Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě

Podmáčená půda na zahradě trápí kdejakého majitele pozemku. Podmáčení může vznikat z různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří například vysoká hladina podzemní vody nebo lokalizace pozemku u paty svahu. Zatímco si někdy vystačíme pouze s výběrem vhodných rostlin, které dokáží z půdy odčerpat velké množství vody, jindy je už nutné přistoupit k technickému řešení v podobě drenáží nebo vodních prvků, které vodu stahují ze širšího okolí.

Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě
Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě (Zdroj: Shutterstock)

Podmáčená půda na zahradě rozhodně není žádná výhra, ale i s tím se dá hodně udělat. Je ovšem nutné zjistit podstatu podmáčení. Někdy se jedná o lokální podmáčení vlivem zvýšené hladiny podzemní vody, jindy to může být dočasný efekt z důvodu častých dešťových srážek spolu s lokalizací pozemku u paty svahu, kde se akumuluje větší množství dešťových srážek.

Důvodů ovšem může být mnohem více. Na vodní poměry má velký vliv také druh půdy. Pokud na pozemku převažuje půda těžká, s vysokým poměrem jílu, je zde mnohem větší riziko dlouhodobého zamokření. Tato půda bývá navíc studená, což příliš některým rostlinám nesvědčí.

Řešení je nutné zvážit

Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.

V méně závažných případech si ovšem často vystačíte pouze se správnou volbou sortimentu dřevin, které dokáží z půdy odčerpat velké množství vody a tím postupem času upravit celkové vodní poměry. Touto schopností disponují například stromové a keřovitě rostoucí vrby (Salix) či olše (Alnus).

Výsadba rostlin v zamokřené půdě

Zamokřenou půdu nemusíte hned na první pohled spolehlivě poznat. Zvláště zákeřné mohou být pozemky u paty svahu, ve kterých se mnohdy poměrně skrytě akumuluje dešťová voda. V období bez dešťů se tak může půda zdát zcela normální, takže ani při výsadbě rostlin nezpozorujete žádný problém. Ovšem časem mohou rostliny postupně odumírat. Při jejich odstraňování ovšem můžete zjistit, že rostliny neuschly, jak by se na první pohled podle postupně zasychajících listů a výhonů mohlo dát, ba právě naopak. Vysazené rostliny mohou naopak stát v bahnité půdě. Výsadbové jámy totiž stahují vodu z okolní půdy, což se umocňuje třeba u zmiňované paty svahu.

V tomto případě se doporučuje dočasná výsadba dřevin s vysokou spotřebou vody. Jakmile se vodní poměry na pozemku upraví, je možné tyto „žíznivé“ rostliny z výsadeb odstranit.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro výsadbu okrasných dřevin, které nesnáší půdní zamokření, upřednostněte vyvýšenou výsadbu nad úroveň terénu. Rostliny vysaďte tak, aby horní část jejich kořenového balu několik centimetrů vyčnívala nad terén. Vysazené rostliny tak koření v povrchové vrstvě zeminy, která se nezamokřuje a kořeny tak neuhnívají.

Výběr vhodných rostlin

Pokud na svém pozemku bojujete se zamokřením, které ovšem nevyžaduje žádné technicky náročné řešení, můžete si pomoci vhodným výběrem rostlin. V nabídce je celá řada druhů, které vysoký obsah vody v půdě naopak vyžadují. Vybírat můžete nejen z bohaté nabídky vrb (Salix), ale dobrou službu určitě odvedou také duby červené (Quercus rubra), jasany ztepilé (Fraxinus excelsior), tisovce dvouřadé (Taxodium distichum), borovice blatka (Pinus uncinata), borovice kleč (Pinus mugo) nebo třeba některé topoly (Populus). S podmáčenou půdou si ovšem poradí i mnoho vytrvalých rostlin.

Trvalky do zamokřené půdy:

  • Aruncus dioicus – udatna lesní – vlhká půda
  • Butomus umbellatus – šmel okoličnatý – stagnující voda
  • Caltha palustris – blatouch bahenní – stagnující voda
  • Iris pseudacorus – kosatec žlutý – stagnující voda
  • Ligularia dentata – popelivka zoubkovaná – vlhká půda
  • Lysimachia puncata – vrbina tečkovaná – vlhká půda
  • Lythrum salicaria – kyprej vrbice – stagnující voda
  • Myosotis palustris – pomněnka bahenní – stagnující voda

 

Publikováno: 30.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kompostování a péče o půdu

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?