Bylinkoviště do každé zahrady

Bylinky mají několik výhod. Kromě toho že je využijeme v kuchyni, kde dodají jídlům charakter i lepší stravitelnost, jsou velmi snadné na pěstování. Ano, většinu z nich vypěstuje na zahradě či za oknem každý zahrádkářský analfabet. Využijte toho a vytvořte si bylinkovou oázu, která kromě léčivé sklizně nabídne i příjemnou aromaterapii, která opravdu stojí za to.

Bylinkoviště do každé zahrady
Bylinkoviště do každé zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Bylinkové výsadby mohou mít různý charakter. Někteří zahrádkáři dávají přednost druhově pestré výsadbě, ve které vedle sebe rostou domácí druhy i sortiment s původem výskytu třeba ve středomořské oblasti.

Zahrádkáři, kteří se na bylinky již nějakou dobu orientují, už si rádi sem tam z nákupu přivezou nějakou novinku nebo specialitu, která je v současné době díky medializaci atraktivní a lidé, kteří se specializují na léčitelství, mohou dát přednost našim domácím bylinám. Jejich sazenice není rozhodně nutné hledat ve volné přírodě, někteří pěstitelé se totiž již specializují na jejich prodej nebo jimi rozšířili doposud nabízený sortiment.

Čím dál tím častěji se také můžete setkat s pojmem gemmoterapie, která představuje léčení různých neduhů pomocí přípravků vyráběných z pupenů rostlin.

Do bylinkoviště proto vysazujte takové druhy, které plnohodnotně využijete a budete je umět také zpracovat. Mnozí zahrádkáři většinou začínají u druhů, které je možné využít při letním grilování a vaření a teprve potom po získání nových znalostí začnou pěstovat i méně známé druhy. Časem tak mohou dospět třeba k lékárenské zahradě, sortimentu využitelném právě v gemmoterapii nebo k bylinkové výsadbě zaměřené na pěstování bylin určených pro výrobu domácí kosmetiky.

2_bylinkovi-t-pojat-jako-l-k-rensk-z-hon-s-druhy-vhodn-mi-k-l-b-r-zn-ch-neduh-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Typy bylinkových výsadeb

Každé bylinkoviště může být tematicky laděné. Oblíbená jsou bylinkoviště s kořeninovými druhy, které lze dále zpracovat sušením a míchat z nich různé kořenící směsi nebo bylinky používat přímo čerstvé. Stejně tak se ale můžeme setkat s výsadbami klasických léčivek v podobě lékárenského záhonku, kde najdeme druhy určené pro výrobu bylinných nálevů, tinktur a různých léčivých mastí, které rozšiřují domácí lékárničku o přírodní prostředky.

Bylinkové výsadby ale stejně tak můžeme tvořit s ohledem na původ rostlin a jejich specifické zaměření. Za povšimnutí tak určitě stojí výsadba středomořských druhů, bylinkoviště s domácími bylinkami nebo speciální výsadba s raritami určenými pro specifické využití.

Vůně Středomoří

Hlavním tématem bylinkoviště jsou u nás nepůvodní druhy, které pochází z oblasti jižní Evropy. Pro tento sortiment je typická výrazná vůně, kterou lze využít nejen pro výrobu kořenících směsí, ale také do domácí kosmetiky či bylinných nálevů. Většina těchto rostlin vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu s příměsí štěrku. Příliš jim nevyhovuje studená jílovitá půda, ve které hrozí dlouhodobé zamokření. Většinou si perfektně poradí i s dlouhodobým přísuškem.

Sortiment

  • Calednula officinalis – měsíček lékařský
  • Hyssopus officinalis – yzop lékařský
  • Lavandula angustifolia – levandule úzkolistá
  • Melissa officinalis – meduňka lékařská
  • Petroselium crispum var. crispum – petržel zahradní kadeřavá
  • Pimpinella anisum – bedrník anýz
  • Rosmarinus officinalis – rozmarýn lékařský
  • Salvia officinalis – šalvěj lékařská
  • Satureja Montana – saturejka horská
  • Thymus vulgaris – tymián obecný, mateřídouška obecná

2_druhov-pestr-bylinkov-polykultura-nevy-aduje-t-m-dnou-p-i-krom-pravideln-sklizn-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Tradice domácích bylin

Někteří bylinkáři raději dávají přednost našim domácím druhům, mezi nimiž se objevují i výrazně aromatické druhy. Naše domácí druhy bylinek obsahují celou řadu důležitých léčivých látek a navíc jim vyhovují naše podmínky. V sortimentu objevíte jak druhy na plné slunce a do chudé půdy, tak i do půdy bohaté na živiny a zálivku, které budou lépe prosperovat v polostínu.

Sortiment

  • Achillea millefolium – řebříček obecný
  • Allium ursinum – česnek medvědí
  • Galium odoratum – mařinka vonná
  • Hypericum perforatum – třezalka tečkovaná
  • Matricaria recutita – heřmánek pravý
  • Origanum vulgare – dobromysl obecná
  • Thymus serpyllum – mateřídouška úzkolistá
  • Tussilago farfara – podběl lékařský
  • Urtica dioica – kopřiva dvoudomá
  • Viola odorata – violka vonná

2_expanzivn-druhy-bylinek-se-mus-pravideln-redukovat-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Bylinkové zajímavosti

Pokud již patříte mezi pokročilé pěstitele bylinek, určitě rádi sem tam vyzkoušíte i rostliny nahrazující sladidla nebo léčivky využitelné třeba jako náhrady některých běžných druhů zeleniny.

Sortiment

  • Borago officinalis – brutnák lékařský
  • Cymbopogon citratus – citronela západoindická
  • Eruca sativa – roketa setá
  • Foeniculum vulgare – fenykl obecný
  • Lipia dulcis – lípie sladká
  • Stevia rebaudiana – stévie sladká

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 05.05.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.