Vlhkomilné druhy trvalek

Na každé zahradě se najde nějaké to místečko, které nám připraví mírné komplikace při řešení nové výsadby. Pokud vládne v některé části vaší zahrady vlhko, určitě nezoufejte, protože právě takové podmínky vyhovují celé řadě rostlin.

Vlhkomilné druhy trvalek
Vlhkomilné druhy trvalek (Zdroj: shutterstock.com)

Při výběru rostlin na vlhké stanoviště je nutné nejdříve zjistit, o jaké podmínky se přesně jedná. Vlhká půda totiž nemusí mít vždy stejné vlastnosti. Jiné podmínky panují v zastíněném koutu zahrady, kam se sluneční paprsky jen tak nedostanou nebo v místě, kde je vysoká hladina podzemní vody. V prvním případě se bude jednat spíše o svěží mírně vlhkou půdu, která bude vyhovovat hlavně stínomilným trvalkám. V případě druhém důkladně zjistěte, zda v půdě stagnuje voda nebo je půda opět jen mírně vlhká.

Velkou výhodou těchto stanovišť je minimální nutnost zálivky, kterou provedeme spíše po výsadbě, aby se zásobily mladé kořeny vodou a aby se spojil výsadbový substrát a omezilo se tak riziko vzduchových kapes, nebo v období dlouhodobého sucha.

Před tím, než se pustíte do plánování výsadby, také zjistěte, jaká je kvalita půdy. Vyšší obsah vody totiž často způsobuje, že je půda trvale studená, může obsahovat málo vzduchu, organické hmoty nebo má naprosto nevyhovující strukturu, kterou je nutné vylepšit substrátem či přídavkem kompostu bohatého na humus. Pokud vlhká půda obsahuje vysoký poměr jílu, můžete ji vylehčit přídavkem křemičitého písku.

spole-enstvo-rostlin-u-pot-ku-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jaký sortiment zvolit

Ačkoliv tyto podmínky nejsou úplně ideální a mohou vás při výběru rostlin potrápit, máte naštěstí z čeho vybírat. S vlhkou půdou si totiž velice dobře rozumí bohatý sortiment kapradin, které navíc uvítají polostín i stín, dále některé okrasné trávy a samozřejmě také kvetoucí trvalky, které svými květy rozzáří i to nejstudenější zahradní zákoutí.

Pro jarní i podzimní období máte také na výběr některé cibulnaté a hlíznaté rostliny. Vyzkoušejte třeba ocún byzantský (Colchicum byzantinum), příbuzný duh ocún jesenní (C. autumnale), jednu z nejčasnějších cibulovin bleduli jarní (Leucojum vernum), jedlý česnek medvědí (Allium ursinum) nebo třeba žlutě kvetoucí křivatec žlutý (Gagea lutea).

Zelená je dobrá

S vlhkou půdou si hravě poradí také některé okrasné trávy a kapradiny. Pokud namítáte, že tyto skupiny zahradu nerozzáří barvami, věřte, se dají perfektně kombinovat právě s kvetoucími rostlinami, kterým dovolí hezky vyniknout.

Zajímavě ovšem působí i monokultury složené pouze z jednoho druhu kapradin. Z této skupiny určitě vyzkoušejte vzrůstný pérovník pštrosí (Matteucia struthiopteris), kterému se daří také na břehu okrasného jezírka nebo potůčku, dále papratku samičí (Athyrium filix-femina), kapraď černající (Dryopteris atrata), podezřeň královskou (Osmunda regalis) nebo osladič obecný (Polypodium vulgare).

Ze sortimentu okrasných trav se pro výsadbu do vlhké půdy hodí například ostřice Grayova (Carex grayi), ostřice Buchananova (C. buchananii) nebo ostřice chocholatá (C. comans).

vrbina-te-kovan-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Trvalky s atraktivními květy

Některá místa na zahradě si bez pestrých květů ani nedokážeme představit, ale jen některé se hodí do vlhké půdy. Můžeme ovšem doporučit čechravu Arendsovu (Astilbe x arendsii), kosatec sibiřský (Iris sibirica), vzrůstnou udatnu dvoudomou (Aruncus dioicus), plamenku latnatou (Phlox paniculata), jarmanku větší (Astrantia major), oblíbené bohyšky (Hosta), vrbinu penízkovou (Lysimachia nummularia), vrbinu sehnutou (L. clethroides), vrbinu tečkovanou (L. puncata) nebo některé druhy prvosenek (Primula).

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 09.06.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Čím a jak osázet zahradní chodníčky z nášlapných kamenů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

S paní Markétou Zajíčkovou si řekneme, jaké rostliny se hodí do těsného prostoru mezi nášlapnými kameny v zahradním chodníčku.

Zadržování vody v půdě

Zadržování vody v půdě je velmi důležitá činnost, které bychom se měli při našem zahrádkaření také věnovat. Jinak budeme mít ze záhonů úhor.

Pěstování píchavky

Pěstování píchavky

Řez kanadských borůvek

Jak a kam nejlépe zasadit kanadskou borůvku, a jak provádět jejich řez.

Jak na slimáky a plzáky

Jak na slimáky a plzáky

Masožravé rostliny

Pěstování masožravých rostlin doma, jejich ošetření a jiné důležité rady nám prozradí pan Martin Zoun

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.