Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Okrasné listnaté stromy vypadají na zahradě nádherně, a když vyberete ten správný druh, nebudete své volby litovat. Jejich stín oceníte v létě a atraktivní barevné listy zase na podzim.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Okrasné listnaté stromy zdobí po celý rok

Zcela neprávem mnozí váhají nad tím, zda vysadit na zahradě okrasné listnaté stromy, protože se bojí práce navíc, která přichází v podzimních měsících se shrabováním listí. Ale zkušení zahradníci vám potvrdí, že to není příliš náročná činnost, které nakonec přijdete na chuť, protože je svým způsobem uklidňující. A hlavně odměna za toto úsilí je skutečně královská, neboť mnohé listnáče jsou krásné takřka po celý rok, protože mají krásnou korunu, na podzim se rozzáří atraktivními barvami a některé mají i zajímavou dekorativní kůru.

Rozhodně neprohloupíte, když si pro okrasu své zahrady vyberete některou ze šlechtěných odrůd javoru – stromu, který v našich klimatických podmínkách skvěle prospívá a není ani příliš náročný na pěstování.

Javory zvládnou i velké mrazy

Přesně takový je kultivar javoru mléče, který najdete ve volné přírodě všude kolem nás. Ale kultivar s přídomkem „Dissectum“ má jemně vykrajované listy a rychle roste, takže se budete moci brzo těšit z jeho rozložité koruny, která mívá šířku mezi 5–7 metry. Ani jeho výška není nijak ohromující, protože dorůstá maximálně 9 metrů. Má ovšem rád vlhčí půdu a zvládne i mrazy nad -30 º C. Mrazuvzdornost je ostatně typická rovněž pro další javory, i když k nám dorazily z exotických dálek.

Javor tatarský má atraktivní nejen listy, ale i zajímavě barevné nažkovité květy
Javor tatarský má atraktivní nejen listy, ale i zajímavě barevné nažkovité květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi efektní okrasné listnaté stromy patří například javor tatarský, který pochází z oblasti kolem Kavkazu. Je nenáročný na půdní typ a miluje slunce, takže mu nevadí ani sucho. Hodí se ale přece jen do větších zahrad, protože může dorůst až do výše 12 metrů. V sezóně jsou jeho listy svěže zelené, ovšem na podzim dostávají sytě žluté, oranžové, červené a někdy dokonce až purpurové barvy.

Okrasné listnaté stromy s vůní exotiky

Zato takový javor japonský se hodí naopak do menších zahradních pozemků, protože jeho průměrná výška se v našich podmínkách pohybuje kolem 3–5 metrů. Jeho kůra je v mládí hladká, ale postupně získává zvláštní šupinatý vzhled. Na podzim se jeho atraktivní listy zbarvují do zářivě oranžových až červených odstínů a zajímavé jsou i jeho květy.

Variantou japonského javoru je javor dlanitolistý, který je vzrůstem ještě menší a některé jeho kultivary můžete vysadit "jenom" do velkých nádob. A ve své japonské domovině je oblíbený i jako bonsaj.

Mezi středně vysoké javory s pěknými listy a krásnou korunou patří také javor habrolistý
Mezi středně vysoké javory s pěknými listy a krásnou korunou patří také javor habrolistý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako okrasný listnatý strom se hodí i další host z Dálného východu, kterým je habr japonský, vhodný k pravidelnému řezu a některé jeho kultivary se proto používají i do živých plotů. Má ovšem rád polostín až stín, ale stejně jako javory je odolný proti silnému mrazu. Jeho listy jsou tmavě zelené a lesklé a pochlubit se může i dekorativní kůrou.

Na co si dát pozor

Při výběru listnatých stromů na zahradu je potřeba myslet na to, že některé listnáče jsou sice krásné, a dokonce užitečné, ale pro své okolí nejsou zrovna nejvhodnějšími partnery. Přesně to je případ ořešáku, který sice rodí chutné a zdravé plody, a jako strom je velmi pěkný, zvláště když zmohutní. Ale jeho listy obsahují třísloviny, které se vylučují i po opadání a likviduji takřka vše zelené kolem sebe.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, www.zahradnictvi-spomysl.cz, www.prodejstromku.cz, www.nejlevnejsizahradnik.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Podzimní návštěva botanické zahrady

Podzimní návštěva botanické zahrady

Miniaturní listnaté stromky

Pan Vlastimil Kastner nás seznámí s miniaturními listnatými stromky

Jak pěstovat japonský javor

Jak pěstovat japonský javor

Javor cukrový

Receptář prima nápadů 2018 (12): Javor cukrový

Pěstování japonského javoru

Pěstování japonského javoru

Jak pěstovat javor cukrový

Dnes se seznámíme se stromem, který se jmenuje javor cukrový, a představí nám ho pan Martin Pražák.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.