, kterou si občas lidé na svou zahrádku vysadí záměrně. Má zde dekorativní roli. Málokdo si však uvědomuje, jak moc rizikový ve skutečnosti je. Jedovatá je celá rostlina. I ona může velmi snadno zabít. Je přitom jedno, jakou část rostliny dotyčný pozře. Obzvláště nebezpečná je pro děti, které láká svými zajímavými plody.

Durman je obzvláště nebezpečný
Durman je obzvláště nebezpečný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plody lilku černého

Plody lilku černého je pak možné zaměnit s borůvkami. Nebezpečí záměny hrozí především u dětí, které si je snadněji zamění. Rizikové je u nich navíc to, že jejich organismus je na toxické látky mnohem citlivější než tělo dospělého člověka. V případě, když jsou ještě nedozrálé, tak jsou zelené, a je zde velké riziko, že by se mohly přimíchat k zelenému hrášku. I tato rostlina je jedovatá. Jedovaté přitom nejsou pouze plody, ale celá rostlina. Nicméně nejvíce jedu se nachází právě v nezralých plodech. Méně jich je v dozrávajících plodech, v listech a nati. Nejméně jedu je potom ve zralých plodech. Otravy se pak projevují pocitem na zvracení a silným překrvením hlavy. Nejraději roste tam, kde je půda až přesycená dusíkem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rozhlas.cz; Horst Altman: Jedovaté rostliny, jedovatí živočichové

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)

Mohlo by vás dále zajímat

Jedovaté plevele na naší zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o jedovatých plevelech, které si často můžeme zaměnit za nějakou bylinku, ukázka jednotlivých jedovatých druhů.

Jak poznat jedlé houby

Reportáž s panem Ing. Jiřím Baierem, který do studia přinesl různé druhy hub

Jedovatý plevel

Jedovatý plevel

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Listárna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků.

Nové plevelné druhy

Nové plevelné druhy

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.