Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě

Podmáčená půda na zahradě trápí kdejakého majitele pozemku. Podmáčení může vznikat z různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří například vysoká hladina podzemní vody nebo lokalizace pozemku u paty svahu. Zatímco si někdy vystačíme pouze s výběrem vhodných rostlin, které dokáží z půdy odčerpat velké množství vody, jindy je už nutné přistoupit k technickému řešení v podobě drenáží nebo vodních prvků, které vodu stahují ze širšího okolí.

Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě
Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě (Zdroj: Shutterstock)

Podmáčená půda na zahradě rozhodně není žádná výhra, ale i s tím se dá hodně udělat. Je ovšem nutné zjistit podstatu podmáčení. Někdy se jedná o lokální podmáčení vlivem zvýšené hladiny podzemní vody, jindy to může být dočasný efekt z důvodu častých dešťových srážek spolu s lokalizací pozemku u paty svahu, kde se akumuluje větší množství dešťových srážek.

Důvodů ovšem může být mnohem více. Na vodní poměry má velký vliv také druh půdy. Pokud na pozemku převažuje půda těžká, s vysokým poměrem jílu, je zde mnohem větší riziko dlouhodobého zamokření. Tato půda bývá navíc studená, což příliš některým rostlinám nesvědčí.

Řešení je nutné zvážit

Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.

V méně závažných případech si ovšem často vystačíte pouze se správnou volbou sortimentu dřevin, které dokáží z půdy odčerpat velké množství vody a tím postupem času upravit celkové vodní poměry. Touto schopností disponují například stromové a keřovitě rostoucí vrby (Salix) či olše (Alnus).

Výsadba rostlin v zamokřené půdě

Zamokřenou půdu nemusíte hned na první pohled spolehlivě poznat. Zvláště zákeřné mohou být pozemky u paty svahu, ve kterých se mnohdy poměrně skrytě akumuluje dešťová voda. V období bez dešťů se tak může půda zdát zcela normální, takže ani při výsadbě rostlin nezpozorujete žádný problém. Ovšem časem mohou rostliny postupně odumírat. Při jejich odstraňování ovšem můžete zjistit, že rostliny neuschly, jak by se na první pohled podle postupně zasychajících listů a výhonů mohlo dát, ba právě naopak. Vysazené rostliny mohou naopak stát v bahnité půdě. Výsadbové jámy totiž stahují vodu z okolní půdy, což se umocňuje třeba u zmiňované paty svahu.

V tomto případě se doporučuje dočasná výsadba dřevin s vysokou spotřebou vody. Jakmile se vodní poměry na pozemku upraví, je možné tyto „žíznivé“ rostliny z výsadeb odstranit.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro výsadbu okrasných dřevin, které nesnáší půdní zamokření, upřednostněte vyvýšenou výsadbu nad úroveň terénu. Rostliny vysaďte tak, aby horní část jejich kořenového balu několik centimetrů vyčnívala nad terén. Vysazené rostliny tak koření v povrchové vrstvě zeminy, která se nezamokřuje a kořeny tak neuhnívají.

Výběr vhodných rostlin

Pokud na svém pozemku bojujete se zamokřením, které ovšem nevyžaduje žádné technicky náročné řešení, můžete si pomoci vhodným výběrem rostlin. V nabídce je celá řada druhů, které vysoký obsah vody v půdě naopak vyžadují. Vybírat můžete nejen z bohaté nabídky vrb (Salix), ale dobrou službu určitě odvedou také duby červené (Quercus rubra), jasany ztepilé (Fraxinus excelsior), tisovce dvouřadé (Taxodium distichum), borovice blatka (Pinus uncinata), borovice kleč (Pinus mugo) nebo třeba některé topoly (Populus). S podmáčenou půdou si ovšem poradí i mnoho vytrvalých rostlin.

Trvalky do zamokřené půdy:

  • Aruncus dioicus – udatna lesní – vlhká půda
  • Butomus umbellatus – šmel okoličnatý – stagnující voda
  • Caltha palustris – blatouch bahenní – stagnující voda
  • Iris pseudacorus – kosatec žlutý – stagnující voda
  • Ligularia dentata – popelivka zoubkovaná – vlhká půda
  • Lysimachia puncata – vrbina tečkovaná – vlhká půda
  • Lythrum salicaria – kyprej vrbice – stagnující voda
  • Myosotis palustris – pomněnka bahenní – stagnující voda

 

Publikováno: 30.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kompostování a péče o půdu

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování japonského javoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování japonského javoru

Okrasné traviny pro zahradu

Okrasné traviny pro zahradu

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Lilie

Lilie

Myrobalán

Myrobalán

Okrasné třešně a jejich pěstování

Zdeněk Kiesenbauer ukáže různé druhy okrasných třešní a popovídá o jejich pěstování

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.