Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Mezi nejkrásnější a nejoblíbenější stromy v našich ovocných zahradách patří hrušeň, která nese chutné plody podle druhu od léta do počátku podzimu. Jenže ani tento strom není zcela v bezpečí před různými chorobami, včetně poměrně rozšířené rzi hrušňové.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Houba, která má zálusk na hrušeň

Hrušeň napadená rzí (někdy se můžete setkat i s názvem obnaženka hrušňová) ztrácí svou sílu. Na rubu listů se objevují hnědooranžové skvrny, které se postupně mění v nevzhledné bradavičky. Rez je na první pohled jenom kosmetickým onemocněním, které se při silném výskytu projeví i na zdeformovaných větvičkách, a jen velmi vzácně napadá samotné plody. Nicméně nemocný strom dává nižší sklizeň, v suchém počasí ztrácí předčasně listy a je pochopitelně celkově oslabený, takže je náchylný k dalším chorobám.

Během léta se na napadených místech vytvoří malé bradavičky se sporami rzi houbové
Během léta se na napadených místech vytvoří malé bradavičky se sporami rzi houbové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rez je houbové onemocnění, jehož jednotlivé druhy napadají i další ovocné stromy, ale velmi často také keříkové růže. Jejich výskyt je nejsilnější, když se v létě střídá hodně teplé počasí s delšími obdobími vlhka.

Pozor na některé jalovce

Hrušeň je ale jen jednou částí řetězce, kterým se rez hrušňová šíří. Jedná se totiž o tzv. rez dvoubytnou, která potřebuje k dokončení svého vývoje dva hostitele. V tomto případě jsou tím druhým hostitelem především dva druhy jalovců, a to jalovec čínský a jalovec klášterský, někdy je v odborné literatuře zmiňován ještě jalovec prostřední.

Jalovec klášterský, kterému se dříve říkalo také chvojka klášterská, je dalším hostitelem rzi hrušňové
Jalovec klášterský, kterému se dříve říkalo také chvojka klášterská, je dalším hostitelem rzi hrušňové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby se hrušeň od jalovce nakazila, musí růst v dosahu menším než 200 m. Je to ale minimální bezpečnostní vzdálenost, protože stačí silnější vítr a spory rzi se přenesou z mnohem větší vzdálenosti. V jalovcovém dřevě houba přezimuje a pak na přelomu dubna a května, kdy hrušně kvetou, se na jalovcích objeví žlutohnědé rosolovité výrůstky, z nichž se uvolňují výtrusy napadající hrušně.

Vyberte odolnou hrušeň

Nechcete-li tedy, aby vaši hrušeň rez napadla, nevysazujte ji v blízkosti jalovců a naopak. Do určité míry zamezí výskytu tohoto houbové onemocnění chemický postřik, který se provádí dvakrát – poprvé když začnou stromy kvést a podruhé těsně kolem dokvětu.

Výskyt rzi signalizují žlutohnědé skvrny na rubu listů
Výskyt rzi signalizují žlutohnědé skvrny na rubu listů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U jalovců je vhodným preventivním prostředkem proti rzi časté a důkladné prostříhávání větvoví. Listí z napadených hrušňových stromů stejně jako prořezané větvičky jalovců je nutné spálit. V době, kdy se spory rzi šíří z jalovců do okolí, je vhodné je zakrýt netkanou textilií a šíření tak mechanicky zamezit.

Při výsadbě nových hrušní se informujte o tom, jak jsou jednotlivé odrůdy vůči rzi odolné, protože některé jsou k výskytu této nepříjemné choroby náchylnější. Mezi ty, které jsou poměrně odolné, patří třeba odrůdy Boscova lahvice, Hardyho, Lucasova nebo Pařížanka.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů, www.pasti.cz, www.agromanual.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové odrůdy hrušek

Nové odrůdy hrušek

Houbové onemocnění rostlin - rez hrušňová

Reportáž o houbovém onemocnění rostlin - rez hrušňová, co dělat v případě, že nám rez napadne rostliny.

Jak vybrat jalovec do zahrady

Zdeněk Kiesenbauer radí, podle čeho máme vybírat jalovec do naší zahrady.

Roubování jalovce do pater

Roubování jalovce do pater

Nashi: jablko-hrušky

Vše o nashi a jeho pěstování v našich klimatických podmínkách s profesorem Vojtěchem Řezníčkem

Poradna Jana Kopřivy

V tomto videu si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.