Životní styl, který vám přinese potravinovou soběstačnost

Permakulturní zahrada je založena na vytvoření trvale udržitelného a stále se obnovujícího systému bez jakéhokoliv chemického zásahu. Chemickým zásahem jsou myšleny např. postřiky proti škůdcům. Jedná se vlastně o životní styl. Permakulturní zahrady jsou zcela šetrné vůči přírodě a vyznačují se trvale udržitelným hospodařením. Jsou důkazem soběstačnosti a užitkovosti. V posledních letech se velice často setkáváme dokonce s pojmem permakulturní design.

Permakulturní zahrada je šetrná vůči přírodě
Permakulturní zahrada je šetrná vůči přírodě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč je permakulturní zahrada správným řešením?

Permakultura znamená životní styl. Ovlivňuje naše životy, vztahy i zdraví od sebemenších maličkostí. Učí nás opět nalézt vztah k přírodě a pečovat o faunu i floru. Permakulturní zahrada má jeden hlavní úkol, zajistit potravinovou soběstačnost a zajistit tak celoroční přísun jídla celé rodině. Aby nám zahrada byla celý rok přínosem, musíme dodržovat určitá pravidla. Nezískáme ji lusknutím prstu. Musíme si uvědomit, že veškeré naše kroky musí být předem naplánované a čeká nás spousta práce a samozřejmě i času. Jakmile se však s naší zahradou sžijeme, můžeme sledovat úplné zázraky přírody.

Překvapí nás např. hrách či fazole, které se plazí po vzrostlé kukuřici nebo jiné popínavé rostliny, jež mohou tvořit kompletní živý plot. Rostliny si navzájem nepřekáží. Naopak jedna rostlinka může využívat té druhé a vzájemně si pomáhají. Jednotlivé rostliny mají i rozdílnou potřebu na prvky, které čerpají z půdy. Před osetím proto musíme pečlivě zvážit, které rostliny vysadíme vedle sebe. Vzájemná pomoc a podpora jednotlivých rostlinek je až obdivuhodná a správně osetá i osázená zahrada se stává trvale udržitelnou.

Úvod do permakulturních zahrad

Co je na samém začátku?

Na založení permakulturní zahrady existují různé názory. Někdo může tvrdit, že bez mulčování, zákazu rytí a osetí zahrady trvalkami se neobejdeme. Správná permakulturní zahrada je pouze ta bezúdržbová. Nic takového však není pravda. Tyto kroky sice mohou, ale nemusí tvořit základy permakulturní zahrady. Vše závisí na plánech a cílech samotného zahradníka či designéra. Cílem však je docílit, aby se vegetace starala pouze sama o sebe.

Je mulčování nutné či nikoliv?

Mulčování permakulturní zahrady není ani zakázáno a nařízeno. Pokud nechceme naší zahrádku mulčovat, ušetříme si sice práci s nenažranými slimáky, ale zároveň se nám bude více množit plevel, který budeme muset odstraňovat. Mulč udržuje půdu vlhkou a zároveň nás chrání před nepříjemným plevelem. Zdá se, že ekologické mulčování je tedy ideální volbou. I tato varianta má však svá úskalí. Mulčovaná půda sice bude rodit více zeleniny, ale zároveň přiláká slimáky, před kterými budeme muset naší zeleninu chránit. Každá mince má dvě strany.

Životní styl, který vám přinese potravinovou soběstačnost
Životní styl, který vám přinese potravinovou soběstačnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K mulčování budeme samozřejmě používat ekologické mulče. Výbornou volbou je seno, sláma či najemno nasekaná tráva. K mulčování permakulturní zahrady můžeme použít i vytrhaný plevel, který se časem úplně rozloží a půdě přispěje důležitými živinami. Nikdy však nepoužíváme borku, což je kůra z jehličnanů. Tento mulč zeminu okyseluje, což je pro větší množství rostlin nežádoucí.

Plevel, který se v záhonech objeví, můžeme eliminovat zhuštěnou výsadbou. Pokud chceme, aby naše zahrada byla naprosto potravinově soběstačná, bez orby to nepůjde. Kultivování půdy je opravdu důležité. Ekologický kompost by se bez rytí do půdy nedostal.

Chemie na permakulturní zahradu nepatří

Pěstování plodů na permakulturní zahradě totálně rezignovalo na používání chemických prostředků. Vypěstované ovoce je zdravé, chutné a bez chemických stop. Ekologické zahradničení se stává naprostým fenoménem posledních let. Pro tyto zahrádky je na prvním místě trvalá udržitelnost hospodaření na jakémkoliv pozemku. Neškodí životnímu prostředí, chrání rostlinky i zvířata.

Lenost živí celou rodinu

Permakulturní zahrada je synonymem lenosti. Pro tyto zahrádky je typický jakýsi nepořádek. Neuvidíme zde žádné anglické trávníky, zapomeňme na uspořádané záhony či geometrické linie. Přes svůj neuspořádaný vzhled však vykazují jistý znak zajímavého až ležérního stylu. Ekologické zahrady se vyznačují záhonky s bylinkami, vyvýšenými záhony i přírodními vodními prvky. Jejich účel je primárně užitkový. Měly by poskytnout převážnou část potravy po celý rok. Aby však toto bylo možné, je nutné, aby zahrada byla dostatečně veliká. Taktéž je důležitá jistá znalost a zkušenosti permakultury ekologicky smýšlejících zahradníků.

Životní styl, který vám přinese potravinovou soběstačnost
Životní styl, který vám přinese potravinovou soběstačnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Permakulturní zahrady nejsou bezúdržbové

Permakulturní zahrada není zcela bezúdržbová. Naopak. Čím intenzivněji se věnujeme naší zahradě, tím větší sklizeň můžeme očekávat. Práce na zahradě stojí na pravidelných dávkách kompostu, který zaryjeme do určité hloubky. Pokud chceme jít cestou méně pracného pěstování, použijeme mulč a vydáme se cestou jedlého lesa.

Důsledné plánování zahrady

Abychom zajistili co největší využití zemědělské plochy a zajistili si maximální možnou úrodu, je důležité svou zahradu pečlivě naplánovat. Klíčem k vysoké výnosnosti jsou vyvýšené záhony, protože obsahují velké množství živin. Hluboko do těchto záhonů se velice často vkládají větve stromů, jež do sebe absorbují vodu a v následném období sucha vydávají tuto vláhu rostlinám.

Protože jsou permakulturní zahrady zcela bez chemie, musíme neustále počítat s nejrůznějšími chorobami a škůdci, které mohou napadnout naše rostliny. Musíme tedy maximalizovat výsadbu, aby nás případná ztráta moc nemrzela. Pro hnojení můžeme použít nejrůznější bylinné jíchy a se škůdci perfektně zatočí biologická ochrana. Myslíme tím organismy, jež se živí právě nežádoucími škůdci.

U naprosté většiny správně založených permakulturních zahrad platí, že nemusíme rostliny vůbec zalévat. Ve chvíli, kdy zasejeme a potřebujeme mladé rostlinky zalít, aby nám neuhynuly, používáme pouze dešťovou vodu. Tu zachytáváme do nejrůznějších sudů, barelů a podzemních jímek.

Publikováno: 02.05.2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: www.ceskestavby.cz, www.imago.cz, www.potravinovezahrady.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Plán vaší zahrady s permakulturními principy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak může vypadat plán vaší zahrady s permakulturními principy?

Filozofie permakulturních zahrad aneb co je džungloidní zahrada

Co je permakulturní zahrada a jak se o ní starat?

Kouzelná zahrada

Jak si vytvořit kouzelnou zahradu?

Je vaše zahrada permakulturní?

Chcete, aby vaše zahrada byla permakulturní? Podívejte se, jaké stromy a rostliny na zahradu zasadit a jak o ně pečovat.

Vyvýšený bezúdržbový záhon, tzv. německá kopa

Vyvýšené záhony jsou dobré pro správnou výživu a zavodňování rostlin. S paní Evou Hauserovou si ukážeme, jaké jsou druhy a co vše lze do takového záhonu zakomponovat.

Výherci soutěže Kozlík Šikula

Představení funkcí křovinořezu a sekačky na trávu Honda a vyhlášení výherců soutěže Kozlík Šikula

ČTĚTE DÁLE

Průvodce trvalkami, které jsou ideální pro vaši venkovskou zahradu
Průvodce trvalkami, které jsou ideální pro vaši venkovskou zahradu

Přírodní zahrada

Venkovská zahrada vyžaduje rostliny, které nejen doplňují rustikální atmosféru, ale jsou i odolné vůči přírodním podmínkám a snadno se udržují.

I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky
I o veřejnou zeleň se dá pečovat ekologicky

Přírodní zahrada

Obec a přírodní zahrada jsou pojmy, které se mohou spojit. Stačí principy přírodní zahrady uplatnit při péči o veřejnou zeleň. Jaká pravidla je třeba dodržet?

Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl
Staré stromy nekácejte, dejte jim nový smysl

Přírodní zahrada

Jak na využití starých stromů? Pokud nějaký takový strom v zahradě máte, určitě se ho nezbavujte – poslouží jako útočiště pro vaše květiny i užitečná zvířata.

Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky
Ubytujte na zahradě zvířecí pomocníky

Přírodní zahrada

Vybudujte domečky pro hmyz i budky pro ptáky, odvděčí se vám tím, že zlikvidují velké množství škůdců ve vaší zahradě. Jak by měly domečky vypadat?

Roztoče ze zahrady nevyhánějte
Roztoče ze zahrady nevyhánějte

Přírodní zahrada

Pavoukovci nejsou jen pavouci, ale také draví roztoči, kteří si umí poradit se škůdci, kteří nás v zahradách často trápí. Co tito drobní tvorové dokážou?

Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám
Přivítejte na zahradě savce, pomůžou vám

Přírodní zahrada

Kteří savci na zahradě vám pomůžou? Tito tvorové, které se snažíme často spíše vyhánět, dokáží zahradu zbavit mnoha škůdců a pomoci vám tak s péčí o ni.

Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě
Využijte výhod smíšené kultury na své zahradě

Přírodní zahrada

Otevřete brány k harmonii v přírodní zahradě - smíšená kultura zde má své místo. Objevte, jak můžete propojit rostliny a vytvořit biodiverzitní ráj.

Prospějte zahradě střídáním plodin
Prospějte zahradě střídáním plodin

Přírodní zahrada

Zachovejte plodnost půdy i zdraví rostlin ve své zahradě pomocí střídání plodin. Náš článek vás provede kroky k úspěšnému oživení zemědělské půdy.

Prospějte své zahradě mulčováním
Prospějte své zahradě mulčováním

Přírodní zahrada

Mulčování přírodní zahrady je jedním z kroků, které vám nejen pomohou k pravé přírodní zahradě, ale samozřejmě jí také velmi prospějí. Co mulčování dokáže?

Kompost nesmí chybět v žádné zahradě
Kompost nesmí chybět v žádné zahradě

Přírodní zahrada

Kompost na přírodní zahradě má své nezastupitelné místo. Krom toho je v podstatě zdarma a jako hnojivo pro rostliny ideální. Co do něj patří a nepatří?

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Přírodní zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá
Péče o půdu v přírodní zahradě je jednoduchá

Přírodní zahrada

Pěstovat v souladu s přírodou znamená, že i půda v přírodní zahradě dostává správnou péči. A není vůbec složitá, naopak. Jaká pravidla byste měli dodržet?