Nechte kvetoucí krásky aklimatizovat

Během sychravých zimních dnů potřebujeme povzbuzení něčím pěkným. Naštěstí existují tzv. rostliny krátkého dne, které i v tomto nevlídném období vnesou do našich domovů radost a veselé barvy svých květů.

Kalopejka je typickou květinou krátkého dne, která kvetou právě v chladnějších měsících (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalopejka je typickou květinou krátkého dne, která kvetou právě v chladnějších měsících (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květiny krátkého dne nezklamou

V zimních měsících se často kupují bramboříky, azalky nebo vánoční hvězdy, kterým ovšem příliš nevyhovují vytopené místnosti. Mnohem lepší je zaměřit se na květiny krátkého dne, jako jsou například chryzantémy, ale především něžné kalopejky (kalanchoe). Rostliny, kterým nevadí krátký den, naopak právě teď bohatě vykvétají a dlouhé jarní a letní dny plné světla využívají k posílení a rozrůstání listového systému. Kalopejky mají rády světlo, nepotřebují přílišnou zálivku a na výběr je široká škála pastelových barev i velikostí.

Ale podobně jako jiné rostliny i květiny krátkého dne potřebují po nákupu správné zacházení, které je stejné jako u dalších pokojovek, které si koupíme v zimě. Vzhledem k chladnému počasí je naprosto nezbytné, aby byly květiny již z obchodu správně zabalené. Doma je pak po několik dní rozhodně nevystavujeme přímému slunci a průvanu, protože potřebují aklimatizaci. Teprve pak jim vybereme trvalé stanoviště.

V substrátu se jim bude dařit

Květiny si z obchodu přineseme s největší pravděpodobností v tzv. přepravním substrátu, v němž je hodně rašeliny a používá se jako přírodní stimulátor růstu. Chybějí mu ale potřebné živiny a nesmí proschnout, protože pak se z něj stane jakýsi „filtr“ kterým voda proteče a ke kořenům se vlastně nedostane.

Bramboříky jsou krásné, ale potřebují chladnější stanoviště
Bramboříky jsou krásné, ale potřebují chladnější stanoviště (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do tohoto substrátu můžeme přidávat postupně trochu hnojiva, ale ještě lepší je po aklimatizaci rostlinky přesadit do správného substrátu: na výběr je jich celá řada podle jednotlivých druhů. Součástí těchto substrátů jsou i startovací dávky hnojiv, takže pak nemusíme několik týdnů rostlinu dohnojovat.

Nemusíme kupovat jen květiny krátkého dne

Pokud si chceme v zimním období pořídit nějakou jinou krásku, než jsou květiny krátkého dne, měli bychom si uvědomit, jaké máme doma momentálně tepelné podmínky, a podle toho ji vybrat. Azalky a bramboříky milují chladnější stanoviště, klidně kolem 15 ºC, takže se hodí spíše na chodby a do nepříliš vytápěných místnosti ve zděných domech – v paneláku jim ani při sebelepší vůli takové prostředí nevytvoříme.

Rozšířit sbírku pokojových květin můžeme ale také nákupem některého z fíkusu se zelenými listy. Tyto odrůdy nepotřebují tolik světla jako varianty s listy panašovanými, takže se doma novým podmínkám lépe přizpůsobují i během tmavších zimních dní.

Fíkusy se zelenými listy zvládnou aklimatizaci v bytě většinou bez problémů
Fíkusy se zelenými listy zvládnou aklimatizaci v bytě většinou bez problémů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro uchování druhů milujících chlad a vlhčí vzduch nepomohou ani některé „osvědčené“ rady – například že tyto rostlinky lze na noc přemisťovat do chladnějších míst. Taková změna pro ně představuje teplotní šok, který urychlí jejich konec. Ostatně ani nám nesvědčí, když z vyhřátého bytu vyrazíme do mrazivého dne bez pořádného zimního kabátu.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; www.rostlinky.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Množení drobného ovoce řízkováním

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Drobné ovoce je možné množit řízkováním.

Včelařství

Prozradíme, jak se včelám daří, jaké jsou jejich nepřátele a kolik druhů včel žije. V neposlední řadě jak může včelař pomáhat včelám s jejich nemocemi a jak zajistit, aby se včelám na vaší zahradě líbilo.

Ochrana stromů před mrazovými deskami

Ochrana stromů před mrazovými deskami

Mrazové desky (pukliny na kmeni stromů)

O poškození stromů v zimě známé pod pojmem mrazové desky. Jak se tomu vyvarovat apod.

Masožravé rostliny

Masožravé rostliny

Vychytaný hot dog

Návod na chutný hot dog

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.