Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem?

Jackfruit, chlebovník i durian jsou druhy exotického ovoce, které se už dostalo i na náš tuzemský trh. Jsou to opravdu specifické rostliny, že stojí za to se o nich dozvědět něco víc. Zejména to, jak se používají, jak se konzumují a proč se durian dá jíst jen s kolíčkem na nose.

Ochutnejte exotické ovoce jackfruit, chlebovník či durian
Ochutnejte exotické ovoce jackfruit, chlebovník či durian (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyzkoušejte méně známé exotické ovoce

Jackfruit nebo chlebovník?

Jackfruit a chlebovník je jedna a tatáž rostlina. Jackfruit je plodem stromu s názvem Chlebovník různolistý (Artocarpus heterophyllus), který roste především v tropickém a subtropickém pásmu. Toto exotické ovoce je nejvíce oblíbeno v jihovýchodní Asii, kde je považováno za pochoutku. Strom dorůstá až do výšky 30 metrů. Jeho plody mohou vážit i nad 10 kg, mají oválný tvar a drsný povrch zelenožluté barvy. Uvnitř plodu je velké množství semen obalených do lepkavého pouzdra žluté barvy. Právě šťavnatá část je velmi oblíbeným pokrmem, má nasládlou a osvěžující chuť. Rostlina při poranění roní bílý latex.

Toto exotické ovoce obsahuje vápník, fosfor i řadu vitamínů a je považováno za velmi výživné a energeticky bohaté. Někdy se může zaměnit s durianem, ale na rozdíl od něj je jackfruit znatelně větší a nemá tak ostré trny jako durian. Zajímavostí je, že přes svou velikost je z jackfruitu jedlá a poživatelná pouze malá část, a sice semena. Chuťově jsou semena velice příjemná a vzdáleně připomínají chuť nektarinek, banánů či ananasu. Nejčastěji se konzumuje zasyrova. Velmi často se také přidává do pokrmů, zavařuje se, dělá se z něj marmeláda, případně se nechá zamrazit. V některých oblastech z něj dokonce vyrábějí mouku, která je plnohodnotnou náhražkou za mouku z obilnin.

Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem?
Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Exotické ovoce pro odvážlivce – durian

Durian (Durio) je rod tropických stromů, které čítají asi 30 druhů. Mezi nimi je známo ale jen devět, které plodí jedlé ovoce. Jako durian je mezinárodně známý především plod durianu cibetkového (Durio zibethinus). Plod může dorůst délky až 30 cm a průměru 15 cm a má obvykle hmotnost 1–3 kg. Je podlouhlý až kulatý, barva slupky se pohybuje od zelené po hnědou a dužiny, ukrývající červenohnědá semena, od světle žluté po hnědou.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Durian je charakteristický svým odérem. Většina lidí ho považuje vysloveně za odpudivý. Dá se přirovnat k zápachu hnijícího masa, zkažených vajec a česneku. Je ale také přirovnáván vanilkové zmrzlině, hořkým mandlím, pudingu, ale též např. shnilé cibuli, unikajícímu plynu, terpentýnu nebo žumpě. Chuť je ale přitom lahodně sladká. Pod pevnou drsnou slupkou se ukrývá nažloutlá dužina a několik semen, které jsou po uvaření taktéž jedlé.

Durian je považován skutečně za nejvíce smradlavé ovoce na světě. Kvůli pronikavosti své vůně je v jihovýchodní Asii durian zakázán v některých hotelích a prostředcích veřejné dopravy. Jestliže jste ale schopni s požitkem konzumovat třeba olomoucké syrečky, nějaký durian by vás vůbec neměl rozházet. Toto exotické ovoce můžete konzumovat v čerstvém, syrovém stavu anebo ho použít jako ingredienci do dalšího jídla. V jihovýchodní Asii je hojně užíván jako přísada do sladkých jídel či zmrzlin a koktejlů, používá se rovněž k dochucení sladkostí. Vyrábí se z něj i džemy a můžete jej použít také jako ingredienci do smoothie. Uplatnění ale nachází i v polévkách. Je známá i jeho úprava s cibulí a chilli kořením, takto slouží jako příloha. Dřeň z méně kvalitních plodů se nechá zkvasit a pak může sloužit k dochucení kari.

Místní lidé durian též používají jako lék a dokonce afrodiziakum! Je prokázáno, že skutečně snižuje horečku. Někteří ho též využívají k léčbě kožních problémů. Jíst durian se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem a těhotným ženám. Pokud jste se rozhodli dát durianu šanci a ochutnat ho, raději se za chuťovými zážitky vydejte přímo do jeho domoviny v rámci exotické dovolené. V České republice je vzácně k sehnání ve specializovaných obchodech a tomu také odpovídá poměrně vysoká cena. A pokud byste si chtěli durian jako strom vypěstovat, dají se sehnat i sazenice. Bohužel v našich podmínkách se mu asi příliš dařit nebude.

Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem?
Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zajímavosti o durianu

  • Díky kombinaci sladké chuti a zápachu přirovnal spisovatel Anthony Burgess konzumaci durianu ke konzumaci slaďoučkých malin v záchodě.
  • Gurmán Richard Sterling zase „vůni“ durianu popsal jako směs prasečích výkalů, terpentýnu a cibule ozdobenou špinavými ponožkami z tělocvičny.
  • Není doporučováno jíst toto exotické ovoce v kombinaci s alkoholem, neboť obsahuje enzym, který brání lidskému organismu v odbourávání alkoholu.

Publikováno: 26.04.2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: jimeto.cz, planetacestovani.cz, vareni.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Exotické ovoce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou druhy exotického ovoce na našem trhu a jak s nimi zacházet.

Broskvové chutney

Chutney je tradiční indický pokrm, který má dodat jídlu říz a barvu. Jak si vyrobit domácí broskvové chutney nám poradí paní Veronika Večerková.

Udělejte si domácí zdravou pomazánku z avokáda

Recept na zdravou avokádovou pomazánku.

Báječný recept na cuketové mini pizzy

Návod na přípravu cuketové mini pizzy.

Což takhle dát si - lososa?

Příprava lososa beze zbytku

Budování japonské zahrady

Víte, jaké náležitosti by měla splňovat typická japonská zahrada?

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.