Praktické a krásné zahradní mulče

Na zahradě se bez praktických pomocníků jen tak neobejdeme a mulčovací materiály jsou právě jedny z nich. Nejen že ochrání půdu před holomrazy a sníží riziko zaplevelení, ale zároveň i snižují množství odpařované vody a půdu obohacují o organickou hmotu. Ovšem i mezi mulči se setkáte s obrovskou variabilitou, protože se jednotlivé materiály mohou lišit nejen v ceně a životnosti, ale i v jiných vlastnostech a estetické působnosti.

Praktické a krásné zahradní mulče
Praktické a krásné zahradní mulče (Zdroj: shutterstock.com)

Dalo by se říci, že do každé zahrady patří často jiný typ mulče. Na plné čáře v oblíbenosti vede mulčovací kůra, která je lehká, dobře se s ní manipuluje a je cenově dostupná. Ale mnohdy u ní přehlížíme fakt, že je nutné ji během tří let doplnit, protože se rychle rozkládá a že výrazně okyseluje půdu, což některým rostlinám příliš nevyhovuje. Pojďme si ukázat výhody i stinné stránky některých běžně používaných mulčovacích materiálů, možná si mezi nimi vyberete i vy svého kandidáta.

Proč zvolit mulč

Některé mulčovací hmoty volíme především díky jejich estetickým vlastnostem, ale je dobré brát v úvahu i jejich vliv na výsadby a půdu.

Mulčem všeobecně rozumíme materiál, kterým zakrýváme povrch výsadeb za účelem omezit vzcházení plevele. Zde je ovšem nutné podotknout, že žádný mulč není v tomto směru stoprocentně úspěšný, protože plevel dokáže vyklíčit i v mnohem nepříznivějších podmínkách, nehledě na to, že se organické materiály během let rozloží a jemný humus pro plevele představuje ideální stanoviště. Přesto mulče zaplevelení do jisté míry regulují.

Mezi další nesporné výhody patří zamezení nadměrného vypařování vody z půdy, což je velice důležité v posledních zvláště suchých sezonách, kdy bylo nutné šetřit se zálivkovou vodou. V tomto směru jsou užitečné hlavně minerální mulče jako je štěrk nebo kačírek, které navíc ochlazují půdní povrch, což opět více snižuje odpařování.

k-ra-z-jehli-nat-ch-d-evin-b-v-nej-ast-j-m-mul-ovac-ch-materi-lem-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Na rozdíl od minerálních materiálů ty organické v podobě štěpky, borky nebo třeba slámy mají výhřevné vlastnosti. Výhřevnost oceníme hlavně v předjaří a na jaře, kdy tyto mulče vyrovnávají teplotní rozdíly a ohřívají půdu díky dopadajícím slunečním paprskům. Vegetace v takto zamulčovaných záhonech začne mnohem dříve rašit.

Mnohdy se zapomíná na to, že tyto materiály mají také velký vliv na půdní život. Zvláště v zimě v období holomrazů totiž zabraňují hloubkovému promrzání půdy, které má neblahý vliv na procesy probíhající v půdě. Pokud půda promrzne do větší hloubky, půdní život se v ní téměř úplně zastaví a bude trvat delší dobu, než se opět půdní mikroorganismy a rozkladné procesy nastartují.

Proto, aby mulč plnil svou funkci, musí být na záhonech uložen v potřebné vrstvě. V případě organických materiálů se vrstva pohybuje od osmi do deseti centimetrů, minerální mulče jsou mnohem stabilnější a nepodléhají rozkladu, takže postačí vrstva asi pěti až sedmi centimetrů, ale záleží na použité frakci a hlavně na typu výsadby.

ve-skalk-ch-a-su-ovi-t-ch-se-nej-ast-ji-pou-vaj-miner-ln-mul-e-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Podle čeho vybírat

Na trhu na nás neustále útočí různé typy barvené štěpky nebo mulčovací kůry. Ačkoliv tyto materiály mohou vypadat sebevíc lákavě, používejte je spíše pro vytvoření maloplošné dekorace. Nejen že jsou neúměrně drahé v porovnání s běžnými materiály, ale ve velkých plochách na sebe strhávají veškerou pozornost, takže vysazené rostliny ztrácejí svůj význam.

Minerální mulče se skvěle uplatňují hlavně pro úpravu prérijních trvalkových záhonů nebo okolí vodních ploch, ale své uplatnění najdou také ve skalkách, na střešních zahradách nebo v zahradách asijského stylu. Skvělou práci také odvádí v bylinkovišti, kde se spolu s velkými kameny podílejí na vytváření sluneční pasti, díky které se v našich podmínkách daří v blízkosti kamenů i teplomilným druhům, které by u nás jinak neměly šanci přezimovat.

v-pr-rijn-ch-trvalkov-ch-v-sadb-ch-se-pou-v-pouze-miner-ln-mul-.JPG

Zdroj: archiv redakce

V okrasných zahradách se nejčastěji využívají různé druhy mulčovací kůry. Asi nejoblíbenější je kůra smrková, dekorativně působí třeba modřínová kůra, a pokud vám ve výsadbě nevadí trošku větší kusy borky, tak vyzkoušejte tu borovou.

Trošku odlišné využití mají mulče v přírodních nebo ekologických zahradách, kde se snažíme využít co nejvíce přírodních materiálů. Zeleninové záhony snadno zamulčujete třeba čerstvou slámou nebo jemně posečenou trávou. Seno k tomuto čelu určitě nepoužívejte, obsahuje totiž velkou zásobu semen z kvetoucích bylin, které jsou v lučním trávníku bohatě zastoupeny a v podstatě tvoří nedílnou součást každého sena. Ani sláma nezaručuje úplnou čistotu, obsahuje často zbytky klasů i se zrny, které pak na záhonech klíčí.

K mulčování v těchto zahradách můžete také využít štěpku z větví nebo domácí listovku, která ale stejně jako mulčovací kůra trochu okyseluje půdu, což nemusí být vždy na škodu třeba v případě výsadby kyselomilných brusnic, borůvek chocholičnatých nebo také azalek a pěnišníků.

Tip: pokud rádi pro mulčování výsadeb používáte mulčovací kůru, počítejte se silným okyselením půdy. Abyste tento dopad trochu zmírnili, protože zrovna dvakrát nepřispívá půdnímu životu, půdu pohnojte kompostem nebo granulovaným hnojivem.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.10.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Mulč proti růstu plevelu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mulč proti růstu plevelu

Sklízení kedluben

Sklízení kedluben

Jak na jaře oživit rostliny?

Přesazování rostlin a jeho základy

Zahradní textilie

Zahradní textilie

Péče o trávu na louce

O sekání trávy na loukách pomocí mulčovače; správná péče o louku.

Údržba velkých travnatých ploch

Jak udržovat travnaté plochy.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!