Je levandule úzkolistá podobná levanduli lékařské?

Levandule úzkolistá je trvalka rozšířená hlavně v teplejších oblastech jižní části Evropy. Roste na slunných svazích a stráních. Je to dekorativní trvalka vhodná do trvalkových záhonů. Používá se i ve farmaceutickém průmyslu a v parfumérii. Pěstování levandule i v našich podmínkách není nemožné.

Levandule úzkolistá je zajímavá kráska mezi levandulemi. Pěstování levandule je přitom velmi snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandule úzkolistá je zajímavá kráska mezi levandulemi. Pěstování levandule je přitom velmi snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování levandule úzkolisté

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) je v podstatě to samé jako levandule lékařská, záleží na výkladu botaniků či pěstitelů. Pěstování levandule není žádná věda, a proto je na našich zahrádkách hojně zastoupena. Levandule se lidově nazývá dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát. Nejčastěji používané druhy jsou levandule zpeřená, levandule rozeklaná, levandule hlávkovitá nebo levandule zubatá.

Levandule úzkolistá kvete nejdříve ze všech levandulí – od června fialovými květy. Má ráda slunná místa na chráněných stanovištích. Vyžaduje lehkou, vápenatou, dobře propustnou půdu. Je třeba ji každý rok stříhat, pokud se zanedbá stříhání, bude z ní roztahaný nekompaktní keřík. Je mrazuvzdorná, avšak ve vyšších polohách je třeba ji na zimu přikrýt. Vyskytuje se na osluněných svazích, ojediněle vystupuje až k hranici lesa a často je pěstovaná v kultivarech.

Pěstování levandule zvládne i úplný začátečník
Pěstování levandule zvládne i úplný začátečník (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při pěstování můžeme nechat substrát téměř vyschnout. Nemá vysloveně ráda přemokřenou a mokrou půdu. Při pěstování levandule v nádobách musí být květináč alespoň dvojnásobné šířky. Levandule nevyžaduje žádné speciální sázení. Stačí jen vyhloubit výsadbovou jamku, na její dno dát zeminu smíchanou s kompostem, pak další zeminu s trochou vápna a do ní vysadit samotnou levanduli.

Použití levandule

  • Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. 
  • Nálev z květu levandule se přidává do koupele.
  • Také se vkládá mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje moly šatní.
  • Je jednou ze součástí provensálského koření, oblíbeného zejména ve Francii.
  •  Pro své zklidňující účinky je květ levandule přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.
Péče o levanduli není náročná
Péče o levanduli není náročná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Levanduli můžeme vypěstovat ze semen, i když je tento proces spíše náročnější. Proto mnozí pěstitelé při pěstování levandule raději sahají po předpěstovaných rostlinách v kontejneru či v květináči. Levandule potřebuje propustnou a zároveň výživnou půdu, nemusíme se obávat přidat do ní trochu písku.

Výsev semen i výsadba sazenic je možná na jaře i na podzim. Nejvhodnějším časem na pěstování levandule ze semene je začátek března. Na podzim je lepší vysazovat starší rostlinky, které jsou už otužilejší. Levanduli vypěstovanou ze semen můžeme umístit ven na záhon, ale ideálně až za rok. Mladé rostlinky by totiž nemusely přežít zimu, proto je vhodné je před mrazem během zimy ochránit. 

Levandule je vhodná i na různé dekorativní účely a využití najde například jako okraj chodníku či při vytvoření malého kvetoucího plůtku. Případně si můžeme vytvořit i bylinkový záhon, ve kterém by levandule rozhodně neměla chybět. Pěstování levandule v zahradě je velmi oblíbené.

Je rozdíl v pěstování levandule v záhonu či v květináči?

Rozdíl mezi pěstováním levandule venku na záhonech a v květináčích či na balkoně je ale značný. Zatímco na záhonu postačí levanduli pravidelně zalévat a poskytnout jí přiměřeně slunečné místo, v květináči bude potřebovat pravidelnou kontrolu přemokření nebo vysušení substrátu. Z balkonů a teras bychom pak rostliny vůbec neměli přenášet na zimu do vnitřních prostor, protože to opětovně podnítí její kvetení, což ale může rostliny v zimě vyčerpat.

Koncem léta bychom měli ostříhat všechny rostlinky
Koncem léta bychom měli ostříhat všechny rostlinky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je při pěstování levandule ale zásadní? Stříhání. Stříhá se během kvetení, tedy v červnu a červenci, kdy odstříháváme květiny na různá použití. Pravidelný řez je důležitý, a to nejen během roku. Po zimě se doporučuje dopřát levanduli hlubší řez. Pokud chceme, aby se levandule více rozvětvila, provedeme střih přibližně v polovině výhonu.

Při zazimování levandule v zahradě ji můžeme před mrazy chránit tak, že ji přikryjeme slámou a kolem nahrneme zem, aby byly stonky rostlin chráněny před mrazem. Před zazimováním bychom měli levanduli seříznout. Přesazovat levanduli bychom měli přesazovat v době, kdy nekvete. Pokud přesazujeme do jiného květníku, postupujeme v podstatě stejně jako při přesazování jiných pokojovek.

Rostliny prakticky netrpí na choroby nebo škůdce. Zřídka se vyskytují houbovitá onemocnění typická bílým povlakem na rostlině, která způsobují odumření celé rostliny. Škůdci jsou levandulí spíše odpuzováni. Díky tomu se často využívá například postřik na bázi levandulového oleje nebo postřik jíchou, kdy kopřivy necháme zkvasit ve vodě.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; cestakbydleni.cz; skrblik.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Pěstování levandule v květináči

Jak přesadit a jak se starat o levanduli pěstovanou v květináči.

Mrazuvzdorné levandule

Receptář prima nápadů 2018 (21): Mrazuvzdorné levandule

Dekorace z levandule

Výroba dekorativních levandulových paliček z živých rostlin levandule

Řez levandulí na podzim

Jak správně na podzim ostříhat levandule, aby další rok krásně kvetly? Honza a Lída vám poradí.

Pěstování levandule

Pěstování levandule

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.