Prořezání ovocných stromů zvýší jejich odolnost a také úrodu

Bohatá úroda ovoce na vaší zahradě je podmíněna mnoha faktory, z nichž jedním z nejdůležitějších je i zimní řez ovocných stromů. Ideální doba pro něj nastává až v druhé polovině zimy, takže máte dostatek času se na něj připravit.

Pro zimní řez ovocných stromů si vyberte správné počasí, především nesmí mrznout (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro zimní řez ovocných stromů si vyberte správné počasí, především nesmí mrznout (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zimní řez zvýší plodnost a upraví hustotu větví

Ne všechny ovocné stromy potřebují klasický zimní řez, například takové peckoviny jako švestky, třešně, višně, meruňky, broskev nebo mandloně snášejí prořezávání velmi špatně a jsou poměrně dost choulostivé, takže k němu přistupujeme až na jaře v době květu, nebo ještě raději na konci léta, když je úroda z těchto stromů už sklizena.

Ale nastávající měsíce jsou ideální dobou, abyste provedli zimní řez u jádrovin – tedy u jabloní a hrušní. Pomůžete tak tomu, abyste měli v létě pěknou úrodu chutného ovoce. Zimní řez posílí větve a upravíte jím hustotu koruny na optimální míru, protože příliš košaté stromy spotřebovávají zbytečně mnoho živin. V nepřehledném větvoví se také špatně sbírají plody, které jsou navíc ještě zastíněny listy a přemírou výhonů a tenčích větviček.

První odstraňte poškozené větve

Zimní řez provádějte ve dnech, kdy nemrzne, jinak hrozí, že jizvy po uříznutých větvích a výhonech namrznou. Proto je lepší naplánovat si ho na únor nebo březen, v případě mírné zimy i na leden. Existuje několik typů řezů, záleží na stáří a stavu stromu. Výchovný řez se provádí u mladých stromků a jeho cílem je zformovat další růst. Udržovací řez je určen starším ovocným dřevinám, aby se zvýšila jejich plodnost. Pokud některé z nich rodí málo nebo vůbec, je na místě provést důkladný, tedy zmlazovací řez.

Pro řez silnějších větví je vhodná rámová pila
Pro řez silnějších větví je vhodná rámová pila (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako první se při zimním řezu odstraňují nemocné a poškozené větve. Při prostřihávání koruny řežte větve rostoucí směrem dolů, do kříže nebo do středu. Prostor mezi zachovanými větvemi by měl být mezi 15–20 cm. Hlavní větve se snažte usměrňovat do vodorovné polohy. Malé větve sestřihněte tak, aby poupě posazené nejvíce na vrchu, směřovalo tam, kde chcete mít v budoucnu větev.

Na zimní řez se správným vybavením

Jakýkoliv, tedy i zimní řez, je pro strom citlivým zásahem, tím spíše, že probíhá během chladných měsíců. Proto je tolik důležité používat i správné nářadí. Na nejsilnější větve či kmen je vhodná lehká rámová pila. Slabší výhony a větve zvládnete kvalitními nůžkami. Ty s převodem jsou vhodné ke stříhání čerstvých větví, na ty silnější mějte přichystány nůžky pákové. Při jejich pořizování myslete i na výběr správné čepele.

Jednočepelové nůžky se hodí na stříhání suchých větví, ale pro zimní řez je lepší sáhnout po těch dvoučepelových, které jsou při střihu přesnější a zanechávají hladší řez. Zvláště majitelům větších zahrad s velkým množstvím ovocných stromů přijdou vhod zahradnické nůžky s ergonomicky tvarovanou rukojetí, které sníží přetížení rukou, ramen i krční páteře.

Pákové zahradní nůžky se hodí na silnější výhony
Pákové zahradní nůžky se hodí na silnější výhony (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakýkoliv řez je vlastně otevřenou ranou, která se může stát vstupní branou nejrůznějších onemocnění, takže je nutné ji okamžitě po zimním řezu zahladit pomocí kvalitního zahradnického nože, tzv. žabky a potřít balzámem nebo voskem.

Příliš velké a hodně staré stromy jsou pro jakýkoliv řez někdy nad možnosti, síly a zkušenosti běžného zahrádkáře, kterému často chybí i vhodné technické vybavení. V takovém případě je na místě obrátit na specialistu – arboristu.

Zdroj informací: floranazahrade.cz; levnepostriky.cz; ecmost.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Zimní řez ovocných stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zimní řez ovocných stromů

Jak se provádí základní řez po výsadbě

Jak se provádí základní řez po výsadbě

Letní řez stromů

Reportáž s panem Karlem Kotyšanem o prořezávání stromů v létě

Jak správně řezat stromy

Pavel Jeřábek popisuje nejčastější chyby při řezání stromů a radí, jak se jim vyhnout

Regulace násady plodu

Karel Kotyšan vysvětluje, jak a kdy probírat násady plodu jabloní, abychom měli bohatou úrodu.

Jak sestříhat a vyvázat větve na ovocné stěně

Karel Kotyšan ukazuje Kateřině Duškové a divákům, jak udržovat ovocnou stěnu, kdy větve sestříhat a kdy vyvázat.

ČTĚTE DÁLE

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.