Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě

Podmáčená půda na zahradě trápí kdejakého majitele pozemku. Podmáčení může vznikat z různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří například vysoká hladina podzemní vody nebo lokalizace pozemku u paty svahu. Zatímco si někdy vystačíme pouze s výběrem vhodných rostlin, které dokáží z půdy odčerpat velké množství vody, jindy je už nutné přistoupit k technickému řešení v podobě drenáží nebo vodních prvků, které vodu stahují ze širšího okolí.

Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě
Jak si poradit s podmáčenou půdou na zahradě (Zdroj: Shutterstock)

Podmáčená půda na zahradě rozhodně není žádná výhra, ale i s tím se dá hodně udělat. Je ovšem nutné zjistit podstatu podmáčení. Někdy se jedná o lokální podmáčení vlivem zvýšené hladiny podzemní vody, jindy to může být dočasný efekt z důvodu častých dešťových srážek spolu s lokalizací pozemku u paty svahu, kde se akumuluje větší množství dešťových srážek.

Důvodů ovšem může být mnohem více. Na vodní poměry má velký vliv také druh půdy. Pokud na pozemku převažuje půda těžká, s vysokým poměrem jílu, je zde mnohem větší riziko dlouhodobého zamokření. Tato půda bývá navíc studená, což příliš některým rostlinám nesvědčí.

Řešení je nutné zvážit

Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.

V méně závažných případech si ovšem často vystačíte pouze se správnou volbou sortimentu dřevin, které dokáží z půdy odčerpat velké množství vody a tím postupem času upravit celkové vodní poměry. Touto schopností disponují například stromové a keřovitě rostoucí vrby (Salix) či olše (Alnus).

Výsadba rostlin v zamokřené půdě

Zamokřenou půdu nemusíte hned na první pohled spolehlivě poznat. Zvláště zákeřné mohou být pozemky u paty svahu, ve kterých se mnohdy poměrně skrytě akumuluje dešťová voda. V období bez dešťů se tak může půda zdát zcela normální, takže ani při výsadbě rostlin nezpozorujete žádný problém. Ovšem časem mohou rostliny postupně odumírat. Při jejich odstraňování ovšem můžete zjistit, že rostliny neuschly, jak by se na první pohled podle postupně zasychajících listů a výhonů mohlo dát, ba právě naopak. Vysazené rostliny mohou naopak stát v bahnité půdě. Výsadbové jámy totiž stahují vodu z okolní půdy, což se umocňuje třeba u zmiňované paty svahu.

V tomto případě se doporučuje dočasná výsadba dřevin s vysokou spotřebou vody. Jakmile se vodní poměry na pozemku upraví, je možné tyto „žíznivé“ rostliny z výsadeb odstranit.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro výsadbu okrasných dřevin, které nesnáší půdní zamokření, upřednostněte vyvýšenou výsadbu nad úroveň terénu. Rostliny vysaďte tak, aby horní část jejich kořenového balu několik centimetrů vyčnívala nad terén. Vysazené rostliny tak koření v povrchové vrstvě zeminy, která se nezamokřuje a kořeny tak neuhnívají.

Výběr vhodných rostlin

Pokud na svém pozemku bojujete se zamokřením, které ovšem nevyžaduje žádné technicky náročné řešení, můžete si pomoci vhodným výběrem rostlin. V nabídce je celá řada druhů, které vysoký obsah vody v půdě naopak vyžadují. Vybírat můžete nejen z bohaté nabídky vrb (Salix), ale dobrou službu určitě odvedou také duby červené (Quercus rubra), jasany ztepilé (Fraxinus excelsior), tisovce dvouřadé (Taxodium distichum), borovice blatka (Pinus uncinata), borovice kleč (Pinus mugo) nebo třeba některé topoly (Populus). S podmáčenou půdou si ovšem poradí i mnoho vytrvalých rostlin.

Trvalky do zamokřené půdy:

  • Aruncus dioicus – udatna lesní – vlhká půda
  • Butomus umbellatus – šmel okoličnatý – stagnující voda
  • Caltha palustris – blatouch bahenní – stagnující voda
  • Iris pseudacorus – kosatec žlutý – stagnující voda
  • Ligularia dentata – popelivka zoubkovaná – vlhká půda
  • Lysimachia puncata – vrbina tečkovaná – vlhká půda
  • Lythrum salicaria – kyprej vrbice – stagnující voda
  • Myosotis palustris – pomněnka bahenní – stagnující voda

 

Publikováno: 30.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kompostování a péče o půdu

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování japonského javoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování japonského javoru

Okrasné traviny pro zahradu

Okrasné traviny pro zahradu

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Využití plodů rakytníku řešetlákového

Lilie

Lilie

Myrobalán

Myrobalán

Okrasné třešně a jejich pěstování

Zdeněk Kiesenbauer ukáže různé druhy okrasných třešní a popovídá o jejich pěstování

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.