Typické vánoční květiny, které by u vás o Vánocích neměly chybět

Vánoční pokojové květiny patří k těm nejkrásnějším dekoracím. V prosinci je překvapivě krásně kvetoucích rostlin poměrně velký výběr. Některé z nich můžete použít dokonce i k výzdobě slavnostně prostřeného stolu. Seznamte se s námi s těmi nejvíce typickými vánočními rostlinami. Dozvíte se, jak o ně pečovat, aby vám na Štědrý den krásně kvetly.

Vánoční pokojové rostliny dodají interiéru tu správnou slavnostní atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční pokojové rostliny dodají interiéru tu správnou slavnostní atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční pokojové květiny 

Vánoční pokojové květiny jsou úžasné. Již po staletí jsou Vánoce s rostlinami úzce spjaty. Určité květiny se o Vánocích tradičně objevovaly, až se staly součástí tohoto svátku. Různé země přitom mají své vlastní typické vánoční rostliny a pokojové květiny, které se pojí s Vánocemi. V Austrálii je to třeba orchidej, v USA okrasný lilek nebo papričky či vánoční hvězda, která se objevuje i v evropských domácnostech. A jaké rostliny jsou u nás součástí tradičních Vánoc? 

Pryšec nádherný čili Betlémská hvězda

Vůbec tou nejtypičtější a také i nejoblíbenější vánoční květinou je Betlémská hvězda, která je rovněž označována i za jednu z nejkrásnějších vánočních rostlin. Její ozdobou jsou velké a krásně zbarvené listy, které nemusí být jen červené, ale i růžové, bílé nebo krémové. I když by se mohlo zdát, ve skutečnosti nejde o náročnou rostlinu. Aby vám ale vydržela, udržujte ji v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 18–22 °C. Můžete ji postavit na stůl nebo na parapet, ale mějte na paměti, že by neměla být vystavena silnému průvanu, který nemá příliš ráda.

Jednou za 5–7 dní hvězdu mírně zalijte. Pozor, substrát by však měl být neustále mírně vlhký. Nenechte zeminu úplně vyschnout. Nicméně ji ani nepřelévejte, protože v příliš mokré půdě zase snadno zahnívá. V zimě nevyžaduje hnojení. Na jaře a v létě ji však hnojte univerzálním hnojivem pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu pryšec seřízněte a na jaře ho zase můžete umístit na balkon nebo do bytu na mírně zastíněné místo. Bohužel jen málokdy se podaří, aby i následující rok opět vykvetl. Je to proto, že k tomu, aby pryšec kvetl, potřebuje určitý počet hodin tmy, což je v našich podmínkách obtížné dosáhnout.

Na narušení cyklu vývoje květů je velmi citlivý a může ho zrušit i pouhé občasné rozsvícení světla v místnosti, kde se rostlina nachází. Způsobit to navíc může i osvětlení z ulice. Bohužel je to ale také jedovatá rostlina, která může být vážným rizikem nejen pro vaše domácí mazlíčky, ale i děti a dospělé. 

Brambořík má krásné květy
Brambořík má krásné květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cyclamen je vlastně česky brambořík

Cyclamen je u nás znám pod trochu méně vznešeným názvem brambořík. Ve skutečnosti jde o rostlinu neobyčejně krásnou. Jeho ozdobou jsou pěkné listy s mramorovým vzhledem a také i velké barevné květy. Brambořík kvete bíle, růžově, červeně, fialově, lososově i dvoubarevně. Existují i takové druhy, které mají zvlněné okraje okvětních lístků. Typické pro ně je, že bohatě kvetou od podzimu až do jara a v létě potom spí. Nejdéle a nejkrásněji vám pokvete v chladné místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 15 až 20 °C. Skvěle se proto hodí do předsíně, haly nebo do jiné málo vytápěné místnosti. Pokud ho však budete mít v pokoji, kde je větší teplo, dost výrazně se zkrátí jeho doba kvetení.

Nemá rád průvan. Kromě toho je také velmi citlivý i na nedostatek vody a přemokření. Je dobré ho proto zalévat častěji, ale méně vydatně. Před každou zálivkou si raději nejprve zkontrolujte stav půdy v květináči. Půda by měla být stále mírně vlhká. Když začne vysychat, potřebuje zalít. Brambořík je také poměrně náročný na vzdušnou vlhkost, což může být problém, pokud rostlinu postavíte tam, kde je ústřední topení. V takovém případě na ně zavěste keramický zvlhčovač a rostlinu postavte do misky s kamínky, odkud se bude odpařovat voda, která zvlhčí vzduch okolo rostliny. 

Vánoční kaktus patří rovněž k tradičním vánočním pokojovým rostlinám
Vánoční kaktus patří rovněž k tradičním vánočním pokojovým rostlinám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Schlumbergera – Vánoční kaktus 

Vánoční kaktus, který je znám i jako schlumbergera, má krásné kožovité a masité listy, které mají typickou podobu dílků. Jde o velmi dekorativní rostlinu, která kvete bíle, růžově nebo červeně. Nejlépe kvete, když je umístěná na světlém místě bez zásahu silného přímého slunce. Rostlina je citlivá na studený vzduch, a proto je zapotřebí, aby byla umístěna takovém místě, kde nebude vystavena průvanu. Pokud si ji budete pořizovat v zimě, dbejte na to, aby byla dobře zabalena do silného papíru. Aby kvetla, potřebuje teplotu 15–20 °C, jinak vám budou květy uvadat mnohem rychleji.

Dále mějte na paměti, že je to sice kaktus, ale nemá rád příliš suchou půdu. Pravidelně ho proto zalévejte malým množstvím vody. Nejlépe je, když je půda v květináči neustále mírně vlhká. Kontrolujte proto stav prstem a dle potřeby rostlinu zalijte. Pozor si dejte, abyste ji nepřelili, mohou jí potom uhnívat kořeny. Jednou měsíčně kaktus přihnojte hnojivem pro kaktusy. Vánoční kaktus se snadno množí prostřednictvím odlomením v bodě přechodu dílku listu. Pokud takový list zasadíte do země, obvykle se velmi dobře ujme. Potom, co kaktus nasadí poupata, je velmi citlivý na změnu místa, a proto byste s ním neměli už hýbat. Přestěhování květináče může mít totiž za následek opadání poupat i květů. 

Zdroje informací: czasnawnetrze.pl; bauhaus.cz; forumkwiatow.pl

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování velikonočních kaktusů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vánoční kaktus je všeobecně známá a rozšířená rostlina. Velikonoční kaktus budete mít jistě také doma, přesto netušíte, že se tak jmenuje. Jak tedy o velikonoční kaktus pečovat?

Péče o vánoční kaktus

Péče o vánoční kaktus

Pěstitelská poradna - Sukulenty, Vánoční kaktus

Jaroslav Ullann z botanické zahrady Univerzity Karlovy odpovídá na dotazy diváků.

Pryžcovité rostliny

Pryžcovité rostliny

Jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě

Víte, jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě? Ukážeme vám rostliny, které vám svými květy udělají radost právě v tomto chladném období.

Pěstování pryšcovitých rostlin

Pěstování pryšcovitých rostlin

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.