Typické vánoční květiny, které by u vás o Vánocích neměly chybět

Vánoční pokojové květiny patří k těm nejkrásnějším dekoracím. V prosinci je překvapivě krásně kvetoucích rostlin poměrně velký výběr. Některé z nich můžete použít dokonce i k výzdobě slavnostně prostřeného stolu. Seznamte se s námi s těmi nejvíce typickými vánočními rostlinami. Dozvíte se, jak o ně pečovat, aby vám na Štědrý den krásně kvetly.

Vánoční pokojové rostliny dodají interiéru tu správnou slavnostní atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční pokojové rostliny dodají interiéru tu správnou slavnostní atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční pokojové květiny 

Vánoční pokojové květiny jsou úžasné. Již po staletí jsou Vánoce s rostlinami úzce spjaty. Určité květiny se o Vánocích tradičně objevovaly, až se staly součástí tohoto svátku. Různé země přitom mají své vlastní typické vánoční rostliny a pokojové květiny, které se pojí s Vánocemi. V Austrálii je to třeba orchidej, v USA okrasný lilek nebo papričky či vánoční hvězda, která se objevuje i v evropských domácnostech. A jaké rostliny jsou u nás součástí tradičních Vánoc? 

Pryšec nádherný čili Betlémská hvězda

Vůbec tou nejtypičtější a také i nejoblíbenější vánoční květinou je Betlémská hvězda, která je rovněž označována i za jednu z nejkrásnějších vánočních rostlin. Její ozdobou jsou velké a krásně zbarvené listy, které nemusí být jen červené, ale i růžové, bílé nebo krémové. I když by se mohlo zdát, ve skutečnosti nejde o náročnou rostlinu. Aby vám ale vydržela, udržujte ji v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 18–22 °C. Můžete ji postavit na stůl nebo na parapet, ale mějte na paměti, že by neměla být vystavena silnému průvanu, který nemá příliš ráda.

Jednou za 5–7 dní hvězdu mírně zalijte. Pozor, substrát by však měl být neustále mírně vlhký. Nenechte zeminu úplně vyschnout. Nicméně ji ani nepřelévejte, protože v příliš mokré půdě zase snadno zahnívá. V zimě nevyžaduje hnojení. Na jaře a v létě ji však hnojte univerzálním hnojivem pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu pryšec seřízněte a na jaře ho zase můžete umístit na balkon nebo do bytu na mírně zastíněné místo. Bohužel jen málokdy se podaří, aby i následující rok opět vykvetl. Je to proto, že k tomu, aby pryšec kvetl, potřebuje určitý počet hodin tmy, což je v našich podmínkách obtížné dosáhnout.

Na narušení cyklu vývoje květů je velmi citlivý a může ho zrušit i pouhé občasné rozsvícení světla v místnosti, kde se rostlina nachází. Způsobit to navíc může i osvětlení z ulice. Bohužel je to ale také jedovatá rostlina, která může být vážným rizikem nejen pro vaše domácí mazlíčky, ale i děti a dospělé. 

Brambořík má krásné květy
Brambořík má krásné květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cyclamen je vlastně česky brambořík

Cyclamen je u nás znám pod trochu méně vznešeným názvem brambořík. Ve skutečnosti jde o rostlinu neobyčejně krásnou. Jeho ozdobou jsou pěkné listy s mramorovým vzhledem a také i velké barevné květy. Brambořík kvete bíle, růžově, červeně, fialově, lososově i dvoubarevně. Existují i takové druhy, které mají zvlněné okraje okvětních lístků. Typické pro ně je, že bohatě kvetou od podzimu až do jara a v létě potom spí. Nejdéle a nejkrásněji vám pokvete v chladné místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 15 až 20 °C. Skvěle se proto hodí do předsíně, haly nebo do jiné málo vytápěné místnosti. Pokud ho však budete mít v pokoji, kde je větší teplo, dost výrazně se zkrátí jeho doba kvetení.

Nemá rád průvan. Kromě toho je také velmi citlivý i na nedostatek vody a přemokření. Je dobré ho proto zalévat častěji, ale méně vydatně. Před každou zálivkou si raději nejprve zkontrolujte stav půdy v květináči. Půda by měla být stále mírně vlhká. Když začne vysychat, potřebuje zalít. Brambořík je také poměrně náročný na vzdušnou vlhkost, což může být problém, pokud rostlinu postavíte tam, kde je ústřední topení. V takovém případě na ně zavěste keramický zvlhčovač a rostlinu postavte do misky s kamínky, odkud se bude odpařovat voda, která zvlhčí vzduch okolo rostliny. 

Vánoční kaktus patří rovněž k tradičním vánočním pokojovým rostlinám
Vánoční kaktus patří rovněž k tradičním vánočním pokojovým rostlinám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Schlumbergera – Vánoční kaktus 

Vánoční kaktus, který je znám i jako schlumbergera, má krásné kožovité a masité listy, které mají typickou podobu dílků. Jde o velmi dekorativní rostlinu, která kvete bíle, růžově nebo červeně. Nejlépe kvete, když je umístěná na světlém místě bez zásahu silného přímého slunce. Rostlina je citlivá na studený vzduch, a proto je zapotřebí, aby byla umístěna takovém místě, kde nebude vystavena průvanu. Pokud si ji budete pořizovat v zimě, dbejte na to, aby byla dobře zabalena do silného papíru. Aby kvetla, potřebuje teplotu 15–20 °C, jinak vám budou květy uvadat mnohem rychleji.

Dále mějte na paměti, že je to sice kaktus, ale nemá rád příliš suchou půdu. Pravidelně ho proto zalévejte malým množstvím vody. Nejlépe je, když je půda v květináči neustále mírně vlhká. Kontrolujte proto stav prstem a dle potřeby rostlinu zalijte. Pozor si dejte, abyste ji nepřelili, mohou jí potom uhnívat kořeny. Jednou měsíčně kaktus přihnojte hnojivem pro kaktusy. Vánoční kaktus se snadno množí prostřednictvím odlomením v bodě přechodu dílku listu. Pokud takový list zasadíte do země, obvykle se velmi dobře ujme. Potom, co kaktus nasadí poupata, je velmi citlivý na změnu místa, a proto byste s ním neměli už hýbat. Přestěhování květináče může mít totiž za následek opadání poupat i květů. 

Zdroje informací: czasnawnetrze.pl; bauhaus.cz; forumkwiatow.pl

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování velikonočních kaktusů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vánoční kaktus je všeobecně známá a rozšířená rostlina. Velikonoční kaktus budete mít jistě také doma, přesto netušíte, že se tak jmenuje. Jak tedy o velikonoční kaktus pečovat?

Péče o vánoční kaktus

Péče o vánoční kaktus

Pěstitelská poradna - Sukulenty, Vánoční kaktus

Jaroslav Ullann z botanické zahrady Univerzity Karlovy odpovídá na dotazy diváků.

Pryžcovité rostliny

Pryžcovité rostliny

Jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě

Víte, jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě? Ukážeme vám rostliny, které vám svými květy udělají radost právě v tomto chladném období.

Pěstování pryšcovitých rostlin

Pěstování pryšcovitých rostlin

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?